Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8489 miejsce

Piotr Najsztub nową gwiazdą amerykanistyki?

Po haniebnej laudacji Baracka Obama przy wręczaniu najwyższego cywilnego odznaczenia amerykańskiego Presidential Medal of Freedom nieżyjącemu Janowi Karskiemu wydawało się, że teraz już będziemy ogromnie staranni przy opisywaniu faktów.

Mikrofon. / Fot. Oskar KamińskiPrawie wszyscy krytycy Obamy wskazywali na braki w jego podstawowej wiedzy historycznej. Zabierali głos: prezydent Bronisław Komorowski (oczywiście wiedział, co chciał tak naprawdę Obama powiedzieć), premier Donald Tusk (ten, o dziwo, nie bawił się w konwenanse), ministrowie (ci za premierem jak za panią matką), politycy wszystkich opcji, piosenkarze, sportowcy i celebryci.

Najwięcej jednak napisali dziennikarze, przedstawiciele czwartej władzy. To właśnie spod ich piór najczęściej lały się rwące potoki krytyki Białego Domu za brak profesjonalizmu. Istotnie, jak można pomylić niemieckie, przepraszam, nazistowskie obozy śmierci, z "polish death camp"?

Gdyby nie to, nie zwróciłbym uwagi na kuriozalny błąd pana Najsztuba w wywiadzie z Agnieszką Holland w ostatnim, 24. numerze tygodnika "Wprost". Jednak noblesse oblige i skoro już na początku wywiadu dziennikarz przekazuje nam i swojej rozmówczyni tajemną wiedzą o funkcjonowaniu Białego Domu to znaczy, że mamy do czynienia z prawdziwym amerykanistą. Trzeba bowiem mieć sekretne dojścia, aby wiedzieć o specjalnych, utajnionych spotkaniach prezydenta USA i jego doradców na których zapadają decyzje kto idzie do "odstrzału". Pani Holland wykazuje tu nadzwyczajne zrozumienie i niebagatelną wiedzę skoro wdaje się szczegółową dyskusję. Ergo, mamy do czynienia z dwojgiem ludzi nader świadomych tego, co się dzieje w Stanach Zjednoczonych.

Kiedy już z wypiekami na twarzy oczekuję kolejnych rewelacji, pada pytanie.
„I prezydent Stanów Zjednoczonych wręcza na ręce Adama Rotfelda nieżyjącemu Karskiemu Medal of Honor. Nie rozumie tej hipokratycznej paraboli?”

Pani Agnieszka, jako reżyser znający świetnie amerykańskie realia, przechodzi gładko do odpowiedzi. Ergo, akceptuje treść zawartą w pytaniu. Ponieważ miałem w pamięci całą wrzawę, dotyczącą tej sprawy, jestem wyczulony na podawanie prawdziwych faktów. Tu zaś ich nie ma w najważniejszej kwestii.

To w końcu jakie odznaczenie otrzymał pośmiertnie Jan Karski? Czyżby znowu redaktor Najsztub wszedł w posiadanie jakiejś tajemnicy? Guru dziennikarstwa nie może wszak się mylić tak piramidalnie.

Sprawdzam w prasie amerykańskiej i czytam: Washington, DC - President Barack Obama awarded today the Presidential Medal of Freedom to Dr. Jan Karski. The Presidential Medal of Freedom is America's highest civilian honor.

Czy wzór profesjonalizmu, piszący dla tak opiniotwórczego tygodnika jak "Wprost", nie odróżnia dwóch różnych medali? Prezydenckiego Medalu Wolności od Medalu Honoru?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (115):

Sortuj komentarze:

P.N. Bronię się przed takimi sformułowaniami. Uważam, że wywiad to najprostsza forma dziennikarska. I pewnie dlatego ją uprawiam, bo dziennikarsko jestem prostakiem.

=====================================

Od wygłoszenia tych samokrytycznych słów upłynęło już 4 lata i obecna działalność pana Najsztuba pogrąża go jeszcze bardziej. Otóż czytanie prymitywnych wierszyków antypolskich w TOK FM potwierdza tylko postępującą degrengoladę redaktora.

