Facebook Google+ Twitter

Piotr Müller: Dążę do tego, by studia były bezpłatne

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2012-01-10 09:00

- Zmierzam do tego, żeby studia były bezpłatne, bo uważam, że w Polsce jest zbyt duże rozwarstwienie społeczne i nie ma żadnych systemów stypendialno-kredytowych do tego, by wprowadzić płatne studia - argumentuje Piotr Müller. Zapraszamy do lektury wywiadu!

Piotr Müller - przewodniczący Zarządu Samorządu Studentów Uniwersytetu Warszawskiego, a także członek Rady Studentów Parlamentu Studentów RP. / Fot. prywatne zbiory Piotra MulleraKarol Darmoros, iktomaracje.pl: Temat naszego tygodnia jest dość istotny. Już od tego roku trzeba będzie płacić za drugi kierunek studiów. Sprawa budzi sporo kontrowersji. Dlaczego?
Piotr Müller: Przede wszystkim dlatego, że wielu maturzystów nie wie jaki kierunek wybrać. Te błędy, popełniane dość często wśród osób, które rekrutują się na studia, będą się odbijały bardzo dużymi konsekwencjami finansowymi. Jeżeli ktoś popełni błąd w wyborze kierunku studiów, to w efekcie może doprowadzić do tego, że zapłaci za drugi kierunek. A poza tym, kolejnym argumentem jest to, że rynek pracy wymaga dosyć interdyscyplinarnych umiejętności, a studiowanie jednego kierunku do tej pory tego nie zapewniało.

Mówi się, że uczelnie są niedofinansowane i te opłaty mogą w jakiś sposób pomóc.
Nie, to jest argument nietrafiony, ponieważ osoby, które będą płaciły za drugi kierunek studiów, zapłacą dokładnie tyle samo, ile do tej pory na daną uczelnię dawało państwo.

Jak duże będą te kwoty?
Ustawa mówi o tym, że płatność za studia może wynosić tyle, ile wynoszą nakłady na te studia. Krótko mówiąc, pieniądze płacone przez studenta będą pokrywały właściwe koszty prowadzenia kierunku studiów. Ustawa mówi, że te opłaty muszą być wprost proporcjonalne do kosztów ponoszonych przez uczelnie.

A wiadomo ile konkretnie zapłaci student, chcący pójść na drugi kierunek?
Nie. To musi być przygotowane przez każdą uczelnię na każdym kierunku osobno. Obecnie państwo płaci za każdego studenta, zależnie od tego, jaki kierunek dana osoba studiuje. Jest tzw. tabela kosztochłonności studiów. Poszczególne kierunki studiów mają swoją „wycenę” i jest tak, że studia medyczne, co oczywiste, dostają więcej pieniędzy z budżetu państwa niż np. studia z zakresu filozofii.

Dołącz do fanów iktomaracje.pl na facebooku!
B.G.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.