Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10839 miejsce

Piotr Sommer laureatem prestiżowej nagrody poetyckiej Silesius

Dzisiaj, podczas drugiego dnia największego w Polsce święta poezji i literatury "Port Wrocław", ogłoszono nazwisko laureata tegorocznej nagrody Silesius za całokształt twórczości oraz nominacje do nagród za książkę i debiut roku.

Piotr Sommer chwilę po odczytaniu przez jury werdyktu. / Fot. Jarosław JakubczakSilesius, to laur w kategorii polskiej książki poetyckiej. Ta najbardziej prestiżowa nagroda w dziedzinie literatury, w tym roku została przyznana po raz trzeci. Mając na celu promocję poezji i jej twórców, Urząd Miejski we Wrocławiu przeznaczył na uhonorowanie laureatów tegorocznych Silesiusów 170 tysięcy złotych. Autor najlepszego debiutu otrzyma 20 tysięcy złotych, najlepszej książki poetyckiej 50 tysięcy złotych, zaś liryk doceniony za całokształt twórczości, zostanie wyróżniony kwotą aż 100 tysięcy złotych. Nagrodzie tej, towarzyszyć będzie statuetka autorstwa wrocławskiego rzeźbiarza Michała Staszczaka. Uroczysta gala wręczenia nagród odbędzie się 8 maja w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej, ogłoszono 7 nominacji w kategorii debiut oraz 3 nominacje w kategorii książka roku. Poznaliśmy także laureata Nagrody Poetyckiej Silesius przyznanej za całokształt twórczości. Został nim Piotr Sommer.

Piotr Sommer urodził się w 1948 roku w Wałbrzychu, obecnie mieszka w Sulejówku pod Warszawą. Jest poetą, autorem wierszy dla dzieci, literaturoznawcą i tłumaczem literatury anglojęzycznej. Pełni funkcję redaktora naczelnego "Literatury na Świecie".

Opublikował w wielu językach kilkanaście książek poetyckich, szkice literackie oraz liczne przekłady i antologie. Autor "Czynnika Lirycznego" uhonorowany w 1988 roku Nagrodą Fundacji im. Kościelskich, w 2007 roku przyznano mu słoweńską Cristal Vilenica, dwa lata wcześniej, był też nominowany do Literackiej Nagrody Nike.

W tym roku Port Wrocław 2010 odbywa się po raz pierwszy w nowym miejscu, w niedawno odrestaurowanym budynku Studia na Grobli Instytutu Grotowskiego. / Fot. Jarosław JakubczakTomem "W krześle" debiutował w 1977 roku. Jego poezja i twórczość translatorska wyznaczyła nową jakość w poezji polskiej. Jego charakterystyczna, bliska językowi mówionemu fraza, uwidoczniła się utworach innych poetów lat dziewięćdziesiątych. Piotr Sommer, w zeszłym roku powrócił po dziesięcioletniej przerwie w publikacjach jako twórca dwóch tomów wierszy: "Dni i noce", oraz "Wiersze ze słów".

Nominowani do Nagrody Silesius w kategorii najlepsza książka poetycka minionego roku: Mariusz Grzebalski "Niepiosenki", Bartosz Konstrat "Samochody i krew", Piotr Matywiecki "Powietrze i czerń", Feliks Netz "Trzy dni nieśmiertelności", Jan Polkowski "Cantus", Marcin Sendecki "22", oraz Marcin Świetlicki "Niskie pobudki".

O tytuł najlepszej książki debiutanckiej ubiegać się będą trzy tomy: Joanny Lech "Zapaść", Dawida Majera "Księga Grawitacji" oraz Jakobe Mansztajna " Wiedeński high life".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Z drugiej strony to może być zaleta - taka dosyć kameralna atmosfera. Miejsce wporzo, tylko szkoda, że tramwaj tam nie dojeżdża;P Miałam dzisiaj problem co wybrać: Port Wrocław czy Festiwal Kina Niezależnego i Amatorskiego. Tyle się dzieje...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przyznaj- nowe miejsce świetne na tego typu inicjatywy. Szkoda tylko, że imprezy literackie nie przyciągają takich tłumów jak np. dyskoteki w sobotnią noc...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie byłam na konferencji, bo byłam prywatnie. Ze znajomymi od 13.30 do15 trochę posłuchaliśmy poezji, trochę się pokręciliśmy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oj..., szkoda że się nie spotkaliśmy :(. Podczas konferencji w sali, byłem w pierwszym rzędzie, wcześniej chwilę się kręciłem po instytucie, rozmawiałem z organizatorami...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Hej Jarek:) Jak to możliwe, że byłam tam dzisiaj i cię nie widziałam? Robiłeś fotki z ukrycia?;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.