Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

17666 miejsce

PiS oburzony piosenką Wojewódzkiego i Figurskiego "Jarek do celu"

Satyryczny utwór, wyemitowany w Radiu Eska Rock, w którym m.in. padają słowa "bój się Polaku.. wraca IV RP" oraz "po trupach do celu", jest komentarzem do zdominowanej 'testamentem' kampanii prezydenckiej. PiS już oskarża PO o współudział.

Wojewódzki i Figurski po raz kolejny pokazali, że nie boją się poruszać tematów drażliwych. W swojej autorskiej, cyklicznie emitowanej w Radiu Eska Rock audycji nieraz ukazywali absurdy polskiej rzeczywistości, także mocno eksponując te w wykonaniu osób związanych z PiS.

Parodiowali m.in. kompletowanie 'haków' na osobistości z życia publicznego i nocne wywożenie dokumentów, zgromadzonych m.in. przez SB, z gmachów rządowych do Kancelarii Prezydenta po wygranych przez PO wyborach, liczne gafy i niekompetencje byłej szefowej MSZ pani Fotygi, pamiętne słowa Jarosława Kaczyńskiego, przyrównujące przeciwników politycznych do ZOMO, ksenofobię i rusofobię czołowych postaci PiS..

Utwór, wyemitowany 28 kwietnia br. w Esce Rock, rapowany do muzyki ze znanego amerykańskiego hip-hopowego przeboju, jest bieżącym komentarzem do działań PiS w obecnej kampanii prezydenckiej, rozpoczętej patetycznymi apelami do 'prawych Polaków'.

Komentarzem obrazoburczym? Niewłaściwym? Zainspirowanym przez PO, jak niedwuznacznie sugerowała szefowa kampanii prezydenckiej Jarosława Kaczyńskiego Joanna Kluzik-Rostowska?
Według mnie, zwłaszcza w sytuacji, gdy na potrzeby kampanii próbuje się pewne zachowania i cechy kandydatów na gwałt 'wybielić', samego kandydata skryć w cieniu, by nie doszła do głosu jego drażliwa natura, 'schować' za sztabem uśmiechniętych, koncyliacyjnych ludzi kampanii, a przy tym zakneblować racjonalne głosy krytyki, powołując się wciąż na 'ofiarę' i 'powagę męczeństwa', takie satyry jak ta Wojewódzkiego i Figurskiego są wskazane i potrzebne.

Pozostaje żywić nadzieję, że głos tych i innych satyryków będzie obecny w tej kampanii, stymulując zdrowy rozsądek i krytycyzm.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (68):

Sortuj komentarze:

Rafal PO
  • Rafal PO
  • 13.06.2011 07:48

do....Dawid Patriota to tego malego czlowieczka czalobylo zakopac w przydomowym ogrodku... a nie na wawelu...mielibyscie blizej mu czesc oddawac

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję za wszystkie komentarze, zwłaszcza te merytoryczne, bez wycieczek personalnych i obrażania ludzi o odmiennej niż własna opinii. Jak choćby ostatnia kulturalna i konstruktywna krytyka W i F w wykonaniu Pana Ryszarda, czy też wypowiedzi m.in. Pana Anastazego.

Pani Joannie i Panom Tomaszowi oraz Łukaszowi gratulacje za odwagę wyrażania własnej opinii, zwłaszcza wśród ostrej dyskusji i zalewu zdań przeciwnych, często pełnych niezbyt dobrych emocji i oskarżeń.

I dwa słowa odnośnie konstruktywnej treści niektórych komentarzy: jak już tu wspominałem, myślę, że styl, dosadność i często proste przejaskrawianie W i F wpisują się w czasy popkultury, w jakich Ci tworzą, i w jakich, by przebić się do zbiorowej świadomości, twórcy wybierają styl często dosadny; i wielu, zwłaszcza starszym, choć oczywiście nie tylko:), odbiorcom, może to artystycznie nie odpowiadać, co jest zrozumiałe. A że prowokuje, i że w czasach mentalnej jeszcze żałoby i częstego kneblowania nią oponentów jest dość odważne, porusza istotne kwestie, skłania do dyskusji.. myślę, że spełnia cele i cechy satyry politycznej.

A czy się podoba, wiadomo - de gustibus... Ja sam jestem zdania, że z pewnością artystycznie nie jest to na miarę Kisiela, Mleczki i innych Wielkich, na miarę popkultury raczej - ale w tym obszarze, cała rzecz wydaje mi się trafna.

Jak to wpłynie i na kampanie, i na popularność samych twórców, to z pewnością bardzo ciekawa kwestia i warta śledzenia.

