Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8656 miejsce

Piotr Duda chce pozwać Czesława Mozila za wykorzystanie znaczka Solidarności w teledysku "Nienawidzę cię Polsko"

Piotr Duda, przewodniczący NSZZ "Solidarność" na swoim Twitterze zapowiada, że pozwie Czesława Mozila za bezprawne wykorzystanie znaczka Solidarności, który pojawił się najnowszym klipie Mozila o tytule "Nienawidzę cię Polsko".

 / Fot. youtube/print screen"Panie Mozil spotkamy się w sądzie za wykorzystanie bez zgody znaczka "S" - napisał na Twitterze przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda. Historyczny znaczek pojawił się w nowym teledysku artysty "Nienawidzę cię Polsko".

Kontrowersyjny utwór pochodzi z najnowszej płyty Mozila "Księga Emigrantów. Tom I" i porusza temat polskiej emigracji. "Nienawidzę cię, Polsko, na to nic nie poradzę. Nienawidzę cię, Polsko, bo nade mną masz władzę" - śpiewa Mozil. Całość teledysku inspirowana jest filmami instruktażowymi z lat 90. , dlatego klip nagrany został kamerą VHS.

Czytaj więcej: Nienawidzę cię, Polsko". Nowy teledysk Czesław Śpiewa (wideo)

W teledysku pojawia się mężczyzna w ciemnej kamizelce, na której ma przypięty m.in. znaczek Solidarności. To właśnie ten emblemat zwrócił uwagę Piotra Dudy. Przewodniczący na Twitterze nie precyzuje, czy złożył już jakikolwiek wniosek do sądu.

Sprawę postanowił skomentować rzecznik Solidarności Marek Lewandowski, który w rozmowie z Gazetą.pl podkreśla, że nie chodzi o prowokacyjne słowa, które padają w piosence, ale wyłącznie o bezprawne wykorzystanie logo Solidarności: "W ogóle nie wchodzimy w kwestie artystyczne tego teledysku. Wykorzystano w nim bez naszej zgody naszą własność, nasze logo. To tak jakbyśmy do którejś z naszych kampanii wykorzystali utwór pana Mozila. To jest zwykła kradzież. To jedyny powód, dla którego zamierzamy pozwać Mozila. Przecież on by zrobił to samo, gdybyśmy wykorzystali któryś z jego utworów bez jego wiedzy. Nie wolno robić takich rzeczy".

Rzecznik zapowiada, że wniosek do sądu nie trafi, jeśli muzyk usunie emblemat z teledysku i przeprosi za jego bezprawne wykorzystanie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Panu Dudzie wzwód patriotyczny nie pozwala zrozumieć, ze piosenka Mozila (chociaż ja go nie lubię jako człowieka, bo to moczymorda) genialnie oddaje emigranckie, rozpaczliwe rozterki.
A znaczek ... jeśli noszą go etatowi związkowcy-przedsiębiorcy, opłacani przez zakład pracy, zakładający spółdzielnie górników pracujących w zagrożeniu to pan Duda powinien sie puknąć w kapralską głowę, komu znaczek Solidarności, a komu "Kapitał" do przestudiowania.


"Zdaniem Pawła Poncyljusza, byłego wiceministra gospodarki odpowiedzialnego za górnictwo, ta sytuacja pokazuje schizofrenię działaczy związkowych, którzy w tygodniu spierają się z pracodawcą, a w weekendy robią z nim interesy."...

Read more: http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,14017958,Firmy_gornikow_zwiazkowcow_chetne_do_fedrowania_w.html#ixzz3GrpsIfET

Komentarz został ukrytyrozwiń

A kiedy związki zawodowe były wolne? Myślisz, że w czasie gdy się rodziły? Z okresu Wałęsy? Przecież - jak dzisiaj już wiemy - była to największa przybudówka partii, która już schodziła w niebyt. Ludzie mieli tylko momentami poczucie, ze uczestniczą w wielkiej sprawie, w budowaniu wolnej niezależnej Polski. A tak naprawdę dali się wymanewrować i oddali swoją demokrację w ręce kartelu partyjnego, który do dziś rozdaje karty.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Duda raczył zapomnieć ,że Solidarność walczyła o wolność słowa ?
A co Duda ma do logo dawnej Solidarności ? NIC .
Współczesna Solidarność to partyjna przybudówka jednej partii :(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Duda ma tyle do "Solidarności" co to coś, co przykleiło się do okrętu i mówi - płyniemy. Teraz, pozywając Mozila, chciałby żeby ludzie myśleli, że to coś jest większe to coś niż dotychczas.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jest to jakiś zgrzyt, ale żadne nadużycie. Dziwne, że nie neguje się wymowy dzieła jako całokształtu prezentującego treść taką a nie inną. Tego rodzaju zapożyczenie symboliki nie powinno być odbierane jako ujma. Dopiero okaleczony i wypaczony kontekst jest prawdziwie niezrozumiały.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A kto pozwie Dudę za nadużywanie tego świętego słowa "Solidarność"?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.