Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9358 miejsce

"Piórkiem i węglem" - wspomnienie prof. Zina

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-01-20 09:45

Wspomnienie - w roli głównej prof. Wiktor Zin. Profesor Wiktor Zin mieszka w mojej pamięci jako wielki człowiek o nadludzkim talencie i charyzmie.

Profesor Wiktor Zin rysował w pamięci wielu pokoleń ludzi to, co najprawdziwsze i niewyrażalne. Człowiek encyklopedia - o nieprzeciętnej wrażliwości, pokorze i wiedzy. Badacz prawdy i geografii. Krakowski gawędziarz. Hrubieszowski ziemianin. Przyjaciel papieża Jana Pawła II. Nauczyciel akademicki i rektor. Takim pamiętam profesora, gdy miałem zaszczyt być studentem, a potem asystentem wolontariuszem. Wykłady na uczelni budowały „przestrzeń tajemnicy”, jaką miała pełnić w oparciu o szlachetnie zdobytą wiedzę i rzetelne przygotowanie materiału do dyskusji ze słuchaczami.

Artysta godny naśladowania. Znany widzowi z programu „Piórkiem i węglem”. Porywał tłumy. W sali brakowało miejsc. Studenci i społeczność lokalna przybywała na wykłady otwarte z mistrzem rysowania historii, aby zobaczyć i usłyszeć miniony czas. Profesor otaczał szczególną troską młodych poszukujących buntowników.

Historyczne obrazy, w których uczestniczył jako wnikliwy obrońca dziedzictwa kulturowego. Kluczem do zrozumienia logiki przesłania w nauczaniu profesora było: "To Coś filozoficznego jak pisał Czesław Miłosz: ”To” jest podobne do myśli bezdomnego, kiedy idzie po mroźnym, obcym mieście, Ponieważ to oznacza natknięcie się na kamienny mur i zrozumienie, że ten mur nie ustąpi żadnym naszym błaganiom".

Profesor Wiktor Zin urodził się w Hrubieszowie a zmarł w Rzeszowie podczas przerwy na obronie prac dyplomowych. Pozostawił świadectwo na to, że kochał Rzeszów i tę kulturę ludową Podkarpacia, jaką pozostawił w publikacjach uniwersyteckich. Celebrował na wykładzie słowo i obraz - rysunki, powstawały jak fotografia. Dwie postacie, które żyją, mistrzowie, którzy już nie wrócą. Pozostała po Nich pamięć, książki, dzieła.

TO Coś Profesora Wiktora Zina TO siłowanie się na argumenty w obronie humanistycznych idei. To świat pomników kultury. Zamki i strzechy drewniane. „To” tajemnica stworzenia świata (Absolut). Szaleństwo prawdy. Natura - piękno krajobrazu z malowniczymi potokami i zamkiem na wzgórzu. Kapliczki i dwory. Cmentarze żydowskie i twarze wieśniackich chłopów. Historia i czas. Krzyże przydrożne na sośnie. Biblia i czas. Tora i synagoga. Dziedzictwo naszych ojców. Wspólna historia Europy w Architekturze. Tak można przedstawić obraz troski i badań akademickich profesora.
AS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.