Facebook Google+ Twitter

PiS apeluje do polskich władz o obronę Polaków na Białorusi

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-02-09 15:44

Prawo i Sprawiedliwość apeluje do polskich władz o podjęcie działań w obronie Polaków na Białorusi. Wczoraj budynek Związku Polaków w Iwieńcu na Białorusi został przejęty przez białoruską milicję i oplombowany przez urzędników sądu.

Szefowa klubu parlamentarnego PiS Grażyna Gęsicka powiedziała w Sejmie, że Polska powinna podjąć działania przy udziale struktur europejskich. PiS wezwał premiera Donalda Tuska i ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego o wystąpienie do Unii Europejskiej i Rady Europy z prośbą o nałożenie embarga handlowego na Białoruś.

Grażyna Gęsicka dodała, że Polska powinna też zablokować wjazd białoruskich polityków na teren Unii Europejskiej.

Wiceszef PiS Adam Lipiński zaznaczył, że ani Polska, ani Unia Europejska nie powinny bezczynnie przyglądać się działaniom reżimu Aleksandra Łukaszenki. Jego zdaniem, Polacy na Białorusi nie byli tak prześladowani od 1989-go roku. Tym bardziej, przed wizytą ministra spraw zagranicznych Białorusi Siarhieja Martynawa nie powinno do takich represji dochodzić - powiedział Lipiński.

Wczoraj Dom Polski w Iwieńcu na Białorusi został przejęty przez białoruską milicję i oplombowany przez urzędników sądu. Działacze nieuznawanego przez reżim Łukaszenki Związku Polaków na Białorusi, którzy dziś przyszli przed Dom Polski, śpiewali polskie piosenki i rozpoczęli zbieranie podpisów pod petycją do władz o zwrócenie im nieruchomości. Zajęcie budynku nastąpiło na wniosek prorządowej organizacji, noszącej również nazwę Związek Polaków, która przypisuje sobie prawo zarządzania majątkiem polonijnym na Białorusi. Spór o Dom Polski rozstrzygnie 15-go lutego sąd w Wołożynie.

Sprawą zainteresowało się polskie MSZ. Wczoraj w Warszawie na rozmowy wezwano białoruskiego ambasadora, a dziś do Polski wyjechał na konsultacje polski ambasador na Białorusi. Szef dyplomacji Radosław Sikorski chce o sytuacji polskiej mniejszości rozmawiać z białoruskim ministrem spraw zagranicznych, Siarhiejem Martynawem, który 12 lutego złoży wizytę w Warszawie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.