Facebook Google+ Twitter

PiS: im bliżej wyborów, tym bliżej wyborców?

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2006-08-04 21:07

Kilka dni temu w mediach głośno było o wyborczym falstarcie PiS. Dziś okazuje się, że kampania promocyjna Prawa i Sprawiedliwości nie ogranicza się do billboardów z hasłem "bliżej ludzi". Co więcej sam slogan może być politycznym plagiatem.

fot. Batłomiej Międzybrodzki Prawo i Sprawiedliwość rozpoczęło na ulicach Warszawy kolportaż ulotki informacyjnej „Na własnym gruncie. Gazeta Uwłaszczeniowa”. Ma być to pomoc dla tych, którzy chcą skorzystać z bonifikaty przy przekształcaniu prawa wieczystej dzierżawy nieruchomości w pełne prawo własności.

Ulotka zawiera porady prawne, wskazówki dotyczące wypełniania wniosków i linki do internetowych stron, ułatwiających uzyskanie wyższej bonifikaty przy wykupie nieruchomości. Wszystko, rzecz jasna, sygnowane jest logiem Prawa i Sprawiedliwości.

Półtora miesiąca spóźnienia

O wyjaśnienie tej sprawy poprosiliśmy Marka Makucha – szefa sztabu wyborczego PiS na Warszawę. ­­– Uchwała o bonifikatach została wprowadzona głosami radnych PiS, więc chcieliśmy pomóc mieszkańcom Warszawy w jej zastosowaniu – mówi.

Zastanawiające w ulotce jest to, że data wejścia w życie uchwały Rady Miasta to 22. czerwca. Jak łatwo policzyć, z wydaniem ulotki PiS zwlekał półtora miesiąca, wprowadzając ją w obieg dopiero, gdy z obywatele poznali już hasło „bliżej ludzi”. Dlaczego? – Opóźnienie wynika z faktu, że musieliśmy przygotować stronę internetową i infolinię dla warszawiaków – odpowiada Makuch.

Zapytany, czy nie jest to kolejny sposób na pozyskanie głosów w nadchodzących wyborach samorządowych, wyjaśnił: – Nasi konkurenci cierpią na brak inicjatywy i tak naprawdę ograniczają swoje działania jedynie do kampanii wyborczej. PiS natomiast, to partia która, jak mówi nasze hasło wyborcze, jest "bliżej ludzi", więc staramy się podporządkować nasze działania właśnie temu celowi.

Również z konsultacji z ekspertem Państwowej Komisji Wyborczej – Miłoszem Wilkanowiczem wynika, że PiS nie popełnia przestępstwa wydając takie ulotki – Działalność agitacyjna wynika z działalności partii. Jeśli w rozprowadzanych materiałach pojawia się akcent wyborczy, wtedy kampania jest niezgodna z prawem. Tej kampanii nie wolno podciągać pod kampanię wyborczą – powiedział Wilkanowicz.

Wyborczy plagiat?

Według polskiego prawa kampania PiS nie przekracza przepisów dotyczących agitacji wyborczej. Jednak okazało się, że może naruszać... prawa autorskie. Chodzi o samo hasło "bliżej ludzi". Do zeszłorocznych wyborów parlamentarnych z łudząco podobnym sloganem ruszyło Polskie Stronnictwo Ludowe – przypomniał dziś, podczas spotkania z dziennikarzami ,Waldemar Pawlak, nazywając kampanię PiS "politycznym plagiatem".

Faktycznie, na plakatach wyborczych PSL, oprócz Jarosława Kalinowskiego, Waldemara Pawlaka i Józefa Zycha widniało hasło "blisko ludzi" (do dziś widoczne w nagłówku strony internetowej Polskiego Stronnictwa Ludowego).

Jeszcze inspiracja, czy już plagiat? Jeszcze reklama partii, czy już kampania? Oj, blisko już wyborów...

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.