Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3116 miejsce

Piotr Barszczowski - artysta, którego twórczość warto poznać

Od 6 lipca do końca wakacji w Pijalni Głównej w Krynicy (Górskiej) można oglądać prace tarnowskiego artysty Piotra Barszczowskiego (wernisaż rozpocznie się 10 lipca o godz. 19). Artysta udzielił wywiadu gazecie internetowej Wiadomości24.pl.

Plakat - Międzynynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich / Fot. Piotr BarszczowskiPlakat - Małopolska / Fot. Piotr BarszczowskiMarek Ciesielczyk: - Jako, że w gazecie Wiadomości24.pl ukazał się już artykuł na Pana temat, nie będę zadawał pytań dotyczących Pana osoby, lecz twórczości. Pana plakaty, np. Skąpiec, Światowy Dzień Chorego, Małopolska, Festiwal Ziem Górskich czy Fotografia Cyfrowa cechuje styl, po którym w tej chwili można z łatwością rozpoznać Barszczowskiego jako autora. Czy miałby Pan jakąś definicję czy opis tegoż charakterystycznego dla Pana stylu?

Plakat - Molier-Skąpiec / Fot. Piotr BarszczowskiPlakat - Fotografia cyfrowa / Fot. Piotr BarszczowskiPiotr Barszczowski:- W zdecydowanej większości moich prac posługuję się kolażem fotograficznym. Lubię mówić o "malowaniu fotografią". Bardzo często dosłownie posługuję się fotografią, a dokładniej jej fragmentami, jako farbą. Przygotowuję sobie bank zdjęć - fotografii, w których dominują określone, potrzebne mi do stworzenia obrazu, barwy. Styl, który proponuję w plakacie i generalnie w tym, co nazywam "Neowitrażem" chciałbym, aby był odebrany jako reinkarnacja Secesji. Świadomie używam słowa reinkarnacja, bo oczywiście miałoby to być jej nowe wcielenie - w XXI wieku - wykorzystujące najnowsze osiągnięcia techniki cyfrowej.


Neowitraż - 007 / Fot. Piotr BarszczowskiNeowitraż - 024 / Fot. Piotr BarszczowskiNeowitraż - 026 / Fot. Piotr Barszczowski

Muszę powiedzieć, że najbardziej zachwycają mnie Pana neowitraże - 007 - Matka Boska, 024 - Akt, 032 - Mona Liza. Numer 028, czyli Pana tarnowska bania jest chyba teraz symbolem twórczości Barszczowskiego w Tarnowie, a nr 026 - Przerwa wiary - jest czymś, co nie tylko jest sztuką, ale swego rodzaju ostrzeżeniem dla społeczeństwa. Czy Pana sztuka ma faktycznie charakter moralizatorski?Neowitraż - 028 - "Bania tarnowska" / Fot. Piotr BarszczowskiNeowitraż - 032 / Fot. Piotr Barszczowski


- Co jakiś czas wypowiadam się też jako teolog poprzez obraz. Muszę - bo zobowiązuje mnie do tego moje drugie wykształcenie. Chcę - bo nie mogę zupełnie przejść obojętnie obok rzeczy istotnych, wręcz fundamentalnych, dla człowieka. Staram się nie przesadzić z moralizowaniem - nie przekroczyć delikatnej granicy. Przede wszystkim pragnę swoją twórczą przypominać o platońskich wartościach: prawda, dobro i piękno.


Panoramy - Kierunek - koniec świata / Fot. Piotr BarszczowskiPanorama - Autostrada do nieba / Fot. Piotr BarszczowskiSą ludzie, którzy chodzą ponad chmurami / Fot. Piotr Barszczowski

Panoramy podzieliłbym na dwie grupy. Pierwsza z nich - np.Kierunek - koniec świata, Ku granicy, Człowiek i góry, Autostrada do nieba - to jakaś metafizyka kolorów, druga z kolei - np. Pan Pomidor, Zielone... Żółte... Skok, O czym myśli żaba - to filuterne, można by rzec, obrazki. Czy celowo przeplata Pan powagę życia z żartem artystycznym?


Panorama - O czym myśli żaba / Fot. Piotr BarszcowskiPanorama - Zielone..Żółte...Skok! / Fot. Piotr BarszczowskiPanorama - Pan Pomidor / Fot. Piotr Barszczowski- To po prostu refleksja artysty-plastyka przy okazji wielu ćwiczeń kompozycyjnych. Moje "Panoramy" są w podstawowym założeniu ćwiczeniem plastycznym - siłowaniem się z kompozycją panoramiczną - bardzo trudną. Przypomnę, że chodzi o proporcje obrazu, a nie technikę składania kilku zdjęć, jak najczęściej myśli się mówiąc: "panorama". Zamierzałem udowodnić tą serią, że w tych samych proporcjach można pokazać dosłownie każdy temat. Elementem wspólnym ma być kadr, który porównuję do efektu mrużenia oczu, dla skoncentrowania się nad oglądanym przedmiotem, czy zjawiskiem. Stąd już blisko do filozoficznej refleksji, która również staje się, w przypadku wymienionych przez Pana prac, elementem łączącym.


