Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

27727 miejsce

Pisanie tekstów literackich. Czy można się tego nauczyć?

Nauka pisania tekstów literackich, jako sztuka nadzwyczaj osadzona w indywidualnych realiach twórczych, jest dziś bardzo rozwinięta. Wraz z jej kształtowaniem warto jednak zadać pytanie, czy można w ogóle nauczyć się pisania?

Zdjęcia ilustracyjne / Fot. Domena publicznaCzy jest to umiejętność, którą otrzymujemy "z góry" czy raczej można się jej w bardzo prosty sposób nauczyć? Fakty są surowe: jedni się rodzą z "tym czymś", inni szlifują swój warsztat latami. Jednak, czy tylko o warsztat tu chodzi? Czy każdy, kto poprawnie umie składać słowa w bardziej złożone całości, jakimi są zdania, stanie się pisarzem? Odpowiedź na to pytanie wydaje się być oczywista, a kwestia ta poruszana była już wielokrotnie w różnorodnych krytycznoliterackich polemikach. Poprawne pisanie to nie wszystko. Trzeba mieć jeszcze pomysł. A o niego na ogół najtrudniej.

Pastisz, głupcze!
Skąd zatem czerpać pomysły? Słuchać dzieci i szaleńców (jak to czynili romantycy) czy może po prostu zadomowić się na jednym z biednych polskich blokowisk i słuchać, co "mówi beton"? Myślę, że warto w tym miejscu przywołać niezwykle ciekawy artykuł Julii Pańków pt. "Nauka pisania", zamieszczony w czwartym numerze ilustrowanego czasopisma dla kobiet "Bluszcz".

Autorka artykułu wymienia najpopularniejsze i - wydaje się - najbardziej pomocne sposoby nauki pisania. Jednym z nich jest pastisz. Podczas gdy jego zwolennicy uważają, że rodzaj pastiszu klaruje nasze wyobrażenie o tekstach, które chcielibyśmy widzieć, inni widzą w tym rodzaju naśladowania niepotrzebne powielanie wzorów. Pańków przytacza przykład Stevena Kinga. W wieku ośmiu lat z nudów zaczął przerysowywać ulubione komiksy z serii "Combat Casey". Zachęcony później przez matkę, sam zaczął tworzyć opowiadania. Warto dodać, że z pastiszu korzystali także Raymond Chandler, czy nawet sam Marcel Proust. W czym zatem może pomóc pisanie pastiszu? Czy to po prostu nie najprostszy sposób na znalezienie pomysłu na tekst?

King uważa, że to nie pomysły stanowią największy problem pisarza, ale / Fot. Lothar Spurzem, Creative Commons 2.0 umiejętność wybrania spośród wielu, tych najlepszych. W swoim poradniku "Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika" pisał: Jeśli chcecie zostać pisarzami, przede wszystkim powinniście pamiętać o dwóch rzeczach: dużo czytać i dużo pisać.

Warto zatem sięgać po klasykę. Julia Pańków przytacza wypowiedź współczesnej brytyjskiej pisarki Zadie Smith, która otwarcie przyznaje, że w trakcie pisania ma na biurku rozłożone dzieła Dostojewskiego czy Kafki i są to jedyne dzieła, które czyta w trakcie tworzenia nowego utworu.

Jednak czy dla wszystkich pisarzy jest to najlepszy sposób szukania inspiracji? Pańków w swoim artykule stara się ukazać każdą poruszaną kwestię z dwóch stron. Dlatego jako kontrapunkt przedstawia opinie pisarzy, którzy nie lubią opierać swojej twórczości na tekstach innych artystów. Andrzej Stasiuk pisze: Gdy mamy wybór między literaturą a czymś innym, dobrze jest wybrać to drugie. Dla pisarza zawsze lepsze jest wyglądanie przez okno niż czytanie książek lub rozmowy z innymi pisarzami.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Maria Selke
  • Maria Selke
  • 24.09.2011 16:30

