Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12479 miejsce

Piotr Uklański z 4 tysięcy ciał żołnierzy ułoży znak "Solidarność"

  • Źródło: Dziennik Bałtycki
  • Data dodania: 2007-06-16 07:31

Zdjęcie to zapewne obiegnie świat. W niedzielę Piotr Uklański, znany polski artysta, wykona na terenie Stoczni Gdańskiej fotografię czterech tysięcy żołnierzy, ustawionych tak, że ułożą się w znak "Solidarności".

Przed trzema laty Uklański wykonał podobną pracę: wielki portret Jana Pawła II, stworzony przez 3,5 tys. żołnierzy brazylijskiej armii. Zdjęcie „Bez Tytułu (Jan Paweł II) ” powstało na Biennale Sztuki Współczesnej Sao Paulo 2004. - W Brazylii obudziło takie zainteresowanie, że na spotkanie zaprosił nas potem prezydent Brazylii - wspomina Magda Materna, która w 2004 roku zaczęła współpracować z Uklańskim.

Od piątku ekipa przygotowująca zdjęcie jest w Gdańsku. Na terenie stoczni dokonali pierwszej wizji lokalnej. Czterotysięczny desant żołnierzy z Pomorskiego Okręgu Wojskowego i okolicznych jednostek pojawi się w niedzielę od rana. - Polskie wojsko jest niesamowite - entuzjazmuje się Magda Materna. - Z przekonaniem dowódców nie było żadnych problemów. Żołnierze zgłaszali się na ochotnika. Dla nich to przygoda.

Logo "Solidarności" jest czerwono-białe. W jakim umundurowaniu wystapią więc wojacy? W czerwonych koszulach. - Jak na pierwszego maja - żartował w piątek Piotr Uklański. - Nie chciałem, żeby to byli stoczniowcy, bo wtedy zdjęcie stałoby się jakby sentymentalną pocztówką. A ja chciałem stworzyć coś bardziej oderwanego od etosu. Natomiast sam symbol pozostaje symbolem, obojętnie, kto go ilustruje. / Fot. Dziennik Bałtycki

Na nabrzeżu Kaszubskim wymalowywano wielki napis „solidarycą”. Według wyliczeń żołnierzy nie może być więcej niż czterech na metr kwadratowy. Inaczej powstałby ścisk, a ustawianie zdjęcia może potrwać dwie-trzy godziny. Uklański będzie fotografował napis z pięćdziesięciometrowego wysięgnika. - Kiedy w Brazylii skończyliśmy robić zdjęcia - opowiada Magda Materna - tych trzy i pół tysiąca ludzi zaczęło machać do nas i krzyczeć z radości. Ta zbiorowa energia, po pozowaniu do portretu Jana Pawła II, była niesamowita.

Uklański od 1999 roku przedstawia w swoich pracach symbole ważne dla naszej zbiorowej świadomości. Do Gdańska zaprosili go organizatorzy Festiwalu Gwiazd. Odtworzenie logo "Solidarności" na terenie Stoczni Gdańskiej było propozycją Uklańskiego. - To część tradycji, w której wzrastałem - mówi artysta. - Niezależnie od tego, co stało się potem, jakie powstały różnice pomiędzy ludźmi, „Solidarność“ jest symbolem, do którego ta rzeczywistość się nie przylepia. Dzięki temu on wciąż istnieje.
Jarosław Zalesiński

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.