Facebook Google+ Twitter

PiS blokował zakup samolotów?

Jarosław Kaczyński i Radosław Sikorski powinni zostać przesłuchani - pisze na swoim blogu Janusz Palikot. Polityk PO zamierza skierować sprawę do prokuratury, ponieważ podejrzewa matactwa PiS-u w sprawie zakupu samolotów.

Poseł PO Janusz Palikot rozmawia z dziennikarzami podczas posiedzenia Sejmu. / Fot. PAP/Radek PietruszkaDzisiejszy wpis na blogu Janusza Palikota wskazuje na nowe okoliczności, które mogą przechylić szalę zwycięstwa w "wojnie polsko-polskiej" na stronę Platformy Obywatelskiej. Kontrowersyjny polityk PO chce przesłuchania Jarosława Kaczyńskiego oraz Radosława Sikorskiego w sprawie zakupu samolotów dla 36. Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego.

Z dostępnych materiałów jednoznacznie wynika, iż przetarg na zakup nowych samolotów został wstrzymany przez Ministra Obrony Narodowej w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. - Jeszcze dziś wyślę pismo do właściwej prokuratury - pisze Palikot.

Wniosek Palikota został skierowany do Wojskowej Prokuratury w Warszawie, która prowadzi sprawę katastrofy polskiego samolotu pod Smoleńskiem. Palikot w uzasadnieniu pisze, że w październiku 2006 Minister Radosław Sikorski rozpisał przetarg na nowe samoloty, natomiast jego następca z PiS-u Aleksander Szczygło w czerwcu 2007 unieważnił i wstrzymał wszystkie procedury. Ponadto zaznacza, że zarzuty, które obecnie stawia Jarosław Kaczyński wobec Ministra Obrony Narodowej Bogdana Klicha mają odwrócić uwagę od wcześniejszych matactw.

Minister w rządzie Kaczyńskiego, Aleksander Szczygło, odwołał przetarg przygotowywany przez Sikorskiego, ponieważ miał inną wizję zakupu floty powietrznej dla VIP-ów. Jego plan zakładał
m.in. nabycie aż 6 maszyn o zasięgu 8 tysięcy kilometrów. Było to jednak zbyt dużo samolotów, jak na polskie zapotrzebowanie i warunki finansowe. Poza tym w wytycznych Szczygły pojawiły się problemy na tle prawnym.

Gdy MON objął Bogdan Klich, sytuacja okazała się bardzo skomplikowana. Okazało się, że plany przewidujące zakup drogich i zbyt wielu samolotów w czasie kryzysu nie mogły być zrealizowane.

- Dlatego też istotne z punktu widzenia śledztwa i przebiegu wyjaśnienia procedury zakupu samolotów może być przesłuchanie wyżej wymienionych świadków oraz wnikliwe przeanalizowanie przez prokuraturę przesłanek wydania decyzji odwołującej przetarg przez Ministra Szczygło - podsumowuje wniosek Janusz Palikot.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Zobaczymy jak to wszystko się wyjaśni .Najpierw Janusz Palikot skierować sprawę do prokuratury

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nic dziwnego, polityka nigdy nie była czysta i taką nie będzie :(

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 27.07.2010 16:49

Po nitce do kłębka... jednak Palikot na coś w końcu się przydaje.
Dla Kasi 5* za szybką reakcję i temat na czasie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.