Facebook Google+ Twitter

PiS nie bierze odpowiedzialności za manifestacje w dniu pogrzebu

 • Źródło: Polska
 • Data dodania: 2010-10-25 21:28

Będzie msza w łódzkiej katedrze z bardzo krótką listą mówców, a potem przejazd konduktu przez miasto na Stary Cmentarz przy ul. Ogrodowej. Na razie tyle wiadomo o czwartkowym pożegnaniu zamordowanego w łódzkim biurze PiS Marka Rosiaka.

 / Fot. PAPMsza rozpocznie się o godz. 12. Wstępnie zaplanowano krótkie mowy w katedrze i nad grobem. Wiadomo, że wygłosi je eurodeputowany PiS Janusz Wojciechowski, którego Rosiak był asystentem. Przemawiać ma też prezes PiS Jarosław Kaczyński. - Z tym zastrzeżeniem, że ponieważ stan zdrowia mamy pana Jarosława Kaczyńskiego uległ pogorszeniu, może się zdarzyć, że prezes nie będzie mógł w ogóle przybyć - mówi Czesław Telatycki, miejski radny PiS, który ma pełnomocnictwo rodziny Rosiaków do reprezentowania ich w mediach. Telatycki zaznacza, że lista mówców wciąż jest otwarta. Wiadomo, że wpisał się na nią szef łódzkiej Solidarności Waldemar Krenc.

Kondukt przejedzie ulicą Piotrkowską do placu Wolności, stamtąd wyruszy na ul. Ogrodową. Żałobnicy na minutę zatrzymają się przy pasażu Schillera, czyli w okolicy miejsca tragedii. Wciąż napływają zapowiedzi przyjazdu od osób, które chcą wziąć udział w uroczystości. Przysyłają je głównie posłowie i senatorowie, ale żadne nazwiska nie padły. PiS zarezerwował trzy autokary dla VIP-ów, by kondukt sprawnie przejechał na cmentarz. Ciało Rosiaka zostanie złożone do grobu przy alei głównej w pobliżu krzyża.

Bronisław Komorowski pośmiertnie odznaczy Marka Rosiaka, ale nie ma pewności, czy prezydent weźmie udział w uroczystościach pogrzebowych. Czesław Telatycki twierdzi, że być może pojawi się urzędnik niższego szczebla. Dementuje też pogłoski, że rodzina nie życzy sobie obecności polityków i dodaje, że PiS nie organizuje marszu milczenia po pogrzebie. A jeśli taki się odbędzie, PiS nie weźmie za to odpowiedzialności. - Nie chcemy, by ta śmierć była postrzegana jako okazja PiS do szerszego pokazania się - mówi Telatycki.

Łódzki magistrat zapewnia, że straż miejska i policja będą przygotowane na bardzo dużą liczbę żałobników. Sprawca po badaniach. Ryszard C., podejrzany o zabójstwo Marka Rosiaka, został poddany dodatkowym badaniom psychiatrycznym w piotrkowskim areszcie. Natomiast listą, na której znajdowały się nazwiska polityków, a którą C. miał przy sobie w momencie ataku, zajmą się grafolodzy. Niebawem ma też zostać kolejny raz przesłuchany przebywający w Szpitalu im. WAM w Łodzi Paweł Kowalski, którego stan zdrowia poprawia się.

Kowalski to druga ofiara Ryszarda C. - przeżył atak paralizatorem i nożem. Jest obecnie najważniejszym świadkiem w sprawie. Jeśli prokuratorzy, po drugim badaniu psychiatrycznym Ryszarda C., podejmą decyzję o poddaniu go sześciotygodniowej obserwacji psychologicznej, będzie on musiał zostać przewieziony do zakładu karnego, w którym są do tego odpowiednie warunki. W Piotrkowie Trybunalskim, gdzie odbywa obecnie areszt tymczasowy, nie ma możliwości przeprowadzenia specjalistycznych badań.

Marcin Darda
Współpraca: Agnieszka Jasińska, Joanna Miziołek

Więcej na polskatimes.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

łukasz dobrotek
 • łukasz dobrotek
 • 26.10.2010 20:22

ble ble ble

Komentarz został ukrytyrozwiń

A czy PiS kiedykolwiek za cokolwiek wziął odpowiedzialność?!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Roman Kożmiński
 • Roman Kożmiński
 • 26.10.2010 16:36

Rodzina powinna zakazać wstęp na cmentarz politykom PO.

Komentarz został ukrytyrozwiń
piotr
 • piotr
 • 26.10.2010 16:15

nie bierze odpowiedzialności ... bo to jest partia która chce zbierać profity bez odpowiadania za cokolwiek

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 26.10.2010 14:23

"PiS nie przejmuje odpowiedzialności" brzmiałoby dużo lepiej od "PiS nie bierze odpowiedzialności"... Jednak przyzwyczaiłem się już do językowych słabości dziennikarzy i redaktorów "Polski". Ach... to nie atak w kierunku "Polski" - konkurencja nie jest lepsza... :)

To jednak tylko na marginesie... :)

Obawiam się, ze pogrzeb człowieka stanie się pogrzebem polityka. Tym bardziej, ze PiS "nie przejmuje odpowiedzialności" za manifestacje.... :) Coz, jaka partia, tacy doradcy... Milczenie byłoby wyborem doskonałym. Gdyby, mimo milczenia, doszłoby do jakichkolwiek manifestacji, możnaby się było od nich odżegnać. Jeśli dojdzie do nich teraz, PiS się skompromituje. To w sumie drobiazg: nie pierwszy to i nie ostatni raz...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Anatolu - jak znam życie - przewiduję taką wersję wydarzeń. Ja jestem normalny człowiek i ręce będę zacierać, jeśli stanie się wręcz odwrotnie: jeśli pogrzebu nikt nie wykorzysta do manifestacji politycznej. Nikt!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Anatol
 • Anatol
 • 26.10.2010 09:14

Oj będzie się działo! Pani Kowalczyk zaciera już ręce.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sądze, że wezmą w pogrzebie udział dowiezione autokarami, "spontaniczne" grupy z całej Polski. Może nawet z pochdniami?
Oj, będzie sie działo!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Współczuję rodzinie - w takich chwilach politykom powinno się zakazać wstępu na cmentarz...

Komentarz został ukrytyrozwiń

PiS nie bierze już dziś odpowiedzialności za to co się ''ewentualnie może przydarzyć'', ba nawet wie jak to się ''być może przydarzy''.
Marsz milczenia, za który PiS nie odpowiada, ale, że może się '' takowy przydarzyć'' już wie i nazwę nośną zna....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.