Facebook Google+ Twitter

Pismo FZZ Służb Mundurowych do premiera Tuska

Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych 10 grudnia wystosowała kolejne oficjalne pismo do premiera Donalda Tuska w sprawie planów zmiany ustawy o systemie emerytalnym służb mundurowych z 18 lutego 1994 roku.

Godło Federacji ZZ Służb Mundurowych do Premiera / Fot. Fot. http://www.fzz.org.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1396:pismo-federacji-zz-sub-mundurowych-do-premiera&catid=2:aktualnoci&Itemid=W piśmie związkowcy służb mundurowych stwierdzają m.in., że są gotowi do poważnych rozmów, mają także własne propozycje.

Autorzy kilkustronicowego pisma do premiera Tuska stwierdzają również, że: "...funkcjonariusze służb mundurowych oraz żołnierze pełniący tak trudną i niebezpieczną służbę muszą korzystać ze szczególnych uprawnień emerytalno-rentowych, gwarantowanych przez państwo prawa i zgodnych ze standardami obowiązującymi w Unii Europejskiej...".

W piśmie do premiera policjanci przypominają także dane, według których od 1990 roku na służbie poległo 130 funkcjonariuszy Policji, a tysiące innych doznało trwałego uszczerbku na zdrowiu.

Zaprzeczają też zarzutom o "przebiegłości" emerytów policyjnych przechodzących na utrzymanie państwa po 15 latach służby: "...funkcjonariusz po 15 latach wysługi dostaje 700 złotych brutto i może zarobić w agencji ochrony 1200 złotych brutto pod warunkiem, że będzie pracował 300 godzin miesięcznie...".

Związkowcy służb mundurowych w piśmie przywołują także kilka wybranych wypowiedzi z debaty nad ustawą emerytalną, na 12. posiedzeniu Sejmu 2 kadencji z dnia 17 lutego 1994 roku. Wśród cytowanych wypowiedzi znalazła się także wypowiedź obecnego prezydenta RP, a wtedy posła Unii Demokratycznej Bronisława Komorowskiego: "Klub Parlamentarny Unia Demokratyczna stoi na stanowisku, że specyfika służby wojskowej i policyjnej słusznie znalazła odbicie w ukształtowaniu się odrębnego, korzystniejszego niż powszechny, systemu emerytalnego służb mundurowych...".

FZZ w piśmie do premiera zwraca się także o to, by debata na temat zmian emerytalnych w służbach mundurowych opierała się na prawdzie. Związkowcy proszą, by opinię publiczną poinformowano że: "... policjanci, funkcjonariusze, żołnierze odchodzą ze służby nie po 15 latach, lecz po 28 latach i 9 miesiącach wysługi emerytalnej. Takie są oficjalne dane Zakładu Emerytalno-Rentowego MSWiA. Świadczeniobiorcy ZUS-u natomiast po upływie 31 lat i 4 miesięcy...".

Pełna treść pisma FZZ Służb Mundurowych do premiera Tuska

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Komandos
  • Komandos
  • 19.12.2010 10:25

=MUNDUROWI UWAŻAJCIE =
Rozmowy z rządem w sprawie zmian w systemie emerytur mundurowych idą jak po grudzie i widać że rządowi nie zależy na tym żeby je szybko zakończyć, zwłaszcza gdy co chwilę pojawiają się sondaże z których wynika ,że po przyszłorocznych wyborach PO będzie mogła rządzić sama. Wtedy już nie będzie musiała liczyć się z głosem kłopotliwego koalicjanta i w ogóle nie będzie się musiała z nikim liczyć. Dlatego pan premier przy każdej okazji z uporem maniaka powtarza ,że nowy system emerytalny dla tych służb powinien wejść w życie od 2012 r. - czyli już po zwycięskich dla PO wyborach. Powszechnie wiadomo ,że każdy rok takiej zwłoki to strata dla budżetu państwa rzędu 4,5 mld. zł- więc czyżby pan premier stał się takim filantropem? Nie dajcie się po raz kolejny zmanipulować, nowa ustawę powinniście mieć uchwaloną i powinna wejść w życie jak najszybciej, chociażby od początku II kw. 2011. czyli koniecznie przed wyborami. Po wyborach nikt z wami już nie będzie rozmawiał a liberałowie z PO zrobią po swojemu, czyli wsadzą was wszystkich do jednego emerytalnego worka. Może to jest dziwne ale ta władza wyjątkowo służb mundurowych nie lubi . Zadziwiająca jest w tym temacie aktywność KPP "LEWIATAN", która jako organizacja prywatna nagminnie wypowiada się na temat świadczeń służb państwowych i to bardzo dla tych służb niekorzystnie. Czyżby wszystko odbywało się na zasadzie że kto płaci ten wymaga?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Bogdan Chmielewski
  • Bogdan Chmielewski
  • 17.12.2010 13:48

Jestem emerytem policyjnym od ponad dwódziestu lat, po przepracowaniu 28lat i 9miesięcy. Moja emerytura wynosi obecnie około 1800złotych. Po przejściu na emeryturę przepracowałem ponad czternaście lat w uspołecznionym zakładzie pracy i z mojej pracy jak do tej pory nie mam żadnego zadość uczynienia. ZUS nie chce naliczyć dodatku-rzekomo brakuje mi przepracowanych okresów składkowych.Wydział Rent i Emerytur MSWiA za przepracowane ponad czterdzieści lat pracy wysyła mnie do ZUS. Wobec tego niech malkontenci nie gadają głupot o niewiadomo jakich emeryturach policyjnych.Z poważaniem Emeryt.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Kalina Jędrusik
  • Kalina Jędrusik
  • 15.12.2010 17:01

Ciągle o emeryturach mundurowych! A może czas zająć się też górniczymi! Tylko górników boją się w stolicy, popisali się już bowiem nie jeden raz swoją agresją. A może nie dawać tyle kościołowi? Tylko purpuratów boi się każda władza!

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 15.12.2010 08:39

Dodam jednak Adamie, że wykształcenie i przygotowanie zawodowe - szczególnie policjanta - tez powinno się znacząco różnić od przykładowej szwaczki, czy tramwajarza. Parę lat wstecz policjant wypisał mi mandat takim językiem, jakby nie chodził do podstawówki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Temat bardzo trudny, bo tzw. opinia publiczna jest nieustannie wprwadzana w błąd manipulowanymi informacjami na temat rzekomych przywilejow sluzb mundurowych. Chcąć mieć te sluzby, a trzeba je miec, trzeba też im dać cośklowiek więcej niz tylko wynagrodzenie. Policjant nie może miec takich samych zasd emerytalnych jak szwaczaka, przy najwyszym moim szacunku do szwaczek, a strażak, takich samych jak tramwajarz, przy moim wielkim szacunku do tramwajarzy. Tak jest i bylo na całym świecie! Bo pewne ważne role spoleczne i pewne zawody, wymagające sczegolnych predyspozycji i poświęcenia wszedzie są faworyzowane. Co nie oznacza,że nad reformą systemu emerytalnego mundurowych nie trzeba dyskutowac.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.