Facebook Google+ Twitter

PiS i lewica razem

Obserwowana zgodność między sztabami wyborczymi PiS, PSL i SLD może być zapowiedzią całkiem różnej od dotychczasowej kategoryzacji polityki.

Oto zwolennicy państwa narodowego jednoczą się przeciwko ich najpoważniejszemu wrogowi, a zarazem kooperantowi - korporacjom. A rynek zorientowany społecznie zaczął się organizować wbrew monopolowi najbardziej z nieludzkich, neoliberalnej wersji kapitalizmu, wprowadzonej na nieuzbrojony grunt transformowanej przez Leszka Balcerowicza Polski.

Sytuacyjne przymierze partii "socjalnych" może się okazać dużo trwalsze i mniej zależne od przypadku, aniżeli zakładano od początku porozumienia lewicy z prawicą w sprawie TVP. Przede wszystkim dlatego, że narracje ekonomiczne Grzegorza Kołodki, Jadwigi Staniszkis czy Teresy Lubińskiej zlały się w jedno. Związany z lewicą prof. Kołodko pragnie etycznego oczyszczenia ekonomii, rysuje alternatywę dla amerykańskiego modelu gospodarczego i projektuje odbudowę klasy średniej, która najlepiej poradzi sobie ze zmorą polskiego ubóstwa. Tego samego chcą stratedzy PiS.

Jednomyślności opozycji obawia się najbardziej liberalna nad Wisłą formacja polityczna - PO. Nie inaczej należy interpretować skaptowanie do obozu władzy Włodzimierza Cimoszewicza. Nie wiemy, co naprawdę otrzymał w zamian za dezercję z własnych szeregów. Praca nad osłabieniem wyniku "ojczystego" stronnictwa jest trudnym moralnie zadaniem. Pomimo entuzjastycznego przyjęcia w nowej "ojczyźnie" nie ma on co liczyć na pełną asymilację w "burżuazyjnych" klimatach sprytnych i zaradnych peowców.

Z dotychczasowej kampanii płynie jeden wniosek. Tylko PO prze do zagospodarowania pejzażu wyborczego sporem o IV Rzeczpospolitą. Pozostali gracze wolą rozmawiać o przyszłości. Przywoływany dramat Blidy nie jest w stanie zastąpić troski Napieralskiego o służbę zdrowia i emerytury.

Na niekorzyść rządzącego ugrupowania przemawia przyjęcie przez Donalda Tuska i Bronisława Komorowskiego czołowych tez programowych opozycji. Wycofanie nadaremnie poświęcających swoje życie żołnierzy z Afganistanu było inicjatywą SLD. Konsekwentnie podtrzymywaną przez lewicę, takoż konsekwentnie torpedowaną przez PO. Dywersyfikacja energetyki (złoża łupkowe) oraz reprywatyzacja były konikiem PiS-u.

Dla kogoś wymykającego się podziałom na prawicę i lewicę nowy sojusz wcale nie jest rażący. Jedyną dla niego realną przeszkodą są kwestie obyczajowe i etyczne. W Polsce zawarliśmy kompromis w sprawie aborcji, który znacznie złagodził wojnę kulturową. Za Sławomirem Sierakowskim warto chyba powiedzieć, że wykluczenia ekonomiczne są dziś dużo bardziej palącym problemem, aniżeli małżeństwa homoseksualne, którymi sami geje i lesbijki są mało zainteresowani. Forsowanie eksperymentów społecznych wstydliwie ma zasłaniać impotencję zachodnich liberałów, którzy posłusznie zadłużają państwo i wolnego rynku nie odróżniają już od socjaldemokratycznych postulatów. Po prostu te ostatnie podporządkowali wielkiemu kapitałowi.

Lecz nacjonalizm Kaczyńskiego i Napieralskiego nikogo nie marginalizuje. Najlepszym testem jego inkluzyjnej jakości jest modlitwa zmarłego prezydenta pod murem płaczu w Jerozolimie i odpowiedzialność jaką roztaczali obaj bracia nad polskimi mniejszościami narodowymi i religijnymi posunięta do konsekwentnego zwalczania antysemityzmu i ksenofobii. W XXI wieku naród nie powinien być definiowany głównie według etnicznych kryteriów. Lepszymi patriotami mogą być ci, którzy budują swoją tożsamość wokół polskiego rozwoju, pomyślności i kultury.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (59):

Sortuj komentarze:

