Facebook Google+ Twitter

PiS ma pomysł na "Konstytucje IV RP": Silny prezydent i krzyż

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-01-15 12:59

Projekt konstytucji autorstwa PiS zakłada wzmocnienie prezydenta, ochronę symboli religijnych i rodziny. Dokument ma w piątek zostać złożony w Sejmie.

Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało swój projekt konstytucji. To odpowiedź opozycji na propozycje Donalda Tuska dotyczące zmian w ustawie zasadniczej. Premier po początkowych zapowiedziach szerokiej reformy, wycofał się z niej i ograniczył swoje pomysły do drobnych zmian dotyczących między innymi osłabienia prezydenckiego weta.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński podkreślił, że projekt jego partii również wzmacnia pozycję premiera - w zakresie władzy wykonawczej. Jednocześnie stawia prezydenta w roli "strażnika" prawa i tworzy instrumenty, które będą skłaniać rząd do współpracy z głową państwa.

Jarosław Kaczyński zaznaczył, że "pisowska" konstytucja znosi korporacyjne ograniczenia, tworzone przez grupy zawodowe - także w ramach aparatu państwowego. Podkreślił, że korporacje nie mogą ograniczać dostępu do zawodu ani rządzić się własnymi prawami. Wskazał tu na korporację sędziowską i nowo tworzoną prokuratorską.

PiS - owski projekt konstytucji daje również prawo żądania usunięcia z przestrzeni publicznej symboli, pomników i treści pochwalających ideologię komunistyczną i nazistowską. Jednocześnie gwarantuje ochronę "obecności symboli kulturalnych i religijnych istniejących w sferze publicznej zgodnie z miejscowymi zwyczajami".

Projekt definiuje małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny. Wprowadza też zapis, dzięki któremu będzie można odmawiać rejestracji związków homoseksualnych. Szczegóły w "Rzeczpospolitej".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.