Facebook Google+ Twitter

Piotr Cyrek: E-sport powinien być równoprawną dyscypliną

Co roku organizowane są mistrzostwa świata gier cybernetycznych World Cyber Games. 20-letni Piotr Cyrek z Żor, menadżer polskiej kadry e-sportowej w grze StarCraft, opowiada o tajnikach e-sportu i problemach polskich reprezentantów.

Piotr Cyrek menadżer reprezentacji Polski w StarCrafta. Wojciech Ossowski: Czy możesz przybliżyć Czytelnikom gazety internetowej Wiadomosci24.pl swoją pracę?
– Obecnie jestem menadżerem reprezentacji Polski w grę StarCraft:Broodwar (Real Time Strategy). Przede wszystkim negocjuje z każdym potencjalnym sponsorem, a jeśli wszystko idzie dobrze, podpisuję umowę. Jako że reprezentacja Polski w StarCraft:Broodwar nie posiada osobowości prawnej, kontraktem obciążam siebie. Czasem bywa tak, że klauzule w nich zawarte przestraszyłyby większość hazardzistów, jednak kto nie ryzykuje, ten nic nie ma. Drugi rodzaj pracy jaką wykonuje na rzecz POL-Teamu, bo tak popularnie zwiemy reprezentację, to prowadzenie spotkań międzynarodowych. Odpowiadam dosłownie za wszystko, bez względu czy jest to rozpracowanie taktyczne rywala, czy wystawienie składu - zupełnie jak było to w przypadku Pawła Janasa, choć chodzą słuchy, że jestem od niego lepszy (śmiech). Zgrzeszę nieskromnością i dodam, iż pod moją "komendą" nasza kadra zdobyła reprezentacyjne Mistrzostwo Europy oraz Mistrzostwo Świata.

Co sądzisz o organizowanych w Polsce tegorocznych mistrzostwach świata "World Cyber Game", których finał odbędzie sie we włoskiej Monzie?
– Co do World Cyber Games, zasmuca mnie przede wszystkim kwestia polska. Na światowych finałach tej imprezy Kazachstan będzie reprezentować trzech graczy, Polskę tylko jeden. Rozmawiałem na ten temat z Przemysławem Moraczewskim, koordynatorem tegorocznej edycji WCG Polska, ale niewiele udało mi się zdziałać. Znalazłem sponsora, aby we Włoszech mogło nas reprezentować większe grono. Cóż z tego, skoro okazało się, że w ostatnim momencie inwestor się wycofał. Dodam jeszcze, że rok temu obiecano nam zwiększenie ilości naszych graczy z jednego do minimum dwóch na światowych finałach WCG. I co? I nic! Po jednym graczu z każdej gry to za mało, by liczyć na dobry wynik.

Czy uważasz, że e-sport powinno się popularyzować także na innych niż specjalistyczne stronach ?
– Zdecydowanie tak! Polacy powinni dowiedzieć się o sukcesach naszych e-sportowych reprezentacji. Nie mamy sukcesów w piłkę nożną? To nic. Braki w sporcie nadrabiamy w cyberprzestrzeni, która nie jest tylko miejscem zabawy. Przecież w zawodowych ligach nagrody przekraczają i 100 tys. dolarów!

Co myślisz o ewentualnej petycji, dzięki której e-sport stanie się takim samym sportem jak koszykówka czy siatkówka? Czy jest to dobry pomysł?
– W Korei czy Rosji e-sport traktowany jest na szczególnych prawach. Dlaczego u nas ma być inaczej? Inicjatywa ta jest godna poparcia i uznania.

Czego byś oczekiwał od ministra sportu Tomasza Lipca?
– Ewolucji w stronę uznania e-sportu za równoprawną dyscyplinę sportu. Polskich zawodników należy wspierać - w tym finansowo. Poza tym e-sport to doskonała forma promocji Polski na zewnątrz. Np. Krzysztof "Draco" Nalepka przebywa właśnie w Korei, gdzie StarCraft to sport narodowy. Walczy on o wejście do zawodowego zespołu. I tu właśnie brakuje pomocy ze strony rządu. Wystarczy zainterweniować, spróbować osadzić go tam na stałe i w ten sposób otrzymamy doskonałą reklamę w całej Azji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

sry tam powinno być w Korei*

Komentarz został ukrytyrozwiń

W kore jak sa pro teamy maja obowiazek chodzi 2-3 w tygodniu na silownie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ale popatrz na to z innej strony dlaczego nie moze ktos robic tego z czego jest dobry. Tak jak nie ktorzy sa dobrzy w profesjonalnym graniu na kompie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

fajnie :) pierwszy wywiad i sie podobalo :) heh

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak dla mnie - bomba. Już sobie wyobrażam miliony widzów przed telewizorami w czasie bezpośredniej transmisji z finałowej rozgrywki :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Yes! Yes! Yes! Jeśli ktoś jest w czymś dobry to czemu nie dać mu szansy zaistnienia!! Pieniądze to w naszym kraju zawsze problem tylko czy widział ktoś, aby posłowie strajkowali bo mają za niskie wynagrodzenie?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.