Facebook Google+ Twitter

PiS nie poprze zmian w ustawie o IPN

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-03-01 09:14

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Adam Hofman zapowiedział, że PiS nie poprze proponowanych przez Platformę Obywatelską zmian w ustawie o Instytucie Pamięci Narodowej. Ustawa zakłada zmianę wyboru władz IPN. Sejm może się zająć projketem już na najbliższym posiedzeniu.

Według Adama Hofmana, proponowane przez Platformę zmiany idą w złym kierunku, gdyż zmierzają do zakończenia misji IPN, a tymczasem - jak przekonywał poseł - to IPN nadal powinien zajmować się badaniem przeszłości.

Adam Hofman dodał, że politycy nie powinni mieszać się do spraw związanych z działaniami historyków i dlatego jest zaniepokojony próbami zmian w ustawie o Instytucie. Poodkreślił też, że praca historyków pracujących Instytucie Pamięci narodowej jest konieczna dla tworzenia świadomości narodowej przyszłych pokoleń.

Przyotowane przez PO założenia projektu nowelizacji ustawy o IPN przewidują powołanie Rady Instytutu, która miałaby zastąpić Kolegium IPN - 11 osobowy zespół doradczo-kontrolny prezesa Instytutu wybiarny na 7-letnią kadencję. Rada miałaba zostać wyposażona w większe kompetencje - mogłaby np. ustalać priorytetowe tematy badawcze. Platforma propnuje też, by obywatele mieli dostęp do akt IPN z udostępnionymi nazwiskami agentów, które dziś są zaczerniane.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.