Facebook Google+ Twitter

PiS walczy o odzyskanie kontroli nad edukacją

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2006-06-26 19:42

Gdy Roman Giertych snuje kolejne rewolucyjne plany zmian w programie nauczania, PiS składa w Sejmie własny projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty. Zakłada on m.in. przymusowe przedszkola, tworzenie internatów i stołówek.

Wiejskie dzieci dostaną przedszkola. PiS walczy o odzyskanie kontroli nad edukacją

Giertych swoje, PiS swoje

mwmediaPodczas gdy minister edukacji Roman Giertych snuje kolejne rewolucyjne plany zmian w programie nauczania, Prawo i Sprawiedliwość składa w Sejmie własny projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty. Zakłada on między innymi rozwój przedszkoli, tworzenie nowych internatów i rozwój stołówek.

- Projekt nowej ustawy o oświacie przygotowywany przez MEN będzie gotowy pod koniec roku, a jest przecież wiele spraw, które aż tyle nie powinny czekać – uzasadniają politycy PiS pracę nas własnymi zmianami prawa w tym zakresie.

Czy nie jest to działanie wbrew koalicjantowi?

- Pan minister Giertych składa każdego tygodnia wiele nowych propozycji, ale póki co żadna z nich nie znalazła się na papierze. Zresztą pomysły te ewoluują, więc trudno powiedzieć by nasz projekt był z nimi w konflikcie - powiedziała APP posłanka Maria Nowak, PiS.

Dodaje, że na pierwszym planie PiS stawia wyrównywanie szans dzieci ze wsi i z miasta, a temu służyć ma edukacja przedszkolna.

Obowiązkowe przedszkola mwmedia

Premier Kazimierz Marcinkiewicz obiecał obowiązkowe i bezpłatne przedszkola dla 5-latków. W budżecie zarezerwowano na ten cel ponad 62 milionów złotych, ale Roman Giertych z tego pomysłu zrezygnował.

- Właśnie te pieniądze oraz fundusze z Unii Europejskiej chcemy wykorzystać na stworzenie sieci przedszkoli w gminach, gdzie ich nie ma. Dzieci nie będą musiały spędzać w nich kilku godzin codziennie, bo zajęcia będą miały na celu ich edukację, a nie zastępowanie rodziców w czasie ich pracy - twierdzi posłanka PiS. Zajęcia te będą bezpłatne dla dzieci w wieku 3-5 lat. Gminy użyczą lokali, a zajęcia sfinansują kuratoria z pieniędzy pochodzących z budżetu. Podobne formy edukacji prowadzone są już przez dwie organizacje pozarządowe.

Projekt noweli wprowadza też indywidualne nauczanie przedszkolne dla 6-latków, które nie mogą chodzić na zajęcia. - Z przyczyn zdrowotnych, na przykład złamania nogi opuszczają zajęcia, a potem mają zaległości - tłumaczy posłanka.

Internaty i stołówki na koszt państwa

Wyrównywaniu szans edukacyjnych ma też służyć zakładanie przy szkołach internatów dla uczniów oraz stołówek, dofinansowywanych przez państwo. Ich cena ma być przystępna dla przeciętnej polskiej rodziny. Ustawa wprowadza też trzyletnie cykle nauczania od podstawówki do liceum, w których z góry ustalone zostaną programy nauczania wraz z podręcznikami, które będą obowiązywały kilka roczników uczniów. Ułatwi to odsprzedawanie używanych książek młodszym kolegom.

Zgodnie z projektem Okręgowe Komisje Egzaminacyjne mają podlegać dyrektorowi Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, a ten ministrowi edukacji. Obecnie okręgowe komisje podlegają bezpośrednio ministrowi i często prowadzą one własną politykę.

W projekcie jest też mowa o wynagrodzeniach dla nauczycieli biorących udział w ustnych egzaminach maturalnych. Dyrektorzy OKE powinni z nimi zawierać umowy określające czas pracy i wysokość wynagrodzenia. Stawki w rozporządzeniu ustali minister edukacji.

OK (APP)
D.P.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.