Facebook Google+ Twitter

Pióropusz popiołów nad Zatoką Alaska

Wulkan Novarupta nie pozwala o sobie zapomnieć. Nad Zatoką Alaska pojawił się pióropusz popiołu, który jest jego dziełem. Jednakże sam wulkan drzemie, póki co. Jedynie wiatry poruszyły produkt erupcji z 1912 roku.

Pióropusz popiołu wulkanicznego nad Zatoką Alaska. Zdjęcie wykonane z użyciem sensora MODIS (Moderate-Resolution Imaging Spectroradiometer) satelity Terra (NASA, program EOS) w dniu 2 grudnia 2016r. / Fot. NASAPióropusz popiołu wulkanicznego zawieszony nad Zatoką Alaska (zdjęcie z zachowaniem naturalnych kolorów) nie jest produktem czynnego wulkanu. Według badaczy z Volcano Observatory Alaska, nastąpiło uwolnienie popiołów pozostałych po erupcji Novarupty w 1912 roku. Ostatni przypadek kiedy silne wiatry wyniosły popioły w powietrze na tym obszarze, miał miejsce w październiku 2015 r.

Wybuch Novarupty trwał od 6 do 8 czerwca 1912 roku. Erupcja tego wulkanu była największą w XX wieku.

Zdjęcie zostało wykonane w dniu 2 grudnia 2016 r. z użyciem sensora MODIS (Moderate-Resolution Imaging Spectroradiometer), który jest zainstalowany na pokładzie satelity środowiskowego Terra. Statek pracuje w ramach programu NASA o skrótowej nazwie EOS (ang. Earth Observing System - System Obserwacji Ziemi). Misja polega na monitorowaniu wszelakich procesów jakie zachodzą na naszej planecie. Pozyskane dane umożliwiają tworzenie modeli i prognoz zjawisk przyrodniczych występujących na Ziemi.


źródło: NASA

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.