Facebook Google+ Twitter

Pisać każdy może: trochę lepiej lub trochę gorzej

 • Autor usunął profil

 • Data dodania: 2010-08-16 21:11

Wielu pamięta śpiewany tekst przez Jerzego Stuhra. Podobnie jest z dziennikarstwem obywatelskim. Pisać każdy umie po skończeniu podstawówki. Gorzej jest z myśleniem. Ale od dziennikarza powinno wymagać się znacznie więcej niż tylko umiejętności pisania i myślenia.

Dziennikarstwo obywatelskie - szanse


Media są czwartą władzą - truizm? W prawdziwie demokratycznym państwie zapewne nie.
Budowanie społeczeństwa obywatelskiego jest podstawą wolności, swobody i demokracji.
Po roku 1989 odnotowaliśmy ogromny wzrost tytułów prasowych ogólnopolskich i lokalnych.
Rozwój wolnej prasy prowadzi do rozwoju myśli, pozwala wyrazić poglądy różne od prezentowanych w mediach publicznych (centralnych).

Internet stworzył nowe, wprost nieograniczone możliwości. Powstały społecznościowe portale zawierające serwisy dziennikarstwa obywatelskiego. Wystarczy się zarejestrować, by móc spróbować dziennikarskiego "chleba". Jest to szansa dla wielu ludzi utalentowanych, obdarzonych intuicją obywatelską, którzy nie mają ani wykształcenia ani siły przebicia by pisać w prasie wielonakładowej.

Dziennikarstwo obywatelskie daje szansę zaistnienia artystom pióra, posługującym się nienagannie językiem literackim i czystą polszczyzną, o którą coraz trudniej w telewizji czy prasie lokalnej.
Lekkość pióra, polot i styl nie są zarezerwowane li tylko dla dziennikarzy zawodowych. Raczej to wśród tych ostatnich często dostrzegamy zmanierowanie i popadanie w samozachwyt.

Dziennikarstwo obywatelskie - zagrożenia


Łatwość dostępu do portali społecznościowych będąca dla wielu zdolnych ludzi szansą zaistnienia jako dziennikarz obywatelski niesie wiele zagrożeń. Wystarczy zarejestrować się w serwisie i przestrzegać jego regulaminu.

Ale czy rzeczywiście spełnienie tych dwóch warunków jest wystarczające, by móc pisać? Niewątpliwie nie. Nie wszystkie artykuły nadają się do publikacji, nie wszystkie komentarze do artykułów, nawet jeśli spełniają wymogi regulaminowe, powinny być prezentowane w serwisie.

Daleki jestem od wprowadzania cenzury. Domagam się jedynie poszanowania godności drugiego człowieka. Człowieka poniekąd anonimowego, znanego tylko ze zdjęcia i kilku zdawkowych informacji o sobie zawartych w profilu autora.

Trudno też domagać się weryfikacji adeptów warsztatu dziennikarskiego. Niewątpliwie jednym z wartych rozważenia rozwiązań byłoby powiązanie profilu autorskiego z numerem IP komputera użytkownika oraz adresem poczty elektronicznej. Powinno się wprowadzić obowiązek zamieszczenia w profilu autora jego zdjęcia w oparciu o prawa autorskie.

Podsumowanie


Oglądając telewizję, czytając codzienną prasę i słuchając radia zastanawiamy się, czy świat jest aż tak zły, że dzieją się same tragedie i nieszczęścia. Na szczęście tak nie jest. Świat kreują media. Nikomu nie starczyłoby życia, by odwiedzić każdy zakątek naszego globu i poznać go dokładnie. Po to są media, by można było wymieniać się informacjami z każdego miejsca na ziemi i nie tylko na ziemi. Zło było zawsze "głośniejsze" od dobra, dlatego odnosimy wrażenie, że jest jego więcej.

Dziennikarstwo obywatelskie stwarza nam niebywałe możliwości, by prezentować ciekawe miejsca, interesujących ludzi, przyrodę i jej osobliwości - lepszy świat. Bo świat jest lepszy, kiedy go zmieniamy na lepsze - również pisząc i zamieszczając fotoreportaże.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (37):

Sortuj komentarze:

 • Autor usunął profil
 • 18.08.2010 17:24

Dziękuję bardzo, Panie Zdzisławie. Ważna nie ilość, lecz jakość, dbajmy o nią :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 18.08.2010 09:21

Jest wiele działów na W24, każdy może wybrać coś dla siebie, w czym jest dobry, na czym się zna. Każdy z nas tu piszących ma swoje doświadczenia, spostrzeżenia i ciekawe przeżycia. Nie przeceniałbym możliwości tylko wybranych. Traktowanie innych jak równych sobie jest gwarantem budującej i twórczej dyskusji. Stawianie oponenta na początku dyskusji na pozycji przegranej - w sposób lekceważący - skazuje dyskurs na niepowodzenie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oczywiście Kaziu, wiele osób cenię za pióro, obiektywnośc i kulturę.
Tak jak i Ty, miałam na myśli tych innych :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 17.08.2010 17:52

Masz Stefi rację, niemniej stylu i finezji możemy tutaj od wielu się uczyć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pisać uczyliśmy się w szkole. Myślę, że to nie jest właściwe miejsce na naukę podstaw języka polskiego. Znajomość gramatyki, stylistyka zamieszczanych tekstów niektórych autorów, nawet po moderacji (czemu sie dziwię), nie powinna "zdobić" naszej witryny.
Takie kwiatki i poziom wielu komentarzy obniżaja prestiż naszego portalu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Henryk, do Ciebie tez prośba. Opuśćmy już zasłonę ciszy na poprzednie wydarzenia. Zaczynamy nowy akt. Kończymy osobiste odniesienia i komentarze. Proszę o to:).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pan Zdzisio w swych wymijających komentarzach, zakręcił się jak domek ślimaka. Z braku argumentów ukwieca treść patriotycznym machaniem szabelką, pretensjami do redakcji o polityczną cenzurę, swoich adwersarzy przy okazji obsypując stekami "komplementów".
Autorowi jeszcze należne 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 17.08.2010 13:51

Autor tego tekstu proponuje wprowadzić w Internecie minimum dwa rodzaje rejestrowań się gdziekolwiek:
- anonimowe; traktować jak się chce czyli cenzurować jak się komu podoba i jak potrafi oraz jakie ma możliwości czyli tak jak to było do tej pory w Internecie.
- potwierdzone dokumentem tożsamości u administratora; cenzura możliwa tylko i wyłacznie po wydaniu wyroku przez Sąd.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tutaj przykład Panie Kazimierzu dotyczący banków:
http://kontakt24.tvn.pl/temat,cyberprzestepcy-atakuja-nie-daj-sie-okrasc,4727.html

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 17.08.2010 11:09

Wspiera mnie też grono przyjaciół, Jacku. Dzięki :))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.