Facebook Google+ Twitter

Piosenki z przekazem - odcinek 12: Tupac Shakur "Hit 'Em Up"

W 1994 roku 2Pac wpadł w zasadzkę raperów z konkurencyjnego, wschodniego wybrzeża. Został postrzelony i obrabowany. 2 lata po nieudanym zamachu wydał "Hit 'Em Up". Zapowiedział w nim zemstę i zmieszał z błotem swoich domniemanych oprawców.

Tupac Shakur pierwsze lata swojego życia spędził na wschodnim wybrzeżu. W wieku 17 lat przeniósł się z rodzicami na zachodnie wybrzeże. To właśnie w Kalifornii udało mu się wybić i zaistnieć jako muzyk. Wbrew powszechnej opinii wcale nie nienawidził wybrzeża, na którym się wychował, a w "wojnę wybrzeży" został wciągnięty raczej przez swoją wytwórnię.

30 listopada 1994, godzina 0.20. W studiu nagraniowym Quad Records w Nowym Jorku miał miejsce nieudany zamach na amerykańskiego rapera Tupaca Shakura. Popularny Makaveli został aż 5-krotonie postrzelony. Napastnicy ukradli także pieniądze i biżuterię o łącznej wartości 40 tys. dolarów. 2Pac trafił do szpitala, jednak kilkanaście godzin po operacji wypisał się z niego. Obawiał się o swoje życie. Jego wrogowie mogli chcieć dokończyć swego dzieła, a w szpitalu byłoby im tylko łatwiej.

Otwarty konflikt między raperami wschodniego, a zachodniego wybrzeża rozpoczął się rok później, w czasie rozdania nagród muzycznych Source Hip Hop Awards w Nowym Jorku. Wówczas szef wytwórni Shakura (Death Row Records) ostro zaatakował największą hiphopową wytwórnię wschodniego wybrzeża (Bad Boy Records). Swoim przemówieniem rozpoczął tzw. "wojnę wybrzeży".Shakur obwiniał o zamach muzycznych rywali z Nowego Jorku, przede wszystkim P. Diddy’ego i Notoriousa B.I.G. Był przekonany, że ten drugi wiedział o wszystkim. Nie ostrzegł go i wystawił na pewną śmierć. Dlatego niespełna 2 lata po nieudanej próbie morderstwa wydał diss piosenkę z jasnym przekazem dla swoich oprawców. Diss to skrót od słowa disrespect, czyli obrazy. W hiphopowym świecie to atak słowny skierowany w konkretną osobę. Wytyka negatywne cechy przeciwnika i wyśmiewa jego styl lub twórczość.

"Hit 'Em Up" ("Dopieprzę im"), bo tak swój diss nazwał 2Pac, został uznany przez Magazyn XXL za "diss numer jeden wszech czasów". Oprócz dwóch wspomnianych rywali rapera znieważeni zostają także inni muzycy ze wschodniego wybrzeża: Lil' Kim, Junior M.A.F.I.A., Chino XL, Mobb Deep i Jay-Z (fragment obrażający Jay'a Z został później wycięty). Oberwało się też całemu Bad Boy Records, wytwórni z którą związani byli P. Diddy i Notorious B.I.G. Shakura wspierają jego przyjaciele z grupy Outlawz: Hussein, Kadafi i Idi Amin. Zaśpiewali oni poszczególne zwrotki, a także wystąpili w klipie do piosenki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.