Pozdrowienia dla wszystkich Czytelników! :))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak coś takiego można nazwać piosenką?
Satyrycy i kabareciarze zawsze czegoś się chwytają żeby było głośno o nich i wyjść na swoje.
Efekt artystyczny mizerniutki i polityczny zapewne podobny lub żaden. Jednak obaj panowie medialnie wcześniej istnieli, ale teraz? To się okaże.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Dawidzie niech się Pan nie wysila, do niektórych i tak nic nie dociera.

Komentarz został ukrytyrozwiń

do pana Bartłomieja Kowalewskiego tylko czy pan wie czemu padło słowo spieprzaj dziadu? Moze poprostu ŚP prezydent został tak sprorokowany ze nie wutrzymał w koncu kazdy człowiek ma jakas wytrzymałosc nerwowa , co do dziadka z wermachtu to Fakt a nie obraza zostało udowodnione chyba o ile wiem :) jesli sie myle to przepraszam :) ale nie słyszałem zeby Lech Kaczynski czy jarosław wysmiewał Tuska jak sepleni albo zeby szedł Tusk do Logopedy ! a przypomna pan sobie kto powiedział ''; Ustrzelił bym Kaczynskiego ale jest sezon ochronny na kaczki'' Albo ''; Jaki Prezydent taki zamach'' i kto tutaj kogo obrazał ?ŚP prwezydent był swietnym człowiekiem uczciwym Patriota tak samo Jarek jest człowiekiem któremu mozna zaufac i Polski nam nie sprzeda ! kazdy człowiek ma wady ale Tusk , Komorowski , Niesiołowski umia tylko kpic z innych ''słynne Moherowe berety'' brak szacunku do starszych , do Głowy panstwa ! Nie chce zeby Polska rzadzili ludzie tacy ! Nie wspomne juz o aferach . a co do Wojewódzkiego i jego partnerki Figurskiego to wole sie nie wypowiadac , musiał bym znizyc sie do ich poziomu!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Droga Pani Joanno.
Wycieczka personalna z ;) ?. Jak widać różnimy się diametralnie w rozumowaniu. Oczywiście nie musi się Pani tłumaczyć, a i ja nie zamierzam wyprowadzać Pani z błędu. Pozdrawiam serdecznie i życzę sukcesów w "robieniu w literaturze" ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

A to satyrą nie jest? http://jaroslawkaczynski.pl
Dowcip w żałobie dla bezmyślnych w granicach poczuciu humoru?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tadeusz sądzę , że konkretów nie otrzymasz, zresztą jak zwykle. Ilekroć zadawałam konkretne pytanie dotyczące prezydentury L. Kaczyńskiego , oponent zamilkł.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Joanno! Proszę niech Pani przytoczy fragment wypowiedzi świadczący o nawoływaniu do głosowania, ze względu na Katastrofę. To co te istoty, dziwnym trafem podobne do ludzi a zwące się Wojewódzkim i Figurskim wyśpiewują to nic innego, jak wykorzystywanie ludzkiego nieszczęścia, właśnie na korzyść Platformy. Oni to imputują Jarosławowi Kaczyńskiemu swoje zachowanie i swoją postawę. Jego decyzja została wymuszona, właśnie tą Tragedią, tym nieszczęściem. On został zmuszony do podniesienia "pałeczki", którą zgubił brat. Wy Peowiacy rzuciliście się w te pędy obarczać Jarosława wykorzystywaniem sytuacji. To nie Lech Kaczyński stracił w Katastrofie konkurenta; tylko stało się odwrotnie. Uważaliście, że śmierć tragiczna Lecha oczyści Wam przedpole walki. Najzwyczajniej w świecie to wystąpienie pseudo satyryków, to swoisty jęk zawodu, po niemal pewnej zdobyczy prezydenckiego stołka dla Komorowskiego. To co oni zrobili, to cios poniżej pasa. Dopiero okaże się komu wymierzony. Jest duże prawdopodobieństwo, że był to samobójczy gol. I oby tak było!
Prośba! Nie nazywajcie Ich satyrykami, bo Dotychczasowi, prawdziwi wyemigrują z Polski nie chcąc być w takim doborowym towarzystwie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

jeśli Wojewódzkiemu i Figurskiemu nie podoba się polityka to niech zostaną politykami
fakt po trupach do celu tylko chyba bardziej tą metodą idą właśnie bo moim skromnym zdaniem właśnie autorzy
zresztą poziom merytoryczny tych panów jest taki sam jak poziom merytoryczny serialu Kiepscy
cóż w tym kraju edukacja leży coraz więcej ludzi mamy w Polsce dla których chamstwo i głupot to szczyt inteligencji
no cóż mamy takich prezenterów jakie mamy społeczeństwo
Dziwny ten kraj :(:(:(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.