Z przyjemnością przeczytałam ten artykuł. Zawiera przystępnie podane, ciekawe informacje.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Grzegorz Surga
  • Grzegorz Surga
  • 12.09.2011 12:30

Cóż. King to mistrz. A tylko mistrzowie mają ten luksus konieczności wyboru pomysłu do realizacji spośród innych. I nie powiem, mnie bardzo podbudowały słowa pana Marka Krajewskiego. Dla mnie pisanie to taka sama sztuka uwodzenia, jak rozbawienie nudzącej się mamusi, której pociecha bawi się już sama na placu zabaw. De facto wywodzi się z tej samej narracji jaką uprawiamy w życiu. Umiesz opowiadać, zwłaszcza interesująco, to moim zdaniem masz podstawy do przygody z pisaniem. Nowej formy przekazu nie wymyślimy, bo od czasu Homera znane są wszystkie gatunki li tematy literackie.


Cóż, pomysł, warsztat - czy to wszystko? Jest jeszcze trzeci aspekt szalenie trudny, a nigdzie nie podnoszony. Pomysłów, kreatywności - żaden kurs nie nauczy. To się ma. Ale nawet mając wyrobiony sprawny warsztat literacki, niczym rzemieślnik, to dla osób twórczych jest druga strona medalu związana z ich kreatywnością. Jak na ironię na tym samym biegunie są osadzone osoby bez pomysłów. Jak wszędzie - człowieku radź sobie sam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Doskonały artykuł. 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Magdaleno, wspaniały artykuł.
Z pisaniem jest podobnie jak z wieloma innymi umiejętnościami. Można się ich nauczyć.
Odrębną sprawą jest jakość tych "produktów literackich". Zgadzam się, że nawet najlepszy sposób poskładania pojedynczych znaków w zdania i przyprawiony nawet najwspanialszą interpunkcją - jest tylko formą.
Potrzebna jest jeszcze do tego treść.

Gdyby warsztat piszącego warunkował jakość produktu końcowego, to najwięcej MISTRZÓW pochodziłoby spośród profesorów polonistyki (u nas w Polsce). Tak jednak nie jest.

Podobnie jest z najzamożniejszymi ludźmi. Wśród nich nie znajdziemy najwybitniejszych profesorów znających się na gospodarce i finansach...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Umiejętność pisania tekstów poetyckich jest czymś tak szczególnym jak barwa głosu, tąbr czy inne zalety dane człowiekowi przez Boga. Oczywiście jak każdą umiejętność należy doskonalić poprzez ćwiczenia i ciężką pracę nad stylem. A dowodem na moje słowa są cegły zalegające półki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Aja to ujme tak__-_Aby zostac dobrym pisarzem
=+ - Trzeba znalesc w sobie, czyli w swoim sercu dobra mysl i isc za jej tropem do celu, to daje odpowiedni paler . A na pewno nie krytyka tylko zacheta i motywacja , po prostu rozkochac sie w pisaniu tego co jest wokol nas , wszystko mozna wspaniale opisac i warto znalezc w tym swoiste piekno slow, slowo ma moc, sile zycia, jest nawet osoba . Jezeli nie umiesz cos zrobic to to po prostu opisz jak najdokladniej i pomysl jak jeszcze mozna to lepiej opisac aby wszystko mialo jakis ses itd.itp. A kto szuka ten znajduje a milosc ma niejedno imie etc etc. Literatura zabiera duzo czasu , ale daje zyciodajne natchnienia,uniesienia itd. Warto sie w niej rozkochac . Choc pisaniu niema konca. ? !

Komentarz został ukrytyrozwiń
90
  • 90
  • 10.09.2011 23:58

W tytule jest chyba błąd ? :)
Do pisania trzeba mieć po prostu talent! Moim skromnym zdaniem .. ćwiczenie to nie wszystko. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Grafomania czy nie, to i tak warto pisać:) Sprawny, fajny artykuł.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.