Facebook Google+ Twitter

"Pisanie książek to dla mnie terapia" -wywiad z Jarosławem Kretem

Prezenter pogody, dziennikarz, podróżnik. Wydał już wiele książek i jest w trakcie pisania kilku kolejnych. Jego najnowsze dzieło to "Mój Madagaskar". Gościem W24 w ramach cyklu "Znani - nam nieznani" był Jarosław Kret.

Dziennikarz Jarosław Kret gościł w redakcji W24 / Fot. W24Od zawsze miał bardzo szerokie zainteresowania. W liceum został laureatem Olimpiady Języka Łacińskiego, co pozwoliło mu po maturze na rozpoczęcie studiowania filologii klasycznej. "Nie szedłem na studia z chęci zdobycia zawodu" - zaznacza Jarosław Kret. "Wiedziałem, że będę w przyszłości nagrywać filmy przyrodnicze i chciałem się po prostu rozwijać, zdobywać wiedzę" - dodaje. Szybko jednak zmienił kierunek studiów na egiptologię i wyjechał na roczne stypendium do Kairu. Po powrocie do kraju rozpoczął na uczelni kolejne fakultety - m.in. afrykanistykę, stosunki międzykulturowe i archeologię śródziemnomorską. "W sumie studiowałem dwanaście lat" - podkreśla Jarosław Kret.

Ostatecznie jednak wylądował w mediach. "Mój profesor z afrykanistyki zaproponował mi współpracę przy programie o sprawach międzynarodowych" - wspomina dziennikarz. Najpierw był researcherem, później zaczął publikować swoje teksty w prasie, aż w końcu zaczął prowadzić swoje autorskie programy podróżnicze, o których od zawsze marzył. Największą popularność zdobył jednak jako prezenter pogody.

Gościem W24 w ramach cyklu Od lat wydaje też książki podróżnicze, ale nie chce, by nazywać go pisarzem. "Piszę głównie reportaże, więc jestem bardziej reporterem i popularyzatorem wiedzy" - wyjaśnia Jarosław Kret. Jednak wkrótce może się to zmienić, gdyż obecnie, wspólnie ze znajomą Szwedką, pracuje nad kryminałem sensacyjnym. Oprócz tego jest w trakcie pisania jeszcze dwóch książek - o relacjach między bliźniakami oraz o Ziemi Świętej. "Gdyby można z tego żyć, zajmowałbym się wyłącznie pisaniem książek" - przyznaje.

Niedawno na rynku pojawiło się jego nowe dzieło - "Mój Madagaskar". To już kolejne miejsce, po Indiach i Egipcie, które postanowił opisać dziennikarz. "W swoich książkach przedstawiam po kolei moje ulubione miejsca na świecie - takie, w których bardzo dobrze się czuję i w którym mieszkałem przez jakiś czas" - zaznacza Jarosław Kret. Madagaskar spodobał mu się już od pierwszego wejrzenia i dlatego regularnie od prawie dwudziestu lat odwiedza tę wyspę. "To ostatnie tak wyjątkowe żywe laboratorium na świecie" - podkreśla. Dlatego też książka w większości poświecona jest przyrodzie, a nie ludziom tam żyjącym. Co więcej, dziennikarz przyznaje, że masz już materiał na kolejną opowieść o Madagaskarze i wkrótce planuje jej wydanie.

Obejrzyj cały wywiad z Jarosławem Kretem:

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Byłam na spotkaniu autorskim z autorem w księgarni w Elblągu, dokąd przybył na okoliczność promocji swoich reportaży z Indii.
Muszę przyznać, że to był interesujące zdarzenie.
Z przyjemnością wysłuchałam wywiadu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czytałam jedną książkę Jarosława Kreta. Pełna ciekawostek.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.