Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9199 miejsce

Piosenki z przekazem - odcinek 3: Bob Marley "Buffalo Soldier"

Skradziony z Afryki, sprowadzony do Ameryki - tytułowy Buffalo Soldier to członek amerykańskiego oddziału wojskowego, który składał się z Afroamerykańskich żołnierzy.Zdjęcie Buffalo Soldiers z 1890 roku / Fot. Chr. Barthelmess/domena publicznaPodczas znoszenia niewolnictwa, część byłych niewolników wcielono do amerykańskiej armii. Rdzenni Indianie mieli nazwać jeden z czarnoskórych oddziałów kawalerii - Buffalo Soldiers (dosłownie Bawoli Żołnierze). Prawdopodobnie określenie wzięło się z podobieństwa kręconych włosów żołnierzy do bawolej sierści. Buffalo Soldiers przetrwali do dziś w amerykańskiej armii.

Na początku utworu Marley nazywa Buffalo Soldier żołnierzem rasta z dredami. W rzeczywistości przynależność do armii nie zezwalała im na noszenie długich włosów. Zdjęcia z tamtych czasów nie pokazują ani jednego żołnierza, który nosiłby dredy.

Autor śpiewa, że żołnierze Buffalo zostali skradzeni z Afryki i wrzuceni w samo serce Ameryki ("Stolen from Africa, brought to America"). Od samego początku musieli walczyć o przetrwanie. Przybyli tu bez żadnych praw. Są przyzwyczajeni do ciągłej walki, bowiem nigdy nie zaznali w Stanach spokoju. Ojczyzna wolności i nadziei przywitała ich łańcuchami na nogach. Marley upatrywał w nich symbol czarnej odporności.

W połowie piosenki śpiewa:
If you know your history,
Then you would know where you coming from,
Then you wouldn't have to ask me,
Who the 'eck do I think I am?


Tym samym podkreśla znacznie historii i znajomości swoich korzeni. Jeśli ktoś je zna, wie kim jest. Nie zapyta wówczas "Who the 'eck do I think I am?" (Kim do diabła jestem?). Bob jest zły, że tak mało uwagi przykłada się do nauki historii. Dla Rastafarian ogromne znaczenie miało odwoływanie się do do swych korzeni, które tkwiły w Afryce. Podobnie jak korzenie Buffalo Soldier.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Świetny utwór....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetny wybór 3 pierwszych piosenek do "analizy" przekazu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zeczywiscie REGEE jest takim nastrojem zolnierskiej bitwy , walczyc o cos co juz jest , lub kim sie juz jest , przez zaslugi do godnosci ludzkiej ? dziwny jest ten swiat Czeslaw Niemen sie klania! Osobiscie lubie Regee jest w nim cos co mnie kreci sa to glebokie ludzkie przezycia . Po to jest muzyka , ksiazka itd.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.