Facebook Google+ Twitter

PiS przeciw opłatom za drugi kierunek studiów

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-06-15 14:35

PiS sprzeciwia się ograniczeniu prawa do bezpłatnego studiowania do jednego kierunku. Taką między innymi zmianę przewiduje projekt nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym.

Według posłów Prawa i Sprawiedliwości projekt podcina studentom skrzydła w sytuacji gdy ukończenie jednego kierunku często nie wystarcza by znaleźć pracę. Posłowie Mariusz Kamiński i Adam Hofman podejrzewają rząd, że chce kosztami kryzysu obciążyć studentów i ich rodziców a także, że jest to wstęp do wprowadzenia pełnej odpłatności za studia wyższe. Poseł Mariusz Kamiński uważa, że minister nauki Barbara Kudrycka i premier Donald Tusk powinni jasno powiedzieć czy chcą to zrobić.

Zdaniem posła Kamińskiego Platforma przez pół roku nie wspominała o swoim projekcie po to by nie stracić przed wyborami głosów młodych ludzi. Teraz wykorzystuje sesję, czyli czas gdy studenci są pochłonięci nauką by wprowadzić swój zamysł "na chybcika" - twierdzą posłowie. Poseł Adam Hofman zauważył, że energię młodych Polaków trzeba uwalniać i stymulować tych, którzy są zdolni i chcą studiować na drugim kierunku. Platforma według posła myśli raczej o typowym dla komunizmu równaniu w dół.

Aby wprowadzić odpłatność za drugi kierunek studiów trzeba zdaniem posłów PiS zmienić konstytucję, która w artykule 70. gwarantuje bezpłatną naukę w szkołach publicznych.

Poseł Hofman podkreślił, że PiS nie zgodzi się na zmianę tego zapisu i tym samym zabraknie większości koniecznej do zmiany ustawy zasadniczej. Artykuł 70. konstytucji w punkcie 2. stanowi, że nauka w szkołach publicznych jest bezpłatna. W drugim zdaniu tego punktu mowa jest o tym, że ustawa może dopuścić świadczenie niektórych usług edukacyjnych przez publiczne szkoły wyższe za odpłatnością.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.