O możliwej koalicji SLD z PiS napisałem tu link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Maurycy, jak można określić człowieka który mówi o czymś dając na szafot swoją głowę w zapewnieniu a potem zupełnie coś innego robi? Jedyni co nie tuszowali to Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski. Ten ostatni to nawet nie ukrywał że i koniaczek lubi powąchać. No to zostało to surowo przez społeczeństwo ocenione. A tak naprawdę któż z nas jest zupełnie czysty?!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Rafale, otóż to! Ci z klucza partyjnego załatwili "do dna" zagłębie przemysłowe w Lipsku. W konsekwencji trzeba było zburzyć tysiące mieszkań w blokowiskach i to niezłej jakości. Chcieli Polakom oddać, ale Polak idzie tam gdzie jest praca!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Rafale?! Pocztę odpolitycznić?! A co ze źródłami informacji?! Przypomniałem sobie spotkanie z człowiekiem, który był tłumaczem mojej korespondencji, przechodzącą przez Pocztę Polską. Dobrą robotę robił. Przy jego pomocy "każde kichnięcie" było słyszalne w Warszawie. Czy miałem mieć do niego pretensje? Jest tylko człowiekiem a człowiek jest omylny, musiał gdzieś pracować żeby zarobić na kromkę chleba. Jak nie on to inny by to zrobił. Tym bardziej że ja żadnych tajemnic przed nikim nie mam i życzę wszystkim dobrze.
Istotne dla mnie jest to, żeby w Polsce, t.zn. na terenach Polski i w najbliższym sąsiedztwie stworzyć sytuację w której różne siły polityczno-kapitałowe będą miały swój udział. A szczególnie ważne jest żeby Amerykanie mieli tutaj swoje kapitałowe udziały a to z kolei zablokuje proces zniewalania Polski przez Moskwę, choć oni też będą mieli swoje działki. Jak będą mieli w Polsce wszyscy interes, to módlmy się do Boga Abrachama, Isaka, Jakuba, Wszystkich Chrześcijan, Wszystkich Muzułmanów i wszelkiego Pierwiastka życia na Ziemi, żeby zapasów tych surowców starczyło na tysiące lat. Bo jak "w korycie" zabraknie, będą sobie wyszarpywać ostatnie ochłapy. A sprawa pokładów łupkowych jest zaledwie preludium! Inne "plomby" jeszcze nie dojrzały.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Piotrze...niezdecydowanie w Pana wieku to zdrowy objaw moim zdaniem... Większość ludzi w Pana wieku ma swoje określone i zamknięte poglądy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"mogłaby stać się konkurencyjna do czego konieczne byłoby odpolitycznienie" - brzmi lepiej, bo zmienia całkowicie sens. Zasada jest prosta: jeśli ktoś zarządza cudzymi pieniędzmi...nie zarządza nimi dobrze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawe pytanie: "Panie Piotrze...na kogo będzie Pan głosował?...jeśli wolno spytać?
Dyskusja pomiędzy Panami, Rafałem i Marcinem wyjaśnia ten problem. Czytając moje wszystkie komentarze dojdzie się do takiego samego wniosku a więc jestem w "kropce". Pierwszy raz od 50 lat jestem niezdecydowany.
Może warto byłoby wybrać kryterium wyboru, który jest najprzystojniejszy? Albo przed postawieniem krzyżyka wykonać wyliczankę? Na to samo wyjdzie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie da się konkurować mając zarząd bez przygotowania - a taki jest najczęściej ten z klucza partyjnego. Ma Pan rację lepiej brzmiałoby "mogłaby stać się konkurencyjna do czego konieczne byłoby odpolitycznienie"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Rafale niestety nie mogę się zgodzić, bo np. kopalnie czy stocznie zamykano bez względu na sztachety czy "lobby" ZZ. Powiem więcej...to w interesie pracowników i ZZ są reformy, a nie w interesie zarządu..

I zastanawiam się nad logiką w w tym zdaniu: "poczta poszłaby z torbami, bądź - i to lepsze rozwiązanie - zaczęłaby być konkurencyjna, to zaś zmusiłoby do jej odpolitycznienia." Konkurencyjność firmy powoduje jej automatyczne odpolitycznienie ???...no chyba, że miał Pan na myśli tylko upadek.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Już odpowiadam. Części koniecznych reform w Polsce nie da się przeprowadzić ze względu na dyktat setek różnych związków zawodowych. I nie mówię tu bynajmniej o prywatyzacji. Wystarczy przedstawić sam zarys reformy, by pod URM-em mieć sztachety, butelki z farbą i palone opony. Problem tylko w tym, że dalsze dopłacanie do nierentownych przedsiębiorstw pogłębia i kryzys, podobnie jak utrzymywanie KRUS-u w obecnym kształcie jest dojeniem państwa.

Co do Poczty - sądzę, że gdyby nie lobbing ZZ rynek już dawno by uwolniono. Wówczas możliwe są 2 scenariusze: poczta poszłaby z torbami, bądź - i to lepsze rozwiązanie - zaczęłaby być konkurencyjna, to zaś zmusiłoby do jej odpolitycznienia. Jako zwolennik JKM zgodzi się Pan, iż ma to sens?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.