Facebook Google+ Twitter

PiS chce odwołania ministra finansów

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-06-05 17:57

Prawo i Sprawiedliwość chce odwołania ministra finansów. Wniosek o wotum nieufności dla Jacka Rostowskiego trafił już do marszałka Sejmu.

Wiceprezes PiS, wiceprzewodnicząca sejmowej komisji finansów publicznych Aleksandra Natalli-Świat z PiS powiedziała, że czarę goryczy przelał brak zgody na obniżenie stawek akcyzy na paliwo. Jej zdaniem obniżenie podatku akcyzowego na benzynę, gaz i energię elektryczną spowodowałoby spadek cen towarów i usług, a w konsekwencji pomogłoby Polakom.

Wedug Natalli-Świat minister Rostowski nie podjął żadnych konkretnych działań, które ułatwiałyby rozwój polskiej gospodarki. PiS zarzuca ministrowi finansów, że zaniechał wdrażania reformy finansów publicznych oraz reformy administracji celnych i skarbowych oraz że nie zajął się ustawą o podatku VAT.

Minister finansów nie zgadza się z zarzutami kierowanymi pod jego adresem przez PiS. Jacek Rostowski powiedział, że skorzysta z debaty nad wnioskiem o wotum nieufności dla przedstawienia programu gospodarczego rządu. Wyraził nadzieję, że w wyniku tej dyskusji Sejm odrzuci wniosek.

Minister Rostowski uważa, że krytyka rządu Donalda Tuska ze strony PiS jest niepoważna i wskazuje na populistyczne podejście do polityki gospodarczej. Minister podkreślił, że gabinet Donalda Tuska uważnie przygląda się temu, co dzieje się na rynku paliw. Dodał, że rząd rozważa obniżkę akcyzy, ale wprowadzi ją tylko wtedy, gdy wpłynie ona na ceny benzyny na stacjach paliw i tylko wtedy, gdy ceny te będą nadal utrzymywać się na wysokim poziomie. Szef resortu finansów powiedział, że nie zgodzi się na sytuację, w której na obniżce paliw skorzystają wyłącznie koncerny naftowe.

Przeciwko wnioskowi o wotum nieufności dla Jana Rostowskiego zagłosuje klub PO. Szef klubu Zbigniew Chlebowski bronił decyzji ministerstwa gospodarki i samego ministra Rostowskiego o nieobniżaniu akcyzy. Powiedział też, że działanie argumentacja PiS jest płytka i nie do końca poważna, a działanie tej partii ma charakter gry politycznej.

Wniosek Prawa i Sprawiedliwości o odwołanie Jana Rostowskiego poprze za to klub Lewicy. Szef SLD Grzegorz Napieralski zapowiedział, że będzie do tego namawiał posłów Lewicy. Podkreślił, że wotum nieufności dla ministra finansów traktuje jak "małe wotum nieufności" dla całego rządu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.