Facebook Google+ Twitter

Pistolet dla każdego Polaka?

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-07-10 18:47

Sejmowa komisja "Przyjazne państwo" zaczęła pracę nad ustawą zakładającą ułatwienie dostępu do broni palnej. Czy to dobry pomysł?

Teatr Konsekwentny /Stara Prochownia/. Spektakl "Zbombardowani" na podstawie dzieła Sarah Kane, w reżyserii Marka Kality. Na zdjęciu: Adam Sajnuk. / Fot. PAP/Andrzej RybczyńskiJak podaje serwisTVP.info w opinii komisji Polacy powinni zaznajomić się z bronią palną, gdyż pokój na granicach nie będzie trwał wiecznie, a zawodowa armia nie obroni kraju przed obcą agresją. Projekt ustawy stworzyła Fundacja Rozwoju Strzelectwa w Polsce. Zakłada on zmiany w uzyskiwaniu pozwoleń na broń. Autorzy twierdzą, że armia sama nie poradzi sobie z obroną kraju, wymagane jest więc, by obywatele byli obeznani z obsługą broni palnej.

Do tej pory o posiadanie broni palnej ubiegać się mogli tylko ochroniarze, myśliwi lub osoby, które z racji pełnionych funkcji narażone są na napaść. W przypadku tych ostatnich otrzymanie zezwolenia graniczy z cudem, gdyż trzeba udowodnić, iż faktycznie grozi im niebezpieczeństwo i posiadanie broni jest uzasadnione.

"Hej, Gerwazy, daj gwintówkę!"

Polacy często narzekali, iż zakaz obowiązuje wyłącznie porządnych obywateli, a nie pospolitych przestępców. Obrońcy tego zakazu argumentują swoją decyzję przypadkami strzelanin w krajach, gdzie broń palna jest szeroko dostępna. Co kilka miesięcy świat obiega informacja o nastolatkach, którzy z bronią wdarli się do szkół i zastrzelili kolegów, koleżanki i nauczycieli. Najtragiczniej obraz ten przedstawia się w USA, wyjątkowo liberalnym kraju, gdzie broń palna dostępna jest nawet dla 16-latków (w niektórych stanach). Do najbardziej tragicznych zdarzeń zaliczyć można te przykłady :

1996 - Wielka Brytania: Uzbrojony napastnik wdarł się do szkoły podstawowej w Dunblane w Szkocji, gdzie zastrzelił 16 dzieci i nauczyciela.
1999 - USA: Masakra w Columbine High School. Dwóch nastolatków z liceum w Littleton na przedmieściu Denver w stanie Kolorado zabiło 12 swoich kolegów i koleżanek oraz nauczyciela.
2000 - Niemcy: 16-letni uczeń postrzelił kierownika internatu w prywatnej szkole. Pedagog zmarł od odniesionych ran.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Maciej Szadkowski
  • Maciej Szadkowski
  • 20.02.2012 13:02

Zgadzam sie że dostep do broni powinien być jasno opisany, wymagani powinny być precyzyjne, powinna być odpowiedzialność. Na chwile obecną jest ok, także w zakresie kontroli chcących posiadać broń, problem jest z brakiem przestrzegania przepisów przez Policje.

Te przypadki które zostały przytoczone sa na pewno poruszające. Zwłąszcza gdy młody nierównowazony człowiek załatwia sobie bron i masakruje szkołę.
Warto byłoby aby autor doprecyzował w odniesieniu do każdego przypadku czy broń którą posiadali napastnicy byłą legalnie kupiona czy po prostu kupiona na czarnym rynku.

Warto wyciągnać wnioski i porównać to z naszymi realiami: jeśli mamy do czynienia z sytuacją gdzie młody człowiek w usa nabywa broń korespondencyjnie bo takie były w danym stanie przepisy - to odnieśmy to do sytuacji w Polsce gdzie musisz przejść szereg badań psychologicznych i lekarskich, zdać egzaminy, należeć do organizacji lub stowarzyszeń, złozyć podanie, dostać zgodę, zarejestrować broń, przechowywać ja w odpowiedniej szafie pancernej itp.

Warto też pokazać drugą stronę medalu - czyli miasta w USA gdzie jest obowiązek posiadania załadowanej broni, społeczeństwo szwajcarskie gdzie każdy ma obowiazek posiadać broń, kraje bałtyckie, czechy, niemcy kraje obok nas gdzie na 1000 obywateli 30-40 ma broń (w Polsce -4). Trzeba też pokazać sytuacje gdzie Państwo zawiodło obywateli a jedna sztuka broni zapobiegłaby masakrze - czyli wydarzenia z Norwegii i Anders Brevik.

W ten sposób każdy może sam wyrobić sobie opinię.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zdawałem egzaminy na broń gazową i palma ostrą. Egzamin na broń palna składał się z części teoretycznej i praktycznej. Bardzo dużo osób nie zdawało testów. Na około 100-200 osób był tylko jeden lub dwóch "szczęśliwców".

Komentarz został ukrytyrozwiń

to lobby grabarzy chyba w sejmie forsuje te ustawę

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ludzi trzeba traktować odpowiedzialnie. Nie uważam, że w przypadku posiadania broni wzrośnie ilość zabójstw. Powiem więcej. Świadomość wśród przestępców, że potencjalna ofiara będzie mogłą się bronić spowoduje zmniejszenie agresji. Zresztą potwierdzają to statystyki z USA gdzie w stanach o bardziej liberalnym podejściu do posiadania broni, przestępczość jest mniejsza.
Posiadanie broni nie jest natomiast mile widziane przez władze w krajach o ustroju totalitarnym. I stąd pewnie cała ta propaganda o potencjalnych zagrożeniach. Nawiasem mówiąc, mam pewne wątpliwości, czy polski parlament podjął by się uchwalenia takiej ustawy bez zgody Brukseli. A w UE jest chyba kurs odwrotny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.