Facebook Google+ Twitter

PiS zaskarży do TK podwyższenie składki rentowej. To nowy podatek!

PiS zaskarży do Trybunału Konstytucyjnego nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, podwyższającą od 1 lutego składkę rentową płaconą przez pracodawców o 2 pkt proc. Według PiS jest ona niezgodna z konstytucją, a rząd Donalda Tuska wprowadził ją, by "łatać" budżetową dziurę.

Beata Szydło - wiceprzewodnicząca PiS / Fot. iotr Drabik/wikimedia/CC-BY-2.0O decyzji PiS poinformowała na konferencji prasowej w Sejmie Beata Szydło, wiceprzewodnicząca partii. Zdaniem PiS nowelizacja jest niezgodna z art. 123 konstytucji. Mówi on, że Rada Ministrów może uznać chwalony przez siebie projekt ustawy za pilny, z wyjątkiem: ustaw podatkowych, ustaw dotyczących wyboru prezydenta Rzeczypospolitej, Sejmu, Senatu oraz organów samorządu terytorialnego, ustaw regulujących ustrój i właściwość władz publicznych oraz kodeksów.

Czytaj także: Od lutego 2012 roku składka rentowa wzrośnie o 48,33 zł

Według PiS nowelizacja ustawy ma charakter ustawy podatkowej, gdyż nakłada nową daninę publiczną, a to wyklucza przyjęcie jej w trybie pilnym. Poza tym PiS uważa, że ustawa narusza również art. 2 konstytucji mówiący, że RP jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej - informuje interia.pl.

Składka rentowa wzrasta tylko w części płaconej przez pracodawców, o 2 pkt procentowe od 1 lutego br. Według wyliczeń RMF FM oznacza to dla pracodawcy średni wzrost kosztów pracownika o 80 zł miesięcznie. Eksperci zwracają też uwagę, że wzrost składki może przyczynić się do wzrostu bezrobocia, szczególnie wśród osób młodych poniżej 24. roku życia. Obecnie w tej grupie wynosi ono 28 proc. Rząd wprowadzając nowelę ustawy, argumentował ją poprawą sytuacji sektora finansów publicznych.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (22):

Sortuj komentarze:

JAN NOWAK
  • JAN NOWAK
  • 03.02.2012 01:40

puchacz Wczoraj 22:24
nie jesz, nie pijesz, nie śpisz
CZUWASZ
aby twoje było na wierzchu?

Komentarz został ukrytyrozwiń
puchacz
  • puchacz
  • 02.02.2012 22:24

jak tak można łupić polaków bez opamietania chyba ze sie odkłada na emerytura w anglii podobno tam rostowski zadbał o swoje interesy wiedząc ze w polsce zdjęli by z niego przy składkach ostatnia koszula!

Komentarz został ukrytyrozwiń
puchacz
  • puchacz
  • 02.02.2012 13:06

to są zbójnickie poczynania rostowskiego! zamiast zdyscyplinować renty gdzie uciekają miliardy rocznie no wiecie przecież ze co najmniej połowa rent przyznana na zasadzie funta kłaków to rostowski wyciąga z kieszeni pracujących no, nieładnie!

Komentarz został ukrytyrozwiń
levy
  • levy
  • 02.02.2012 07:12

Jak zwykle populizm kółka adoracji Jarka, zawsze dziewicy.
Zero konstruktywnych rozwiązań, chlebek, nieco czerstwy dla ludu. :)
PiS powinien zażądać zniesienia wszystkich podatków, darmowych mieszkań ( już kiedyś obiecywał) dla tych ci ich nie stać, zasiłków i emerytur wyższych od płac. Benzyny po 2 zł i czego tam sobie ludzie zapragną. Reinkarnacji smoleńczyków, wsadzenia do więzień wszystkich co nie są za PiS.
BYLE TYLKO DOPIĄĆ SIĘ DO KORYTA :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Strazu23
  • Strazu23
  • 02.02.2012 06:10

Juz zescie sie znudzili PO to na kogo teraz zagłosujecie ? Jak zescie mieli PIS u wladzy to wam zle bylo bo obnizali podatki i walczyli o interesy naszego pierdolnika polski a co najwazniejsze to zlodzieje pomalutku zaczynali trafiac tam gdzie ich miejsce . Teraz przepraszacie ićcie przeprosic lepiej te rodziny co niemaja co jesc !

