Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

23359 miejsce

Pistorius zabił, bo psychikę zniszczyły mu sterydy?

Angielski dziennik „The Sun” podaje, że w domu Pistoriusa znaleziono sterydy. Sportowiec był pod ich wpływem podczas zabójstwa?

 / Fot. Wikimedia Commons, autor: Darren WilkinsonKrew Pistoriusa zostanie przebadana na obecność sterydów anabolicznych. Brytyjskie media twierdzą, że zmiany w psychice Pistoriusa zostały spowodowane właśnie przez niedozwolone środki dopingujące.

Od kilku dni docierają do nas nowe fakty w sprawie śmierci Reevy Steenkamp - dziewczyny Oscara Pistoriusa, która zginęła od czterech strzałów z broni palnej należącej do jej chłopaka. Pierwsza teoria mówiła o tragicznej pomyłce – Pistorius miał pomylić swoją dziewczynę włamywaczem, jednak bardzo szybko na światło dzienne zaczęły wychodzić niejasności związane z tym tragicznym dniem. Jak wspomina Stanisław Cybruch w swoim wpisie, olimpijczyk "był potwornie zazdrosny, a w wieczór śmierci dziewczyny wybuchła między nimi awantura”

 / Fot. PAP/EPACzy faktycznie sterydy anaboliczne mogą doprowadzić do ataków agresji u przyjmującego? Tak, mogą. "Pharmacology, Biochemistry and Behavior" podaje, że hormony z grupy steroidów anabolicznych, które sprzyjają rozrostowi mięśni, zwiększają agresywność chłopców przez wpływ na poziom serotoniny w mózgu. Nie ma w tym słów przesady - sam byłem wielokrotnie świadkiem agresywności sportowców lub też ludzi za sportowców się uważających. Należy jednak zwrócić uwagę, że tego typu skutki uboczne występują w przypadku długotrwałego przyjmowania oraz przy braku odpowiedniej opieki lekarskiej. Sądzę, że sportowiec pokroju Oscara Pistoriusa miał do dyspozycji odpowiednich ludzi którzy „czuwali” nad jego kondycją, również tą psychiczną. Z drugiej jednak strony chęć zwycięstwa, potęgowana niepełnosprawnością mogła sprawić, że sportowiec dopuścił się nieprzestrzegania środków bezpieczeństwa - jeśli oczywiście takowe w ogóle przy przyjmowaniu anabolików istnieją. Mając na uwadze tragedię śmierci modelki z RPA dowiadujemy się jednocześnie o „ciemnych stronach” sportu zawodowego który ze zdrowiem ma niewiele wspólnego.

Możliwe, że jedną z linii obrony będzie dowiedzenie "ograniczonej poczytalności" spowodowanej działaniem sterydów, ale zazwyczaj działanie pod wpływem środków odurzających lub psychoaktywnych nie jest brane jako okoliczność łagodząca. Trudno sobie wyobrazić przecież fakt, gdy sądzony za spowodowanie wypadku samochodowego broni się tym, że był pod wpływem alkoholu.
Oscarowi Pistoriusowi, który do niedawna był twarzą takich marek jak Nike, grozi dożywocie. Należy się spodziewać, że w najbliższych dniach będziemy informowani o postępach w śledztwie w sprawie śmierci 30-letniej Reevy Steenkamp.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Zwyczajnie był zazdrosny i już. Do tego nie trzeba sterydów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.