Facebook Google+ Twitter

PIP: Polacy zatrudniają obcokrajowców "na czarno"

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-11-18 15:07

Polscy pracodawcy coraz częściej nielegalnie zatrudniają cudzoziemców. Państwowa Inspekcja Pracy stwierdziła w tym roku dwukrotnie więcej takich przypadków niż w roku ubiegłym.

Główny inspektor pracy Tadeusz Zając zwraca uwagę, że cudzoziemcy najczęściej nie mają zezwolenia na zatrudnienie, a warunki pobytu pracowników w Polsce i organizacji samej ich pracy uwłaczają godności człowieka.

Jak przykład podał jeden z zakładów na Opolszczyźnie zajmujący się uprawą sadzonek kwiatów, który zatrudniał cudzoziemców drastycznie łamiąc czas pracy. Pracowali po 12-15 godzin na dobę przez 7 dni w tygodniu . Przy ich i tak zaniżonych wynagrodzeniach nie płacono im za nadgodziny, nie mieli ubezpieczeń, badań lekarskich i nie zostali przeszkoleni z BHP.

Mieszkali przy tym jak powiedział minister Zając, w okropnych warunkach. Był to obóz pracy podobny do takich w jakich Polacy pracowali na przykład we Wloszech i o czym było głośno. Teraz mamy to w Polsce.

Od początku roku inspektorzy pracy skontrolowali blisko 1400 zakładów zatrudniających cudzoziemców. Nieprawidłowości stwierdzono u co czwartego pracodawcy. Nielegalna praca cudzoziemców dominowała w takich branżach jak przetwórstwo przemyslowe, budownictwo, handel i naprawy, hotelarstwo oraz rolnictwo. Najwięcej nieprawidłowości odnotowano u pracodawców zatrudniających do 9-ciu osób.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.