Facebook Google+ Twitter

PiS: musimy otworzyć dostęp do zawodów prawniczych młodym Polakom

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-05-12 16:25

Prawo i Sprawiedliwość chce otwarcia dostępu do zawodów prawniczych dla młodych absolwentów prawa. Posłanka Beata Kępa wyjaśnia, że miałoby to na celu między innymi przyspieszenie postępowań sądowych.

Posłanka PiS uważa, że przygotowywana przez rząd zmiana ustawy w tym zakresie i wprowadzenie limitów na aplikacje, to nic innego jak działania na rzecz korporacji prawniczych i ograniczania konkurencji na rynku. Jej zdaniem, to co proponuje minister sprawiedliwości stoi w sprzeczności z obietnicami premiera, który mówił, że będzie ograniczał rolę wszelkich korporacji. Posłanka PiS zastanawia się czy jest to nieporozumienie między członkami rządu, czy efekt braku panowania premiera nad ministrami.

Według Pawła Makowskiego ze Stowarzyszenia Fair Play, brak dostępu do zawodów prawniczych spowoduje, że znów wielu młodych, dobrze wykształconych Polaków, będzie musiało wyjeżdżać za granicę, aby pracować w swoim zawodzie.

Zmiany proponowane przez resort sprawiedliwości polegają na wprowadzeniu corocznych limitów dostępu na aplikacje. Dla zawodu sędziego, prokuratora i referendarza, liczbę szkolących się będzie ustalał minister sprawiedliwości, a dla aplikacji adwokackiej, radcowskiej i notarialnej - same korporacje. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski tłumaczy, że nie ograniczy to dostępu do zawodów prawniczych, bo będą to dolne czyli minimalne limity.

Mitrowski/iar/kusiak/dyd

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.