Facebook Google+ Twitter

Pisanki z wierszy poetów polonijnych

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2012-04-18 18:57

14 kwietnia 2012 r. w Restauracji „Gdańska” w Oberhausen w Niemczech odbyło się kolejne spotkanie artystów polonijnych. W licznie zebranym gronie poetów, muzyków, wokalistów, malarzy, rzeźbiarzy etc. podzielono się wielkanocym jajkiem.

Ten stary zwyczaj był naturalnie tylko pretekstem kilkugodzinnej imprezy przepełnionej duchem poezji i twórczych przeżyć. Amplituda nastrojów była zmienna: od iście frywolnej, żartobliwie-wiosenno-pisankowej, do poważnej, refleksyjnej, zadumanej.

Program rozpoczęła na stałe mieszkająca w Holandii Ania L. Zięba, która śpiewając i recytując autorskie utwory przy własnym akompaniamencie gitary, wciągnęła publiczność do zabawy. Po takiej rozgrzewce, Joanna Duda-Murowski, organizatorka i moderatorka perfekcyjnie przygotowanego wieczoru powitała wszystkich oraz w ogólnym zarysie przedstawiła program.

Zasadą dla poetów była prezentacja dwóch własnych tekstów, choć czasem zdarzały się wyjątki, dyskretnie akceptowane przez Prowadzącą. Muzyczną osnowę imprezy stanowiła intrygująca wokalistka Margaux Kier oraz Eligiusz Badura, popularny Elo (dawny Universe), twórca szkoły muzycznej w Balve, z zespołem. Wykonali oni cztery utwory popularnej przez lata grupy Universe, zaś sam Eligiusz zagrał autorskiego blusa. Muzykowaniu towarzyszyli również goście zespołu „Polish Honey Band”.

Własne wiersze (w kolejności występowania) przeczytali: Bożena Zylla, Ryszard Wiśniewski, Urszula Bremer, Artur Aleksander Wojtczak, Teresa Mirańska, Jerzy W.Gościniak, Irena Moll, Piotr Gabriel Skorupa, Joanna Duda-Murowski, Claudia Kocia, Stanisław Koselski, Anna Wiencek, Krzysztof Mrowiec. Inreresującym akcentem był wiersz - niespodzianka naszej koleżanki Barbary Orlowski w wersji audio nagrany przez toruńskiego aktora Dariusza Bereskiego.

Cały program zarejestrowała telewizja PEPE oraz udokumentował profesjonalny fotograf Robert Widera.

Na koniec, po wszystkich podziękowaniach skierowanych do Joasi oraz wykonawców, znany w środowisku dziennikarz Leonard Paszek, zaprosił zebranych na swój program, również do „Gdańskiej” w Oberhausen, 29 kwietnia 2012, podczas którego odbędzie się prezentacja trzeciej już edycji antologii poetów polonijnych pt. „Wierszobranie”.

Irena Moll, mat. zamieszczony pierwotnie na http://www.piast-essen.de/pl/jajko

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.