Facebook Google+ Twitter

Piotr Frączak i "Przypadki Anatola F."

Kim jest Anatol F.? Filozofem, frustratem, fantastą, frajerem, fujarą? Wszystkim po trosze? Wszelkie słowa na „f” w jakimś sensie to dookreślają, chociaż do końca nie identyfikują złożonej osobowości bohatera książki Piotra Frączaka.

 / Fot. Adam K. PodgórskiSzwejk? Robinson?, Guliwer?... Nic na ef?... Kto zna Anatola F.? „Przypadki Anatola F. spisane przez Piotra Fraczka, zebrane pod koniec Roku Pańskiego 2009, zilustrowane zaś przez Kamilę Wojciechowicz”, to pełny tytuł, sklecony w manierze barokowej, sympatycznej książeczki, wydanej przez Spółdzielnię Kooperatywa Pozarządowa, aż (jak ten czas gna!) przed trzema laty.

Nic dziwnego, że mało kto o niej pamięta, choć dziełko owe wcale nie zasługuje na los wydawniczej efemerydy, chociaż jest z pewnością pozycją niszową i nie każdego zadowoli. Podobnie bowiem, jak z trudnościami ze zdemaskowaniem Anatola F., mamy kłopot z rozpoznaniem rodzaju literackiego. Nagabywałem Piotra F. wielokrotnie, czym są krótkie utwory zabrane w całość: błyskotliwymi minifelietonami, esejami, rozprawkami filozoficzno-psychologicznymi, czy… diabeł wie czym. Nie zdradził!

Mnie owe drobiazgi mocno urzekły. Pewnie dlatego, że odnajduję w nich jakieś elementy „szwejkologii stosowanej”. Wiekopomne dzieło Haška czytam bowiem (rżąc ze śmiechu) średnio dwa - trzy razy do roku, ku niezmiennej irytacji Basieńki, której nie przeszkadza natomiast wielokrotne oglądanie „Czarnych chmur” (za Chiny Ludowe nie wiem, kto i dlaczego ucieka, kto kogo i czemu goni), czy „Daleko od szosy” (wybitne dzieło serialowe zainspirowało moją ukochaną do tego stopnia, że naszej Córce dała imię Anna). No cóż, każdy ma własne preferencje, inspiracje i fascynacje.

Zachęcam do lektury Anatola F. Do lektury „powracającej”, tak jak powracamy do Szwejka, przygód Guliwera czy przypadków Robinsona Crusoe. Zabawne, lecz pouczające zarazem jest bowiem czytanie owych drobiazgów, zatytułowanych (wertuję na chybił - trafił: „Samokontrola”, „Łyk wolności”, „AntyAnatol”, „Partia z Tołstojem”, „Mieć czy nie być”, „Bicie piany”.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.