Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5242 miejsce

Piosenki z przekazem - odc. 7: Dylan "Knockin' on Heaven's Door"

Bob Dylan napisał tę piosenkę specjalnie do sceny w filmie. Pukającym do drzwi nieba jest szeryf, który umiera na oczach swojej żony. Oprócz oczywistego przekazu, tekst zawiera aluzje do wojny w Wietnamie i twórczego wypalenia artysty.Wzruszającą scenę z westernu "Pat Garrett and Billy the Kid" można obejrzeć pod tym linkiem.

 / Fot. Alberto Cabello from Vitoria Gasteiz, CC 2.0Zaledwie dwuipółminutowa piosenka rozpoczyna się prośbą do mamy. Podmiot prosi ją, by wzięła odznakę, ponieważ nie będzie mógł jej dłużej używać. Z pewnością Dylan nigdy nie należał do autorów, którzy tworzą jednoznaczne teksty. Dlatego odznaka przez wielu fanów jest interpretowana jako talent artysty. Coś, co go wyróżnia i niejako daje prawo do tworzenia. Na początku lat 70. Dylan związał się wieloma kontraktami, które zmuszały go do pracy pod presją czasu i jakości. Dopadł go wówczas twórczy kryzys.

W dalszej części słyszymy: "It's gettin' dark, too dark for me to see. I feel like I'm knockin' on heaven's door" (Robi się ciemno, zbyt ciemno, by widzieć. Czuję jakbym pukał do nieba drzwi). To słowa umierającego szeryfa, który utożsamiany jest z wypalonym Dylanem. Refren to czterokrotnie powtórzony wers: "Knock, knock, knockin' on heaven's door" (Puk, puk, pukam do nieba drzwi).

Drugą zwrotkę otwiera kolejna prośba do mamy. Tym razem podmiot prosi, by odłożyła jego broń na ziemię. On sam nie będzie mógł już z niej strzelać. Utwór powstawał w ostatnich latach wojny wietnamskiej. Dylan był zdecydowanym pacyfistą. W dodatku spod jego pióra często wychodziły polityczne teksty. Prawdopodobnie nie inaczej było i tym razem.

Czytaj więcej -->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Dobra piosenka, aczkolwiek napisana specjalnie do westernu ( w którym Dylan również grał rolę).
Myślę, że po prostu miała pasować do akcji, a badacze i analitycy twórczości Dylana zbvtnio pofantazjowali, szukając jakiś podtekstów. Ameryka to wolny kraj i na temat piekła Wietnamu powstało co najmniej kilka świetnych piosenek.
Lubię Dylana, ale preferuję jego wczesne utwory.
+5, bo dobra muzyka łagodzi obyczaje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.