Facebook Google+ Twitter

"Piotruś i wilk" - sukces polskiej animacji, Wajda bez statuetki

Już po raz 80. Amerykańska Akademia Filmowa rozdała Oscary. Uroczystość odbyła się w gmachu Kodak Theatre, znajdującego się na Hollywood Boulevard w Los Angeles. Nie obyło się bez niespodzianek. Typowany do Oscara "Katyń" nie zdobył statuetki. Wielki sukces za to odniosła polsko - brytyjska produkcja krótkometrażowa - "Piotruś i wilk". - To wielki sukces polskiej animacji - mówią zgodnie komentatorzy.

Oscar waży 3,9 kg, mierzy około 35 cm, i jest pokryty 14-karatowym złotem. / Fot. Zbigniew NastarowiczO godzinie 1.42 jako pierwsza na czerwonym dywanie pojawiła się Hilary Swank w pięknej czarnej sukni. Następnie, zaczęły pojawiać się inne gwiazdy oskarowej nocy m.in. Hal Holbrook, aktor nominowany za rolę drugoplanową, Johnny Depp, Julie Christie, Michael Moore, Cate Blanchett.

Początek pierwszego aktu oscarowej gali rozpoczął się o 2.30 czasu wschodnioeuropejskiego. Gospodarzem wieczoru, który przywitał wszystkich gości, był Jon Stewart. Przypomniał on o szczęśliwie zakończonym strajku scenarzystów. Dodał również, że mamy dziś sporą kolekcję psychopatów, którym przyznamy Oscary.

Po skończonej przemowie Jona na scenie pojawiła się Jennifer Garner, która wręczyła pierwszego Oscara. W kategorii "kostiumy" wygrywa Alexandra Byrne za film "Elisabeth. Złoty wiek"

Anee Hathaway i Steve Carrell odczytali werdykt w kategorii najlepszy długometrażowy film animowany. Oscar powędrował do "Ratatuja"

Katherine Heigl wręczyła Oscara w kategorii charakteryzacja. Statuetka dla filmu "Niczego nie żałuję" i dla Didiera Lavergne

Po tej serii nastąpił przerywnik muzyczny. Wystąpiła Amy Adams, śpiewając "Happy working song", piosenkę, nominowaną do Nagrody Akademii. Zaraz po niej Catherine Zeta-Jones i Michael Douglas wspominali swoje Oscary.

Kolejną część transmisji rozpoczął Jon Stewart, zapowiadając kolejnego wręczającego Oscara, Dwayne'a Johnsona. W kategorii efekty specjalne zwyciężył film "Złoty kompas"

Cate Blanchett wręczyła nagrodę w kategorii scenografia. Oscara odbierali Dante Ferretti oraz Francesca Lo Sciavo, twórcy scenografii do filmu "Sweeney Todd: Demoniczny golibroda z Fleet Street"

Jennifer Hudson, laureatka Oscara, wręczyła nagrodę dla najlepszego aktora drugoplanowego. Najlepszym aktorem drugoplanowym został Javier Bardem za rolę w filmie "To nie jest kraj dla starych ludzi"

Zaraz po wręczonym Oscarze za najlepszą rolę drugoplanową na scenie pojawił się Kerry Russell i zapowiedział kolejny występ artystyczny. Wystąpiła Jamia Simone Nash z nominowaną do Oscara piosenką z filmu "August Rush".

Po przerwie muzycznej Owen Wilson wręczył Oscara w kategorii najlepszy film krótkometrażowy. Najlepszym krótkometrażowym filmem animowanym został "Piotruś i Wilk" Susie Templeton.

Oscara za najlepszą drugoplanową rolę żeńską odbrała Tilda Swinton za rolę w filmie "Michael Clayton"

James McAvoy wręczył Oscara dla najlepszego scenariusza adaptowanego. Najlepszy scenariusz adaptowany to "To nie jest kraj dla starych ludzi" Ethana i Joela Coenów.

Po zaprezentowaniu kolejności Oscarowych, Miley Cyrus zapowiedział piosenkę "That's how you know". Przyszedł czas na kolejne nagrody. W kategorii najlepszy dźwięk wygrali Karen Baker Landers oraz Per Hallberg za dźwięk do filmu "Ultimatum Bourne'a". Za montaż efektów dźwiękowych Oscara odebrali Scott Millan, Kevin Parker, Kirk Francis za film "Ultimatum Bourne'a"

Forest Whitaker wręczył Oscara najlepszej aktorce pierwszoplanowej. Została nią, Marion Cotillard za rolę w filmie "Niczego nie żałuję: Edith Piaf". Wzruszona Marion powiedziała, że w tym mieście naprawdę są anioły.

Ponieważ była to osiemdziesiąta gala wręczenia Oscarów to na scenie pojawił się Jack Nicholson, który pewnym krokiem wszedł na scenę i powiedział "kocham filmy". Aktor wspomniał filmy, które dotychczas wygrały w kategorii najlepszy film.

