Facebook Google+ Twitter

PiS stracił możliwość blokowania zmian w konstytucji

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-04-11 07:50

Odejście z Prawa i Sprawiedliwości dwóch posłów może być dla Platformy Obywatelskiej bodźcem do ropoczęcia dyskusji o zmianie konstytucji - pisze "Polska". Teraz bowiem PiS stracił możliwość blokowania zmian w ustawie zasadniczej.

Zdaniem gazety, niektóre zapisy konstytucji nie przystają do rzeczywistości. Przykładem jest sprawa oddania pełni władzy jednemu ośrodkowi - prezydentowi lub premierowi. PO opowiada się za wprowadzeniem systemu kanclerskiego, w którym o wszystkim decyduje premier, PiS jest przeciwny takiemu modelowi.

"Polska" podkreśla, że zmiany w konstytucji wymaga też wprowadzenie euro. Jednak według słów posłów PO takiego przedsięwzięcia nie da się przeprowadzić tylko dzięki temu, że z PiS odeszło dwóch posłów.
Parlamentarzyści Platformy mówią, że do tego jest potrzebna koalicja z PiS, a na to raczej się nie zanosi.

Zdaniem gazety PO może także dokonać zmiany w konstytucji w sprawie ordynacji wyborczej. Platforma jest zwolennikiemi jednomandatowtych okręgów wyborczych. Zmiany niektórych zapisów w konstytucji będą także potrzebne, jeśli Trybunał Konstytucyjny utrąci ustawę odbierającą wysokie emerytury byłym esbekom.

"Polska" zauważa, że posłowie PiS na razie jednak nie boją się zmian w konstytucji dokonywanych wbrew opozycji, bowiem jest to poważna operacja, która wymaga żmudnej pracy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.