Facebook Google+ Twitter

Piotr Najsztub "cofa się do tyłu"

Czy dziennikarz klasy Piotra Najsztuba może popełniać błędy językowe? Wczoraj rano w porannej audycji Dzień Dobry TVN, podczas dyskusji o wiarygodności polskich mediów pan Piotr Najsztub użył sformułowania „cofamy się do tyłu".

Cóż, cofnąć się to nic innego jak wykonać ruch do tyłu, czyli mamy tu ewidentny błąd językowy.

Dla niewtajemniczonych: "pleonazm" (z gr. pleonasmos "nadmiar") - to jeden z błędów logiczno-językowych; niepoprawne wyrażenie, w którym jedna część wypowiedzi zawiera te same treści, które występują w drugiej części.

Ta dyskusja na temat wiarygodności polskich mediów i odpowiedzialności za słowa stała się dla mnie problemem estetyki słowa. Bo jak tu dyskutować o potrzebach wyższych, gdy podstawowe nie są zapewnione? Nie dotyczy to oczywiście tylko pana Najsztuba. Problem z rodzimym językiem ma niestety większość ludzi w mediach. W przypadku polityków lub celebrytów błędy językowe są nieświadomym odstępstwem od normy językowej. To oczywiste, bo jakże mądrze się wygląda (we własnych oczach), gdy wypowiedź jest rozbudowana, wzbogacona a wrażenie mądrości rozpływa się jak „masło maślane”. Tylko jak to wygląda w ustach profesjonalistów? Czy będziemy „dalej kontynuować” to „spadanie w dół”?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (20):

Sortuj komentarze:

Nikt nie twierdzi - pod Nikt rozumiem oczywiście Ja - iż błędów nie popełnia. Chciałam i nadal chcę aby osoby, które są traktowane jako autorytety w jakiejś dziedzinie były w tej dziedzinie bliskie ideałowi. A program oglądałam osobiście i jesli było zamierzone to na to nie wyglądało. Ani nie "słyszało".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie oglądałem wypowiedzi Najsztuba, ale nie chcę mi się wierzyć, że popełnił taki błąd nieświadomie. Może użył pleonazmu celowo. Czasami stosuje się taki zabieg żeby uwypuklić jakąś myśl, wzmocnić ją, bardziej zironizować. Tak samo jak w przypadku tautologii. Sam prezydent czasami używa ''oczywistej oczywistości''. Pewne jest jedno: każdy popełnia błędy, a ten, któremu się wydaję, że tego nie robi - jest w błędzie. Język polski jest tak bogaty... Przypomniała mi się relacja jednej z reporterek, która zdawała relacje do wiadomości, mając za sobą walące się WTC. Powiedziała, że właśnie za jej plecami rozgrywa się istna pandemia, zamiast pandemonium:). Sporo wpadek mają też komentatorzy sportowi. Często się słyszy, że jakiś zawodnik był autorem bramki, czy reżyserem gry, ale tu nasuwa się pytanie, jakie wyrażenia już przeszły uzus a jakie nie? Osobiście nie razi mnie patetyczno-emocjonalny styl komentowania w wydaniu np. Szpakowskiego. Jest kilka nader często używanych nieprawidłowych konstrukcji jak:

kondycja finansowa (może być tylko zdrowotna), jest w dobrej dyspozycji (zamiast w formie), na chwilę obecną...

Co do języka polityków, to drażni mnie to kiedy starają się pokazać jacy są elokwentni i używają zapożyczeń, mając polskie odpowiedniki, które są w danej chwili stosowniejsze. Te ich ex catedra, en block, ad hoc to wszystko ozdobniki, które mają przysłonić ich polityczną niedołężność.

Komentarz został ukrytyrozwiń

okres czasu
tautologia: tylko i wyłącznie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Myślę że Pan Najsztub nie pomylił się. Gdyby chciał wyrazić inaczej to co wyraził, miałby wielu przeciwników, wiedząc jaką skłonność mają ludzie do obrażania się. A tak ? Dotarło tam gdzie trzeba i my tutaj możemy sobie podyskutować. "I wilk syty i owca cała".

Komentarz został ukrytyrozwiń

A "fakt autentyczny" był pierwszy. ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

a autentyczny fakt?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dalej: ;)
wzajemne relacje
wolny wakat
szczęśliwy happy end
zaspa śnieżna...

Komentarz został ukrytyrozwiń

I jeszcze: ;)
własna autobiografia
pełen komplet
mimika twarzy...

Komentarz został ukrytyrozwiń

To wszystko? Nie. ;)
cd.:
poprawić na lepsze
akwen wodny
wrócić z powrotem...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zapomniałam zameldować - gwiazdki dla Autorki. :)
No to proszę bardzo, zróbmy listę "fajnych" pleonazmów. Niektórym się przydają. ;)
Zaczynam:
fakt autentyczny
podskoczyć do góry
miesiąc październik...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.