Następnie pojawiła się Renee Zellwegger w nowej, krótkiej fryzurze. Aktorka wręczyła nagrodę za najlepszy montaż. Oscara w tej kategorii otrzymał Christopher Rouse za montaż filmu "Ultimatum Bourne'a".

Nicole Kidman wręczyła Oscara za całokształt dokonań zawodowych. Otrzymał go, Robert F. Boyle - kultowy scenograf.Sala zgotowała Robertowi Boyle'owi owacje na stojąco. - To ta dobra strona starzenia się. Nie polecam innych oznak starości - żartował Boyle. Dziękował ludziom, którzy pomogli mu odbyć podróż po świecie filmów. O godzinie 4.39 zakończył się pierwszy akt gali oscarowej.

Akt II rozpoczął się o 4.42. Na scenie pojawiła się Penelope Cruz, by wręczyć nagrodę w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Zwycięża Stefan Russovitzky za film "Fałszerze". Następnie Patrick Dempsey zapowiedział kolejną piosenkę z filmu "Zaczarowana".

Zaraz po piosence na scenie pojawił się John Travolta. Wręczył on Oscara najlepszej piosence. Oscar powędrował do Glena Hansarda oraz Markety Inglovej za piosenkę "Falling slowly" do filmu "Once".

Cameron Diaz wręczyła Oscara w kategorii: zdjęcia.Nagrodą Akademii został nagrodzony Robert Elswit za zdjęcia do filmu "Poleje się krew".

Następnie na scenie pojawiła się Hilary Swank, która wspominała wielkich zmarłych filmowców. Wśród wspominanych osób mogliśmy zobaczyć zmarłego niedawno Heatha Ledgera.

Po chwilach wzruszeń, Amy Adams wręczyła Oscara za najlepszą muzykę. Dario Marianelli odebrał Oscara za muzykę do filmu "Pokuta".- Dziękuję rodzicom, którzy przekazali mi tak wielką miłość do muzyki - powiedział Marianelli.

Tom Hanks, który pojawił się na scenie zapowiedział relację z Iraku. Żołnierze odczytali nominacje w kategorii: najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny. Oscara za najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny otrzymały Cynthia Wade oraz Vanessa Roth.

Zaraz po tym Oscarze Tom Hanks ogłosił nominacje w kategorii najlepszy dokument. W tej kategorii Oscara otrzymali Alex Gibney oraz Eva Orner za dokument "Taxi to the dark side".

Harrison Ford zaprezentował kolejną nominację - za najlepszy scenariusz oryginalny. Oscara w tej kategorii otrzymała Diablo Cody za scenariusz do filmu "Juno".

Następna kategoria to najlepszy aktor pierwszoplanowy. Nominacje prezentowała Helen Mirren. Najlepszym aktorem pierwszoplanowym zostaje Daniel Day-Lewis za film "Aż poleje się krew".

Najlepszemu reżyserowi Oscara wręczył Martin Scorsese. Joel i Ethan Coenowie odebrali Oscara dla najlepszego reżysera.

Nominacje w kategorii najlepszy film ogłosił Denzel Washington. Oscara za najlepszy film na jubileuszowej, osiemdziesiątej gali rozdania Oscarów otrzymali bracia Coenowie za film "To nie jest kraj dla starych ludzi".

W ten oto sposób poznaliśmy tegoroczny laureatów Amerykańskiej Akademii Filmowej. Gala Oscarów oficjalnie zakończyła się o godzinie 5.48 czasu wschodnioeuropejskiego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Obejrzałam przed chwilą "Piotrusia i wilka"... Jak dobrze, że powstają TAKIE filmy.
Prawdziwa baśń z morałem w cudownej oprawie. Plastycznie ten film to dzieło sztuki! Ba! Rękodzieło! No i ta muzyka Prokofiewa...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Trochę długie, ale tych kategorii jest tyle, że zapewne krócej po prostu się nie dało ;) Jak najbardziej zasłużona statuetka dla Marion Cotillard, w roli Piaf była świetna.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ale i tak mamy polski akcent w całej gali " Piotruś i Wilk" z łódzkiego Semafora

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ładna relacja :)
Wreszcie bracia Coenowie zostali docenieni, ich film naprawdę robi wrażenie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gratulacje dla twórców "Piotrusia i wilka"! Wajda nie dostał Oscara i to było do przewidzenia. Johnny Depp nie dostał - trudno :) Przynajmniej "Sweeney Todd" ma za scenografię - należało się! I oczywiście brawa dla braci Coen!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie jest to jakaś bajeczna relacja, ale bardzo się ją dobrze czyta. Pozorny natłok danych trzyma przy tekście, bo chce się wiedzieć, kto wygrał, któremu filmowi przyznano, kto wręczął itd.:).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.