Facebook Google+ Twitter

Piosenki naszego pokolenia. Naszego?

Są historie, które ciągle żyją w ludziach. Historie zapominamy, ale o wiele rzadziej zapominamy o ulubionych piosenkach.

Karin Stanek / Fot. AKPA"Autostop, autostop, wsiadaj bracie dalej hop.

Rusza wóz, będzie wiózł,

Będzie wiózł nas dziś ten wóz. "


Zapewne większość społeczeństwa zna ten refren. Dużo osób będzie wiedziało, że pochodzi on z piosenki "Jedziemy Autostopem". Co prawda mniejsza ilość będzie znała wykonawczynię tego utworu (Karin Stanek), ale to nie jest ważne w tych rozważaniach.

Wiecie, drodzy państwo, gdzie usłyszałem tę piosenkę? Śpiewał ją sobie pod nosem na dworcu w moim mieście 6-letni chłopiec. Dziecko, które rodziło się, gdy ja zdawałem maturę. Nie świadczy to o moim posunięciu w wieku, ale o tym, jak piosenki żyją w rożnych pokoleniach. To co matka i ojciec słuchał w wieku szkolnym, polubiło dziecko, które nie zdaje sobie sprawy ile lat ma ta piosenka. A więc, czy możemy powiedzieć, że jakiś utwór należy do pokolenia? Może określić to czym ono było? I tak i nie.

Trudno uznać, że moje pokolenie (przyjmijmy roczniki około roku 1985) mogło chodzić po San Francisco z kwiatami we włosach, choć mógłby to robić Wojciech Mann, ale sens tej piosenki dalej może żyć w wyznawcach New Age. Czy musiałem uciekać kiedyś przed ZOMO? Ależ skąd, a "Obława" Kaczmarskiego ma prawo mi się podobać, tak samo jak utwór Madonny "Isla Bonita" choć w życiu nie będę nawet w okolicach Ameryki Południowej. Nie muszę mieszkać też w Stanach by cieszyć się "Salt Peanuts". Piosenki, tak samo jak poprzednie pokolenia dają nam od siebie coś co może wzmacniać, cieszyć i wzbogacać. Szanuj starszych i ich piosenki.

Mały zestaw:
"Jedziemy Autostopem", Karin Stenik (nagroda w 1963 za ten utwór)
"San Francisco (Be Sure to Wear Flowers in Your Hair)" piosenka nagrana przez John Phillips z The Mamas & the Papas, i wykonana przez Scott McKenzie. Została nagrana w 1967.
"Obława" Jacek Kaczmarski 1977
"Isla Bonita" Madonna 1986
"Salt Peanuts" Dizzy Gillespie 1947

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.