Facebook Google+ Twitter

Piotr Śmieszek: Indonezja to kraina warta grzechu

Indonezja to kraj znany Polakom jako atrakcyjne miejsce urlopowe, ale i niestety coraz śmielszymi działaniami radykalnych ugrupowań islamskich. Dlaczego warto odwiedzić ten kraj, a nawet w nim zamieszkać? O tym opowiada Piotr Śmieszek, dziennikarz Wiadomosci24.pl, zamieszkały w Yogyakarcie.

archiwum P.Ś. / Fot. Piotr ŚmieszekJak do tego doszło, że zamieszkał Pan w Indonezji? Co szczególnego jest w Yogyakarcie?
Indonezja pojawiła się 8 lat temu jako potencjalny rynek producentów-dostawców artykułów, poszukiwanych przez firmę, w której wówczas pracowałem. W ten sposób w 2003 trafiłem do Dżakarty. Firmy, producenci i koniunktury przeminęły, ale Indonezja pozostała do dzisiaj. Piszę dla jedynego drukowanego angielskojęzycznego dwutygodnika w Yogyakarta - Yogya AD i portalu jogjapages.com. Czasami udaje się opublikować coś nad Wisłą. Pracuję również wraz z żoną - nauczycielem akademickim informatyki - nad pierwszą polskojęzyczną książką o wyspie Lombok z Archipelagu Małych Wysp Sundajskich i kolejną o Jawie. Mam nadzieję, że książki zasilą chociaż trochę skromny budżet rodzinny w przyszłości. Yogyakarta to najciekawsze miasto na Jawie - dwa skarby UNESCO - największa świątynia buddyjska świata Borobudur i druga hinduistyczna Prambanan, wulkan Merapi, Sułtan i pobliski Ocean Indyjski czynią Yogyakarte - wyjątkową na tle innych jawajskich lokalizacji.

W jaki sposób rozpoczął Pan współpracę z Wiadomościami24.pl?
Pisać zamierzałem już dawno, ale zawsze było zbyt wiele innych spraw na głowie oraz brakowało mi odpowiedniej motywacji. Poszerzałem więc wiedzę na temat kraju, robiłem zdjęcia i czekałem na odpowiednią chwilę. Taka chwila pojawiła się wraz z przyjściem na świat córki Helenki w maju ubiegłego roku. Wiadomości24.pl wyszukałem w wyszukiwarce Google a potem to już wszystko jakoś samo popłynęło. Zdarzyło się, że na samym początku chciałem odpuścić z powodu "szybkości" netu na wyspach. Prawie każde zdjęcie i tekst kosztują mnie dużo więcej niż kilka kliknięć znad Wisły. Daję sobie jednak radę.

Co najbardziej zaskoczyło Pana w Indonezji? Jacy są mieszkańcy tego kraju?
Indonezja jest bardziej europejska od Tajlandii, bardziej arabska od Turcji i to naprawdę arcyciekawy kawałek świata pod każdym względem. To odmienność na tle wyobrażeń. Ludzie w Indonezji są po prostu mili i dobrzy, bo ludzie na świecie są prawie zawsze dobrzy z natury. Tylko otoczenie czyni ich czasami "na wspak". Wciąż jeszcze wierzę w tą teorię, mimo wielu gorzkich rozczarowań w życiu. I tak jest lepiej i dobrze mi z tą wiarą mimo wszystko. Indonezja to miejsce atrakcyjne turystycznie i każdy, kto ma taką możliwość powinien się tu wybrać. Indonezja wciąga. To godny grzechu, niesłychanie ciekawy etnicznie, historycznie, przyrodniczo i religijnie.

 / Fot. Piotr ŚmieszekTropikalny klimat, egzotyczna fauna i flora. Jakie na niebezpieczeństwa narażony jest przeciętny Europejczyk?
Niebezpieczeństw raczej nie ma, groźna jest jedynie malaria w obszarach malarycznych i ewentualne klasyczne "azjatyckie" zatrucia żołądkowe, które można wykluczyć odpowiednio się odżywiając. Poza tym nie należy drażnić waranów na Komodo i orangutanów na Sumatrze…

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 25.02.2011 19:04

Świetny wywiad z ciekawym człowiekiem, na bieżąco śledzę galerię Piotra Śmieszka i nie odpuszczam ciekawostek turystycznych, 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń
levy
  • levy
  • 25.02.2011 14:47

''Palenie kościołów, ataki na tle religijnym, fanatyzm Muzułmanów… Czy czuje się Pan bezpiecznie?''

jakie to straszne....tylko niezbyt prawdziwe, to katolicy wleźli z butami, teraz płacz i łzy. Kurczy się strefa wpływów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Trzeba życzyć interlokutorowi spokoju i powodzenia. Odbieram w treści co najmniej wahanie ...
A kraj z pewnością piękny, ciekawy a przede wszystkim inny ...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawy wywiad. Dla ciekawskich atrakcji turystycznych polecam zajrzeć dp profilu Piotra Śmieszka, tam można dowiedzieć się dużo o Indonezji. link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawy, a do tego sensowny wywiad. Przeczytałem z przyjemnością. Pozdrowienia dla obu Panów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy wywiad. Pozdrawiam :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobrze jest mieć swoich ludzi w różnych miejscach świata. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Trafne spostrzeżenie dotyczące pytań odnośnie turystyki. Zastanawiałem się nad tym, ale atrakcje turystyczna w Indonezji - to temat długi jak rzeka. Rzec można temat na oddzielny wywiad. Chciałem, aby rozmówca na przykładzie własnych doświadczeń przybliżył nieco wiedzy Czytelnikowi nie tylko o samym kraju, ale także obecnej sytuacji - szczególnie w obliczu religijnych zamieszek...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Ciekawy Świata
  • Ciekawy Świata
  • 24.02.2011 16:52

Bardzo ciekawie przeprowadzony i zwięzły informacyjnie wywiad.Ale powinno być trochę więcej pytań o atrakcjach turystycznych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.