Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

21518 miejsce

Piotr Gabriel Skorupa - poeta inny niż wszyscy

Poezja ma różne twarze, może być liryczna, erotyczna, metafizyczna i intelektualna. Twórczość Piotra G. Skorupy jest poezją intelektualną, wiersze zadziwiają mądrością, wytrawną formą i myślowymi skrótami.

Piotr Gabriel Skorupa / Fot. Robert WideraW Dortmundzie 17 września odbył się wieczór autorski i prezentacja książki polonijnego poety Piotra Gabriela Skorupy. Tomik poetycki nosi tytuł "Trzeba zachować trochę życia". Książka jest opatrzona wspaniałymi grafikami prof. Jana Schmatlocha z krakowskiej ASP. Warte podkreślenia jest to, że obaj artyści urodzili się na Śląsku. Poeta i artysta grafik pokazują piękno wychodzące z duszy obu twórców. Tworzą razem obrazy płynące z serca, malując szacunek i miłość do ich własnego kraju do ziemi lat młodości, do Śląska.

„Trzeba zachować trochę życia", to tytuł zaczerpnięty z wiersza Piotra G. Skorupy. Trzeba zachować trochę życia żeby zostało na potem..., co brzmi jak wyzwanie, ponieważ z tekstów wierszy wyczytać można szczególne przesłanie życia, życia nie tylko ludzkiego. „Rzeżuszka, zajączki, baranki, jajeczka, pisanki” mogą nieco zadziwiać, ”tu lampionik, tam stroiczek, a tam wielki kicz”. W jego wierszach znajdziemy sporo kontrastu. Okładka książki. / Fot. Isabella Degen

Światy współczesne przenikają się z dawnymi, minionymi, a wszystko to poeta uzyskuje przez zastosowanie zaskakujących, zarazem oszczędnych metafor. W wierszach uderza niezwykła prostota i komunikatywność, absolutna bezpretensjonalność pisarska. Słowo jest tu środkiem, do posługiwania się, aby przekazać to co poeta ma w swych utworach do powiedzenia. Każdy z jego wierszy różni się od siebie, noszą one jednak rozpoznawalne piętno jego stylu i jego osobowości twórczej.

Nietrudno jest zidentyfikować "inność" Piotra G. Skorupy, wystarczy poczytać jego wiersze aby znaleźć odpowiedź. Przekazuje on nam głębokie treści w formie, w której trudno znaleźć jakiekolwiek naśladownictwo. Po swojemu interpretuje w wierszach nasze życie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

Żeby zrozumieć, trzeba przeczytać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

I jeszcze w tym temacie... polecam ! link

Komentarz został ukrytyrozwiń

no to jest teraz niebezpieczne bez zgody cos dac

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pana Skorupy nie znam, Pana Szmatlocha znam doskonale, jako "naszego" śląskiego tworcę o wielkiej slawie. Pochodzi z Orzegowa w naszej Rudzie Śląskiej. Skoro zilustrował pozezje Pana Skorupy, to jest ona cos warta. Gratulujemy

Komentarz został ukrytyrozwiń

Poeta jest mi nieznany; ale artykuł ( na jego cześć! ) jest świetnie napisany ;)) Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zobacz Irena Moll dodała swoją opinię na ten temat:link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Serce się raduje czytając o takich ludziach... twórcach, ich pięknej poezji i przyjaźni. Świetnie napisany artykuł. Pozdrawiam serdecznie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Emilia Celeda Engwert
  • Emilia Celeda Engwert
  • 20.09.2011 16:36

naprawde polecam :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

brawo Piotrze

Komentarz został ukrytyrozwiń

Poeta inny niż wszyscy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.