Komentarz został ukrytyrozwiń
rok
 • rok
 • 02.08.2012 20:51

Ramark wszystkie nagrody rozdane, ale cibie tam nie ma na liście , co ty na to ????

Komentarz został ukrytyrozwiń
NAJSZTUB
 • NAJSZTUB
 • 26.07.2012 16:09

Artykuł kiepski. Nie dopracowany. Słaba stylistyka nie mówiąc o interpunkcji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@p.Marto, zgadzam się absolutnie z Panią w kwestii pedofilii. Jest to coś tak okropnego, że nawet wzdragam się zamieścić definicję z Wiki. dla mnie nie do przyjęcia jest takie generalizowanie jakie robi p.Najsztub. Jestem też przeciwnikiem jakiegokolwiek generalizowania. Co bowiem znaczą słowa '' Cala Polska jest w żałobie..'' po odpadnięciu naszej drużyny z Euro? Kpina. Tego typu sformułowania są nagminne. Przecież nawet Jan Paweł II w sondzie był nierozpoznany dla 4% respondentów w Polsce. Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Bear
Całkowicie się z Panem zgadzam. Jak już wcześniej pisałam, nie uznaję trywializowania problemu.
pedofilii poprzez idiotyczne żarciki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@p.Marta Jenner- dziekuję za tak obszerny i merytoryczny komentarz. Myślę z ulgą, że załatwił sprawę. Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń
stylista
 • stylista
 • 20.06.2012 12:51

he he o to jak padają plackiem przed tym leniem ''… zatem niewątpliwie odcisnął Pan jakiś ślad w historii polskiego dziennikarstwa. Szczerze, będzie Pan ikoną koło Giedroyća czy Kapuścińskiego? Jest Pan inspiracją dla młodych osób i jest Pan rozchwytywany'' http://iwiesz24.pl/wywiad-z-piotrem-najsztubem. Panie Ramark lajkuje Pana całego. Miałem kiedyś do czynienia z tym panem''N'' i sorry ale typ nieciekawy

Komentarz został ukrytyrozwiń
stylista
 • stylista
 • 20.06.2012 12:35

Pani Jenner czy to Pani miała na myśli-Piotr Najsztub (Przekrój, Viva) – za to, że wciąż jest królem wywiadu prasowego, a hasło „Najsztub pyta” kojarzy się czytelnikom z zawsze satysfakcjonującymi odpowiedziami.
http://pl.wikipedia.org/wiki/MediaTory MediaTory – studenckie nagrody dziennikarskie przyznawane polskim dziennikarzom. Nagrodzonych wybierają w plebiscycie studenci dziennikarstwa z 13 uczelni państwowych z całej Polski. MediaTory organizuje Stowarzyszenie MediaTory oraz studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego z Koła Naukowego Studentów Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej im. Pawła Migasa.
TO NIECH SOBIE TERAZ STUDENCI ZOBACZĄ SWEGO KRÓLA WYWIADU.

Komentarz został ukrytyrozwiń
stylista
 • stylista
 • 20.06.2012 12:32

artykuł i przekaz o.k. Mnie jeszcze ciekawi ta figura stylistyczna Najsztuba ''.. hipokrytycznej paraboli?'' .Gdzie on wynalazł? Nawet zerknąłem do słownika ale tam nic w tej kwestii.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Bear
 • Bear
 • 20.06.2012 11:22

Pani Jenner ja przecztałem tem artykuł z ciekawości podobnie jak wywiad Z p.Holland. I podzielam opinie autora. Co do pedofili to ja zauważyłem tam znak zapytania Pani Nie? Ramarkm nie mówi że Najsztub jest pedofilem to Najsztub mówi o tym że w KAŻDYM JEST KAWAŁEK PEDOFILA. Ja jestem normalny i nie podoba mi sie takie mówienie. Mógł p>Najsztub powiedzieć że ''sądzę po sobie'' albo uważam na własnym przykładzie itp itd.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.