Facebook Google+ Twitter

Piotr Cyrek: E-sport powinien być równoprawną dyscypliną

Co roku organizowane są mistrzostwa świata gier cybernetycznych World Cyber Games. 20-letni Piotr Cyrek z Żor, menadżer polskiej kadry e-sportowej w grze StarCraft, opowiada o tajnikach e-sportu i problemach polskich reprezentantów.

Piotr Cyrek menadżer reprezentacji Polski w StarCrafta. Wojciech Ossowski: Czy możesz przybliżyć Czytelnikom gazety internetowej Wiadomosci24.pl swoją pracę?
– Obecnie jestem menadżerem reprezentacji Polski w grę StarCraft:Broodwar (Real Time Strategy). Przede wszystkim negocjuje z każdym potencjalnym sponsorem, a jeśli wszystko idzie dobrze, podpisuję umowę. Jako że reprezentacja Polski w StarCraft:Broodwar nie posiada osobowości prawnej, kontraktem obciążam siebie. Czasem bywa tak, że klauzule w nich zawarte przestraszyłyby większość hazardzistów, jednak kto nie ryzykuje, ten nic nie ma. Drugi rodzaj pracy jaką wykonuje na rzecz POL-Teamu, bo tak popularnie zwiemy reprezentację, to prowadzenie spotkań międzynarodowych. Odpowiadam dosłownie za wszystko, bez względu czy jest to rozpracowanie taktyczne rywala, czy wystawienie składu - zupełnie jak było to w przypadku Pawła Janasa, choć chodzą słuchy, że jestem od niego lepszy (śmiech). Zgrzeszę nieskromnością i dodam, iż pod moją "komendą" nasza kadra zdobyła reprezentacyjne Mistrzostwo Europy oraz Mistrzostwo Świata.

Co sądzisz o organizowanych w Polsce tegorocznych mistrzostwach świata "World Cyber Game", których finał odbędzie sie we włoskiej Monzie?
– Co do World Cyber Games, zasmuca mnie przede wszystkim kwestia polska. Na światowych finałach tej imprezy Kazachstan będzie reprezentować trzech graczy, Polskę tylko jeden. Rozmawiałem na ten temat z Przemysławem Moraczewskim, koordynatorem tegorocznej edycji WCG Polska, ale niewiele udało mi się zdziałać. Znalazłem sponsora, aby we Włoszech mogło nas reprezentować większe grono. Cóż z tego, skoro okazało się, że w ostatnim momencie inwestor się wycofał. Dodam jeszcze, że rok temu obiecano nam zwiększenie ilości naszych graczy z jednego do minimum dwóch na światowych finałach WCG. I co? I nic! Po jednym graczu z każdej gry to za mało, by liczyć na dobry wynik.

Czy uważasz, że e-sport powinno się popularyzować także na innych niż specjalistyczne stronach ?
– Zdecydowanie tak! Polacy powinni dowiedzieć się o sukcesach naszych e-sportowych reprezentacji. Nie mamy sukcesów w piłkę nożną? To nic. Braki w sporcie nadrabiamy w cyberprzestrzeni, która nie jest tylko miejscem zabawy. Przecież w zawodowych ligach nagrody przekraczają i 100 tys. dolarów!

Co myślisz o ewentualnej petycji, dzięki której e-sport stanie się takim samym sportem jak koszykówka czy siatkówka? Czy jest to dobry pomysł?
– W Korei czy Rosji e-sport traktowany jest na szczególnych prawach. Dlaczego u nas ma być inaczej? Inicjatywa ta jest godna poparcia i uznania.

Czego byś oczekiwał od ministra sportu Tomasza Lipca?
– Ewolucji w stronę uznania e-sportu za równoprawną dyscyplinę sportu. Polskich zawodników należy wspierać - w tym finansowo. Poza tym e-sport to doskonała forma promocji Polski na zewnątrz. Np. Krzysztof "Draco" Nalepka przebywa właśnie w Korei, gdzie StarCraft to sport narodowy. Walczy on o wejście do zawodowego zespołu. I tu właśnie brakuje pomocy ze strony rządu. Wystarczy zainterweniować, spróbować osadzić go tam na stałe i w ten sposób otrzymamy doskonałą reklamę w całej Azji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

sry tam powinno być w Korei*

Komentarz został ukrytyrozwiń

W kore jak sa pro teamy maja obowiazek chodzi 2-3 w tygodniu na silownie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ale popatrz na to z innej strony dlaczego nie moze ktos robic tego z czego jest dobry. Tak jak nie ktorzy sa dobrzy w profesjonalnym graniu na kompie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

fajnie :) pierwszy wywiad i sie podobalo :) heh

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak dla mnie - bomba. Już sobie wyobrażam miliony widzów przed telewizorami w czasie bezpośredniej transmisji z finałowej rozgrywki :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Yes! Yes! Yes! Jeśli ktoś jest w czymś dobry to czemu nie dać mu szansy zaistnienia!! Pieniądze to w naszym kraju zawsze problem tylko czy widział ktoś, aby posłowie strajkowali bo mają za niskie wynagrodzenie?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.