Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1830 miejsce

Piosenki z przekazem - odcinek 8: John Lennon "Imagine"

Manifest komunistyczny o wyraźnie rewolucyjnej, utopijnej, antyreligijnej i antypaństwowej wymowie. Nazywany bywa hymnem pokoju lub hymnem ruchu hippies.

"To powinno być podpisane Lennon/Ono. Duża część tekstu, pomysłu, wzięła się od niej. W tym czasie byłem jednak znacznie bardziej samolubny, bardziej "macho", i jakoś pominąłem jej wkład. (...) To właściwie manifest komunistyczny, chociaż nie jestem komunistą i nie należę do żadnego ruchu" - po latach tłumaczył genezę utworu.

Piosenkę bezpośrednio zainspirował wiersz Yoko z jej książki "Grapefruit", wydanej 7 lat przed nagraniem utworu. John już wcześniej śpiewał o świecie bez granic i podziałów między ludźmi. Robił to jednak zbyt dosłownie. Uważał, że "Imagine" osłodził jego przesłanie, dzięki czemu łatwiej dotarło ono do rzeszy słuchaczy.Lennon każdą z trzech zwrotek rozpoczyna podobnie: "Imagine there's no Heaven" (Wyobraź sobie, że nie ma nieba), "Imagine there's no countries" (Wyobraź sobie, że nie ma państw), "Imagine no possessions" (Wyobraź sobie brak własności). Potem przekonuje, że wszystko jest łatwe do osiągnięcia. Śpiewa, że jeżeli nie będzie nieba, ludzie nie będą żyli w ciągłej obawie przed piekłem. Wszyscy będą mogli żyć dniem dzisiejszym. John jest przekonany, że jedynymi źródłami wojen są podziały na państwa i religie. Według niego bez nich wszyscy ludzie żyliby w pokoju.

Dwukrotnie powtórzony refren brzmi:
You may say I'm a dreamer (Możesz mówić że jestem marzycielem)
But I'm not the only one (Ale nie jestem jedyny)
I hope someday you'll join us (Mam nadzieje że któregoś dnia przyłączysz się do nas)
And the world will be as one (I świat będzie jeden)


Czytaj więcej -->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Piekna piesn slucha sie ja jak wyznanie milosc , piekny teledysk a szczegolnie zakonczenie? super.! Zupelnie chowa sie piosenka Wisniewskiego (zadnych granic) tam jest jedynie dobry cel , ale wykonanie mowi wrecz o wojnie do konca wojna . Wracajac do Lennona , to co czul wyspiewal jak akt milosny , wyznanie drogiej osobie tego co jej sie, juz nalezy , wygladalo to jak powrot z dalekiej strony ziemi do swojego domku i krotka analiza wyprawy , celu i wlasne pragnienia. itd. Najpiekniejsze jest to ze w tym przslaniu czujemy wciaz milosc i konczy sie pieknym szczerym pocalunkiem dwoje kochajacych sie, ludzi , a milosc wszystko przezwycie,zy .!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo lubie ta piosenke! dobrze tez analiza Ci wszyła :) pozdrawiam i + zostawiam :))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.