Monochromaticus - 007 / Fot. Piotr BarszczowskiMonochromaticus - 017 / Fot. Piotr BarszczowskiMonochromaticus - 024 / Fot. Piotr Barszczowski

Monochromaticus - to - można powiedzieć - przede wszystkim impresje leśne. Wyróżnia się tu okno w starej chałupie. Jak "obrabiane" są te prace, mam na myśli stronę techniczną zdjęć.Monochromaticus - 037 / Fot. Piotr BarszczowskiMonochromaticus - 030 / Fot. Piotr BarszczowskiMonochromaticus - Ratusz w Tarnowie / Fot. Piotr Barszczowski

- Aby uzyskać taki efekt pracuje się ze specjalnymi filtrami fotograficznymi lub generuję je cyfrowo na komputerze. Wszystko po to, aby skoncentrować się na charakterze przedstawianego miejsca lub przedmiotu. Rezygnacja z pełnego koloru sprzyja dopatrywaniu się w obrazie symboli.


Quo vadis ars? Art_001 / Fot. Piotr BarszczowskiQuo vadis ars? Art_003 / Fot. Piotr BarszczowskiQuo vadis ars? Art_007 / Fot. Piotr Barszczowski

Dlaczego Quo vadis ars? W tej grupie Pana dzieł największe wrażenie zrobiła na mnie niebieska kobieta, klocki, śruby i dziecko z zabawkami. Czy to jakieś nawiązanie do Salvadora Dali?


Quo vadis ars? Art_006 / Fot. Piotr BarszczowskiQou vadis ars? Art_016 / Fot. Piotr BarszczowskiPiotr Barszczowski / Fot. Piotr Barszczowski

- "Quo vadis ars?" - tak zatytułowałem serię prac, które tworzyłem w ostatniej dekadzie XX wieku. Są to prace charakterystyczne dla nurtu grafiki komputerowej. Chciałbym zwrócić uwagę że to, co dziś można wykonać przy pomocy gotowych efektów w popularnych programach w kilka sekund, wtedy musiałem sam komponować i generować przez kilkadziesiąt godzin. Historia sztuki miała w tamtym czasie wątpliwości, czy można mówić w ogóle o sztuce. Kiedy nieosiągalne były jeszcze komputery osobiste (lata 80.) rysowałem i malowałem, jakbym tworzył na komputerze. Dziś określa się ten rodzaj prac jako sztukę quasikomputerową. Nigdy nie miałem wątpliwości, że komputer jest nowym narzędziem artysty-plastyka - nową sztalugą, płótnem i pędzlem w jednym. Stąd ten tytuł nie był wyrażeniem moich wątpliwości, lecz Historii Sztuki - rodzajem sporu z ówczesną krytyką. Nie ukrywam, że mam teraz wielką satysfakcję z tego powodu, że miałem rację. Praca pt. "Lewitacja" - ta ze śrubami, jest stworzona rzeczywiście pod wpływem wielkiej twórczości Salvadora Dali. Kilka prac z tej serii to hołd złożony surrealistom w ogóle. Potrzebne było w sztuce "złapanie" pewnych rzeczy, nie dających się opisać, czy namalować.


Dziękuję za rozmowę w imieniu swoim i Wiadomości24.pl i życzę tłumów na wystawie Pana prac w krynickiej pijalni w czasie wakacji.

O Piotrze Barszczowskim także w:
http://www.wiadomosci24.pl/artykul/32461.html
http://www.wiadomosci24.pl/artykul/32770.html

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

+ za ciekawy wywiad z Artystą.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 07.07.2007 23:13

Plus!

Po prostu fantastyczne...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak czy inaczej zapamiętam sobie to nazwisko - Barszczowski :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Facet jest genialny - przynajmniej jeśli chodzi o plakaty i neowitraże. Plakat z zakopiańskiego festiwalu ziem górskich wyszedł bardzo zmyślnie, świetna jest "Przerwa wiary", wrażenie robi "Matka Boska Jesienna" i plakat reklamujący wystawę artysty.
Powiem tak - chętnie wybrałabym się w Warszawie na wystawę właśnie plakatów i neowitraży tego artysty.
Reszta już nie robi takiego wrażenia, jest bardziej zwyczajna.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oczywiście +

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brawo! Znakomity artykuł i wspaniałe grafiki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szkaradny artykuł! Tak to wygladac nie moze bo sie narazamy na kpiny i amatorstwo. Mowa oczywiscie o wizualce, pomijajac grafiki.
Czytać: link
i Informatycy, do klawiatury. Błagamy!
Oczywiscie plus Panie Marku. Zdolny facet. Nietuzinkowy. Krynica to mów trzeci dom. A konkretnie Leśna 14 :P

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pawle, po dodaniu dwóch cyfr stanowiących liczbę lat, które przeżyłam, wychodzi zaledwie - 6, a w przypadku osiemnastki to aż 9 !!! :)
Dziękuję za życzenia :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

18 mieć lat to nie grzech :)) Ewo! Wszystkiego najlepszego już dziś...

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Fantastyczne to "malowanie fotografią".
Natychmiast siadam do lektury Twoich Marku, wcześniejszych tekstów o artyście :)
10 lipca o godz. 19 będę miała ... urodziny :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.