Facebook Google+ Twitter

Piotr Pustelnik rusza po Koronę Himalajów

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-03-16 12:26

11 marca 2010 r. ruszyła wyprawa na Annapurnę. Położony w Nepalu szczyt zaliczany jest do najniebezpieczniejszych gór świata. Po raz piąty zmierzy się z nim Piotr Pustelnik – łodzianin, jeden z najbardziej doświadczonych polskich himalaistów.

 / Fot. materiały prasoweCelem wyprawy, w skład której wchodzi Polak, jest zdobycie Annapurny - dziesiątego co do wysokości szczytu Ziemi (8091 m. n.p.m.). Dla Piotra Pustelnika to także szansa na ukończenie Korony Himalajów (14 najwyższych gór Ziemi). Na koncie łodzianina znajduje się już 13 z 14 wchodzących w jej skład ośmiotysięczników. Polskiemu zdobywcy brakuje jedynie Annapurny. Do tej pory sztuka ta udała się zaledwie 18 alpinistom z całego świata. Partnerem Piotra Pustelnika będzie Kinga Baranowska - utalentowana himalaistka młodego pokolenia, zdobywczyni 6 ośmiotysięczników.

Wyprawa planuje wejście na Annapurnę od strony północnej drogą niemiecką. Prowadząca na szczyt droga jest bardzo wymagająca technicznie i niesie ze sobą wiele zagrożeń. O skali wyzwania świadczyć mogą statystyki - do tej pory zanotowano niewiele ponad 100 wejść na górę, podczas gdy ponad 50 himalaistów straciło życie przy próbie jej zdobycia. Niewątpliwym atutem wyprawy będzie więc doświadczenie Piotra Pustelnika, który z Annapurną "spotykał się" już cztery razy: - Cieszę się, że będę mógł wrócić na Annapurnę. Tym bardziej, że tym razem będę mógł tego dokonać w towarzystwie Kingi Baranowskiej. Mentalnie i fizycznie jestem przygotowany – mówi z uśmiechem Piotr Pustelnik.
-
Ta wyprawa będzie miała nieco innych charakter od poprzednich. Nie zależy mi na wybieraniu najtrudniejszych, najbardziej wymagających wariantów drogi. Interesuje mnie zdobycie góry, a tym samym ukończenie projektu Korona Himalajów – dodaje alpinista.

Więcej informacji na temat wyprawy znaleźć można na stronie www.piotrpustelnik.pl oraz www.kingabaranowska.pl.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.