Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4174 miejsce

Piosenki z przekazem - odcinek 13: Jaromír Nohavica "Minulost"

Każdy ma takie wspomnienia, na jakie zasłużył. Zawsze możemy zmienić swoją przyszłość, ale nie zmienimy już przeszłości. Przekonuje czeski pieśniarz Jaromír Nohavica w swojej balladzie o przemijaniu, która podbiła serca Polaków.

Tytuł "Minulost" oznacza w języku naszych południowych sąsiadów "Przeszłość". To właśnie ona jest głównym bohaterem i podmiotem utworu. Nadaje mu uniwersalny i ponadnarodowy charakter, dzięki któremu każdy z nas ma wrażenie, że jest to piosenka o nim samym.

Przeszłość, jak na nieproszonego gościa przystało, przychodzi do słuchacza o północy. To gość, który przez całe nasze życie powoli szedł za nami, aż wreszcie, gdy zwolniliśmy tempo pod koniec dnia, dopadł nas i stanął z nami twarzą w twarz. Ta nieprzypadkowa pora dnia często bywa czasem podsumowań. Gdy kończy się dzień, dopadają nas wspomnienia. Rano człowiek nie ma czasu, zawsze się spieszy. Natomiast późny wieczór i noc to czas głębokich refleksji. To czas, gdy spotykamy się z własną przeszłością.

Gdzieś między poetyckimi zwrotkami tajemniczy gość zdradza swą tożsamość. Nohavica śpiewa w refrenie:
Patrz, oto ja
Przecież mnie znasz
Uchyl mi bram
Przyjmij tą dłoń
Przeszłością jestem Twą

Lub według innego tłumaczenia z oficjalnej strony artysty:
Oto mnie masz
Dobrze to zważ
Pozwól mi wejść
Jeśli mnie znasz
Jestem przeszłością twą


Przeszłość przychodzi do nas, by przypomnieć nam to, o czym na co dzień zapominamy. A tak często zapominamy o tym, że wszystko przemija. "Drzewa są wyższe, trawa niższa (...) motorniczowie wożący Cię przed laty już dawno odeszli". Jedyne co się nie zmienia i pozostanie niezmienne aż do końca, to nasze dumne głowy na szyi. Nieprzypadkowo, bo to właśnie w nich mieszkają te wszystkie wspomnienia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nohavica jest świetny link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.