Facebook Google+ Twitter

PiS chce zlikwidować Polski Związek Działkowców

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-03-23 21:50

PiS proponuje likwidację Polskiego Związku Działkowców i umożliwienie wykupu działek przez ich użytkowników. Złożony w Sejmie projekt ustawy o ogrodach działkowych przewiduje, że właściciele i użytkownicy działek będą z mocy prawa tworzyć wspólnotę ogrodu.

Będą mieli prawo do korzystania z części wspólnej ogrodu a także obowiązek ponoszenia wydatków związanych z jej utrzymaniem.

Jeśli użytkownik będzie chciał zostać właścicielem działki, będzie musiał w ciągu dwóch lat od wejścia w życie ustawy złożyć odpowiedni wniosek. Za każdy rok użytkowania działki będzie mu przysługiwało 10 procent zniżki w opłacie aż do 99 procent ceny działki.

Autor projektu Andrzej Dera podkreślił, że emeryci, renciści oraz wdowy i wdowcy po nich zapłacą za działki 1 procent ich ceny. Poseł dodał, że stanowisko Platformy wobec projektu PiS pokaże, czy jest "obywatelska" tylko z nazwy czy też naprawdę robi coś, żeby powstało społeczeństwo obywatelskie.
Jan Świątek z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ogrodów Działkowych podkreślił, że użytkownicy działek od dawna buntowali się przeciwko monopolowi Polskiego Zwiazku Działkowców ,a teraz liczą na uchwalenie projektu PiS.

Projekt przewiduje też możliwość zmiany przeznaczenia działki a także likwidacji ogrodu działkowego.
W uzasadnieniu do projektu napisano, że ogrody działkowe w Polsce zajmują 44 tysiące hektarów. W ramach opłat - 12 groszy za metr kwadratowy - PZD ściąga od działkowców 44 miliony złotych rocznie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

marian.adaszek
  • marian.adaszek
  • 17.01.2012 17:26

gdzie podzial sie ten projekt PIS-u . Rozmawialem wtej sprawie z bylym MarszalkiemSejmu p.Jurkiem zgodzil sie ze mna ze nalezy zlikwidowac ten twor PZDz. i oddac dzialkowcom ich dzialki na wlasnosc .....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.