Facebook Google+ Twitter

PiS chce usprawnić działanie sądów 24-godzinnych

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-12-17 10:47

Usprawnienie działa sądów 24-godzinnych - to główne założenie projektu nowelizacji Kodeksu Karnego, który złożył w Sejmie klub Prawa i Sprawiedliwości. Jak przekonuje posłanka Beata Kępa, idea postępowania przyspieszonego sprawdziła się, ale teraz potrzeba wprowadzić kilka rozwiązań, które sprawią, że wymiar sprawiedliwości będzie działał lepiej.

W postępowaniu przyspieszonym miałby być rozpoznawane sprawy, które podlegają rozpoznaniu w trybie uproszczonym. Ponadto chodzi o zniesienie obligatoryjnego obrońcy z urzędu. Nowelizacja zakłada również odstąpienie od przesłuchania przez prokuratora, jeżeli podejrzany został wcześniej przesłuchany przez policjanta.
Poseł Witold Pahl Platformy Obywatelskiej zapowiada, że jego partia będzie głosowała za odrzuceniem projektu w pierwszym czytaniu. Jego zdaniem, nowelizacja uniemożliwiłaby właściwy dobór postępowania, w jakim miałby być rozpatrywane konkretne sprawy. Wtedy nikt nie będzie miał wpływu na to, w jakim trybie będzie rozpatrywana dana sprawa - argumentuje poseł Pahl.

Również klub Lewicy prawdopodobnie będzie przeciwny projektowi. Posłanka Izabela Jaruga-Nowacka z Sojuszu Lewicy Demokratycznej najbardziej obawia się zniesienia obowiązku ustanowienia obrońcy dla osoby oskarżonej. Jej zdaniem, prawo do obrony jest jedną z największych zdobyczy demokracji. Ponadto niektórzy oskarżeni - zdaniem posłanki - zbyt pochopnie rezygnują z obrońców, a wobec zawiłości naszego systemu prawnego każdy powinien mieć możliwość skorzystania z obrońcy z urzędu.

Nowelizacja zakłada również możliwość zarządzenia więcej niż jednej przerwy w czasie procesu, jednak czas ten nie może przekroczyć 14-tu dni. Obecnie sąd może zrobić przerwę tylko raz. Pierwsze czytanie tego projektu odbędzie się dziś po południu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.