Facebook Google+ Twitter

73 miejsce

Piosenki z przekazem - odcinek 1: Metallica "The Unforgiven"

Utwór o gwałcie starego na młodym. O straconej pozycji wyjściowej tych, którzy dopiero pojawili się na tym świecie. O tym, że wpaja się im zasady, przeciwko którym zbuntują się, gdy tylko zaczną samodzielnie myśleć.Wydany 12 sierpnia 1991 album "Metallica", znany także jako "Black album". / Fot. Płyta Tekst "The Unforgiven" rozpoczyna się od opisu beznadziejnej sytuacji, w jakiej znajduje się młody człowiek w czasie swojej socjalizacji pierwotnej. Wokalista z goryczą wykrzykuje, że gdy nowa krew dołącza do tego świata, szybko jest ujarzmiana. Nowi wkraczają w rzeczywistość, którą rządzą starzy. Nie znają jego zasad, ale są w nie wdrażani. Od narodzin ubijani są niczym plastelina. Są pustą kartką, którą początkowo nie zapisują oni sami, lecz najbliższe otoczenie.

Człowiek poddaje się temu, ale tylko do pewnego momentu. Do momentu, w którym dorasta i zdobywa świadomość, zaczyna samodzielnie myśleć. Od tego kluczowego dnia przysięga sobie, że nikt nie odbierze mu już jego woli.

Refren, to manifestacja żalu do starych. Podmiot wymienia w nim to, co za ich sprawą utracił:
Tego co czułem
Tego co znałem
Nigdy nie ujawniałem w tym co okazywałem
Nigdy naprawdę wolny
Nigdy naprawdę sobą


Kończy się on ważnym wersem "So I dub thee unforgiven" (Więc nazywam cię niewybaczalnym). Stąd tytuł utworu. Niewybaczalnym, według autora tekstu, jest to, co starzy robią młodym. Ten Gombrowiczowski gwałt, którego przykładem może być obowiązkowa służba wojskowa. Polski pisarz pytał w swoim dzienniku: "Co by się stało, gdyby ogłoszono prawo, że każdy kto ukończył, powiedzmy, czterdzieści lat, musi iść na rok do więzienia?".

Druga zwrotka mówi o walce, której podjął się uświadomiony człowiek. Jednak mimo przysięgi, szybko traci siły. Przez ciągłą walkę, staje się zgorzkniały. Starzy tak zorganizowali świat, by mogli poświęcać całe swoje życie na kierowanie egzystencją młodych. A ci, w końcu tracą nadzieję, by koniec końców umrzeć z poczuciem skruchy. Nagle podmiot spostrzega, że bunt nie ma sensu, a "That old man here is me" (Ten stary człowiek to ja) i kończy zwrotkę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Beata Kustosik
  • Beata Kustosik
  • 03.05.2012 16:16

Metallica "The Unforgiven" może zostać Internetowym Przebojem Wszech Czasów w RMFon RMF FM
-jest jedną ze 100 propozycji do tego wyróżnienia. Rozwiązanie konkursu w najbliższą niedzielę 6.05.2012 od godz.18 do 22 w audycji Piąte urodziny RMFon.pl.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy pomysł na artykuly. Czytam z przyjemnością. Dziękuję.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.