Facebook Google+ Twitter

Piramidalny śmietnik w Egipcie

Egipt – malownicza ojczyzna najpotężniejszej cywilizacji starożytności, świat faraonów, wielkich świątyń i piramid. Jednak wystarczy raz go odwiedzić, by w pamięci pozostał niezatarty obraz… piramidalnego śmietniska.

Z czym Polakowi kojarzy się Egipt?

Egipt - piękne zabytki, ale i piramidy śmieci. / Fot. AKPAObecnie Egipt zamieszkuje około 80 mln ludzi, przeszło dwukrotnie więcej niż Polskę, zaś w samym Kairze jest ich 22 mln. Co roku populacja przyrasta o 1,5 mln mieszkańców, którzy muszą się gdzieś pomieścić. Wielkie miasta rosną więc wszerz (wzdłuż Nilu lub brzegów morza) i wzwyż (w całkowicie niezaplanowanym chaosie architektonicznym). Na pierwszy rzut oka można zauważyć, że państwo nie radzi sobie w tych warunkach z podstawowymi problemami cywilizacyjnymi: brak jest przepisów drogowych, przestrzennego planu zagospodarowania, nakazu posiadania dokumentów (1/3 Egipcjan nie ma dowodu osobistego).

Trochę śmieci na ulicach

Nic. Chyba, że to "trochę" pokrywa niemal jednolitą warstwą ulice i chodniki Kairu czy Aleksandrii. Nic. Dopóki nieliczne śmietniki nie zostaną zapełnione do granic możliwości, a następnie czekając na opróżnienie w 40 stopniowym upale zaczną wydzielać specyficzny zapach rozkładu (oczywiście z braku odpowiednich służb w rodzaju naszego sanepidu śmietniki ustawione są w pobliżu straganów z owocami czy rybami). Nic. Dopóki coraz bardziej popularnej na świecie i w Polsce Zasady 3R (Reduce, Reuse, Recycle – Ograniczaj, Użyj ponownie, Oddaj do odzysku) nie zastąpi zasada IBM (Inszallah, Bukra, Maalesz – Wola Boża, Jutro, czyli nigdy, Bez znaczenia). Nic. Pod warunkiem, że tony śmieci wraz z ciałami martwych koni, krów i osłów nie zalegają brzegów Nilu i jego kanałów. Szczególnie, że Nil to nie tylko Rzeka Życia dla Starożytnego Egiptu, ale także źródło wody płynącej do wszystkich mieszkań w kraju. W efekcie jedynie fakt, że oczyszczalnie ścieków pozostają pod kontrolą zagranicznych przedsiębiorstw chroni przez wybuchem epidemii.

Szokujące?

No tak, żyje tam tylu biednych ludzi… Tylko, że takie atrakcje nie są zarezerwowane dla biednych dzielnic, są także powszechne w centrach dużych miast, na trasach turystycznych i w miejscach wypoczynkowych. Z okien wielkich apartamentowców budowanych w Aleksandrii dla najbogatszych Egipcjan widać Morze Śródziemne, Promenadę Aleksandra Wielkiego i ekskluzywne kąpieliska. Z widokiem na morze konkuruje jednak także widok na rozrzucone wszędzie śmieci, a czym bliżej tych wspaniałych atrakcji, tym lepiej widać i czuć jak (nie) działa system oczyszczania miast.

Turyści

Na całym świecie to oni zaśmiecają atrakcje turystyczne… ale nie tu. Długo można by szukać kosza w miastach na śmieci, by wyrzucić puszkę po napoju, a o pojemnikach do recyklingu nie ma co marzyć. Jedynie te zabytki, do których wstęp wymaga kupna biletu są czyste. Jednak nie wynika to z umieszczenia w nich koszy, ale zatrudnienia kilku miłych panów do ich zbierania. Nawet Mojżesz opuszczając Egipt nie pomyślał, że najgorszą plagą jaka się tu rozpanoszy nie będą żaby czy szarańcza, ale śmieci.

Patrząc na piękne zdjęcia nadzwyczajnych piramid, świątyń i meczetów Egiptu trudno wyobrazić sobie, że cała reszta kraju tonie w śmieciach i dusi się w smogu oraz zapachu rozkładających się odpadów. Jedynie zabytki, ze względu na wysokie wpływy z turystyki, są utrzymywane we wzorowej czystości, co tworzy fałszywy wizerunek Egiptu. Nie istnieją praktycznie żadne zasady regulujące system oczyszczania miast, a i
mentalność mieszkańców w tej kwestii, podobno bardzo zeuropeizowanych w Kairze i Aleksandrii, pozostawia wiele do życzenia. Może więc, patrząc na będące od niedawna honorowym Ósmym Cudem Świata Wielkie Piramidy należy się dobrze zastanowić, co zalega w ich cieniu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Pomijając fakt, że za niedługo w piramidach zrobią McDonalda, bo miasto się tak rozszerza. Kiedyś Giza była osobną dzielnicą z dala od miasta ... ale cóż.
"Egipt albo pokochasz albo znienawidzisz" i nie ma pośredniej opcji. Wbrałeś tą 2 widzę ;) no ja niestety tą 1 - nawet śmieci mogą okazać się niczym w porównaniu z pięknem tego kraju.
Ale artykuł ciekawy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No nie wiem... pamiętam Egipt - byłem tam lata temu - jako zapierający dech w piersiach pomnik cywilizacji ludzkiej... Miasto Umarłych, gwarny bazar w Kairze, Muzeum dawnych faraonów... brudu z wrażenia nie zauważyłem, wybacz, ale ciekawy temat. Od dziecka bezgranicznie mnie fascynował. Recepta na Egipt to pojedyncza wyprawa - sam na sam z monumentalną historią. Trzeba tam pojechać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

tak jakbym gdzieś to już widział - w pobliżu zabytków w hotelach jest o'k ale jak się zejdzie z głównej ulicy to widać góry śmieci (+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.