Komentarz został ukrytyrozwiń
DONALD
  • DONALD
  • 01.02.2012 21:46

GŁOSOWAŁAM NA PO i CO niech się walą te OSZUSTY popaprańcy jedne razem z tym pali-głupem a sio wy darmozjady jedne oszukaliście mnie byłam potrzebna tylko do wyborów !!! partia oszustów to PO [po---PARTIA OSZUSTÓW ]

Komentarz został ukrytyrozwiń
WYBORCA
  • WYBORCA
  • 01.02.2012 21:34

ZOSTAŁEM OSZUKANY !!!!! W WYBORACH GŁOSOWAŁEM NA PO ----- PRZEPRASZAM !!! PRZEPRASZAMI PROSZĘ O WYBACZENIE !!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
po wyborca
  • po wyborca
  • 01.02.2012 21:28

PYTAM SIĘ KTO POSPRZĄTA PO PO NO KTO ??? impreza trwała 4 lata i zabawa się skończyła podatkami łoić będą az nam się ale ja i tak głosować tylko na PO PO TO Schodzące ideały no prawie moje ideały nasze ideały kochać PO po to super partyjka jak ja ich kocham widać widać to zielona wyspa !! zielona wyspa jest jest ZIELONA WYSPA TO TAKA WYSPA GDZIE KIT SIĘ WCISKA JAK JA ICH KOCHAM

Komentarz został ukrytyrozwiń
kris
  • kris
  • 01.02.2012 20:51

Mam takie wrażenie, że ta cała POlityka PO opiera się na trwaniu nie rządzeniu. 1Pytanie: niech mi ktoś POwie co to znaczy rządzić......2. Co to znaczy jak się ma uchwaloną konstytucję(ma oczywiście ona swoje wady), ale jeśli się ją nagminnie łamie, czy to nie jest PO-d TRYBUNAŁ STANU ? Można dużo wyliczać oczywiście na szkodę Państwa, które jest jeszcze POd zaborem obcych.TO NIE JEST DEMOKRACJA TYLKO "PO-KRACJA''

Bronisław Komorowski, nijako zapominając o pewnym szczególe, w pełni korzysta z uprawnień prezydenta RP.

W Polsce obecnie mamy demorację. Demokracja czyli rządy ludu co w życiu codzinnym przekłada się na to, że władze wybiera społeczeństwo. Polska konstytucja jasno reguluje sytuację, w której zabrakłoby Głowy Państwa. Ten zapis zadziałał 10 kwietnia. Marszałek Sejmu przejmuje obowiązki i doprowadza do przyspieszonych wyborów prezydenckich.

Datę przyspieszonych wyborów znamy już od dłuższego czasu a marszałek funkcje prezydenta zamienił w faktyczną prezydenturę. Obsadza stanowiska, podpisuje ustawy. Po wyborach dla nowo wybranego prezydenta może zabraknąć pracy i pozostanie mu tylko podziwianie żyrandoli w Pałacu Prezydenckim. Pojawia się obawa.

Marszałek w swojej wytężonej pracy zapomina o kluczowych sprawach: w demokracji prezydent wybierany jest przez społeczeństwo; prezydent nim zacznie sprawować nadaną mu, przez społeczeństwo, władzę jest zaprzysiężony przed Zgromadzeniem Narodowym.

Ostatnie miesiące pokazują jakoby w państwie obowiązywał nowy ustrój. Na potrzeby tego tekstu nazwijmy go POkracja. Dlaczego POkracja? Tak naprawdę nie wiemy kto dał władzę, marszałkowi Komorowskiemu, którą teraz sprawuje. Nie ludzie to może PO... I w takim przypadku demokracja jakoś nie pasuje to może bardziej POkracja.

Komorowski prowadzi we wszystkich sondażach. Zwycięztwo, mówiąc kolokwialnie, ma w kieszeni. To więc po co tak intensywnie uzupełnia kolejne stanowiska, zajmuje się KRRiT? Po czym wspiera się poparciem przedstawiciela lewicy... Może poprostu czegoś nie wiemy? Patrząc na kolejne posunięcia marszałka kożdy może wysnuć własny wniosek...

Na dodatek z jednej strony przyzwyczailiśmy się do kolejnych wpadek kandydata na prezydenta. Z drugiej jednak może warto byśmy baczniej przyglądali się kolejnym tzw. gafą. Po czym je zakończyli razem z tzw. POkracją. Jednym słowem to wszystko jest PO-KRACJA

Komentarz został ukrytyrozwiń
boro borowski
  • boro borowski
  • 01.02.2012 20:30

Tylko jedna uwaga jak trybunał orzeknie nie po myśli uczonej Szydło ,to ta pani powinna podać się do dymisji jako posłanka ! Bo to wtedy jest wichrzycielka !!!