Facebook Google+ Twitter

Piotr Prokopiak "Odsypiając przeszłość". Rzecz o Soterionie

"Odsypiając przeszłość", Piotra Prokopiaka, to nieszablonowa i niełatwa w odbiorze proza, która za pomocą wyrafinowanego, metaforycznego języka, przybliża przemyślenia "zamulonych" pacjentów oddziału psychiatrycznego, oscylując wokół głębokich rozważań dotyczących kwestii najważniejszych: życia i śmierci.

Okładka książki "Odsypiając przeszłość" - Piotra Prokopiaka / Fot. Scan okładkiJak to w takich ośrodkach bywa spotykają się ludzie o różnych charakterach i poglądach, o różnych doświadczeniach życiowych i zawodowych.

Główny bohater, poeta i heretyk, który nie potrafi odnaleźć się we współczesnym świecie, jest jednocześnie świetnym obserwatorem. Prowadzi szczególny pamiętnik, rejestrując swoje analityczne przemyślenia. Nawet znajomość Pisma Świętego nie pomaga mu jednak w rozwianiu pewnych wątpliwości. Próba targnięcia się na własne życie spowodowała, że znalazł się w "Soterionie" (z j. gr. soteria - ocalenie, wybawienie), miejscu oczyszczenia i wybawienia, pośród innych psychicznie słabych pacjentów, oczekujących medycznej i psychiatrycznej pomocy.

Książka w zapisie i formie, skłaniająca się ku prozie poetyckiej, porusza filozoficzne i psychologiczne aspekty życia społecznego i egzystencjalizmu nie tylko pacjentów. Zamknięty mikroświat szpitalnej społeczności to w szerszym kontekście my sami i nie można powiedzieć, że poruszone tam problemy, także polityczne, nas nie dotyczą.

Ta psychologiczna książka Piotra Prokopiaka nie należy do łatwej w odbiorze, jednak wgłębiając się w jej treść zaczynamy rozumieć przekaz autora poprzez poznawanych kolejno bohaterów. Pomagają mu w tym kuracjusze "Soteriona": Gdaś, Janusz, Aga, Pudernica, Arek, Mirek, Alimenciarz, Helena czy Moher z Towarzyszem, którzy odzwierciedlają nasze, jak najszersze poglądy religijne i polityczne od PRL-u do dzisiejszej demokracji.

Ogólne, czasami schizofreniczne zachowania, przeżycia, wizje, sny, wspomnienia i filozoficzne dysputy uświadamiają nam nasz codzienny byt.
Piotr Prokopiak w książce nie unika trudnych spraw i stara się rozwinąć problemy, którymi żyjemy - kościół, kapitalizm i komunizm, PRL i obecna niby demokratyczna RP. Chociaż autor nie opowiada się po żadnej stronie
to niezależnie od przekonań czytelników wzmaga ich zainteresowanie książką. Czytelnik utożsamiając się z wybranym bohaterem może nawet weryfikować swoje podejście do życia, zmieniać je lub utrwalać.

Okazuje się, że mimo skrajnych poglądów mieszkańcy "Soteriona" dążą do tego samego celu, a jest nim ocalenie, wybawienie i wyzwolenie swojego EGO, by móc sprostać wymaganiom rzeczywistości.

Książka ze wszech miar godna przeczytania i to wielokrotnego.
Jerzy Granowski

"Odsypiając przeszłość" - Piotr Prokopiak
Wydawnictwo "Papierowy Motyl"
Rok 2011
Stron 200
Format 130 x 190 mm
Okładka miękka
ISBN 9788362222209

Piotr Prokopiak urodził się w 1973 r. w Szczecinku, członek Stowarzyszenia Autorów Polskich, laureat wielu konkursów poetyckich m. in. im. Leszka Bakuły, im. Jana Śpiewaka i Anny Kamieńskiej, im. Wł. Pietrzaka, "O Srebrną Łuskę Pstrąga"."Poeta Regionu" w XI edycji OKP "Malowanie Słowem".
Swoją twórczość prezentował w licznych almanachach poetyckich oraz zbiorach poezji: Narodzeni z wiatru ( 2007 ), Przedcisze (2008), Pastwisko losu (2009), Homo Hereticus (2010).


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.