Facebook Google+ Twitter

Pisujesz cyklicznie? Twoja strona może stać się gazetą

Podstawowym kryterium do uznania wydawnictwa (także internetowego) za tytuł prasowy będzie cykliczność ukazywania się wpisów - zapowiedział Bogdan Zdrojewski, minister kultury i dziedzictwa narodowego podczas dzisiejszej prezentacji założeń do projektu nowelizacji Prawa prasowego.

 / Fot. T. KowalskiProjekt poprawionej ustawy, który ma trafić do Sejmu już latem tego roku niewiele ma wspólnego z zapisami zmian w prawie prasowym, jakie proponował PiS, Izba Wydawców Prasy czy Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. Ze słów ministra wynika, że przygotowane w MKiDN poprawki obejmą tylko część spornych kwestii.

- Przede wszystkim usunięte będą archaizmy ustawy, takie jak wpis o niepowołanej nigdy Radzie Prasowej - mówił minister. - Poszerzona zostanie definicja prasy, a co za tym idzie rozszerzony obowiązek rejestrowania tytułów, szczególnie w obszarze internetu. Wprowadzony siedmiodniowy termin przekazania autoryzowanej wypowiedzi pozwoli uniknąć celowego przedłużania tej procedury. A zdefiniowanie autoryzacji zapobiegnie traktowaniu tej procedury jako okazji do nadmiernej ingerencji w zapis wywiadu.

Minister Zdrojewski zapowiedział też rezygnację z uprawnienia do odpowiedzi, prawo do sprostowania zostanie za to poszerzone. Minister nie zgodził się z sugestiami, by zrezygnować z określenia "sprostowanie" na rzecz mniej drażliwego dla wydawców prawa do "stanowiska". Przypomniał, że stara się o wyeliminowanie z kodeksu karnego zagrożenia dziennikarzy karą ograniczenia bądź pozbawienia wolności.

- Trudno cokolwiek powiedzieć. Najpierw trzeba przeczytać proponowany projekt zmian - stwierdziła Krystyna Mokrosińska, prezes SDP, pytana co sądzi o zapowiedziach ministra. - Niepokojące jest jednak, że nic nie mówi się o zniesieniu cenzury prewencyjnej.

Bogdan Zdrojewski nie przedstawił tekstu nowelizacji, poprzestał na prezentacji założeń. Jak powiedział nam Jarosław Czuba, dyrektor departamentu prawnego ministerstwa, projekt ma pojawić się na stronie MKiDN za dwa, trzy dni. Dyrektor Czuba zapowiada, że choć podstawowym kryterium uznania strony internetowej za tytuł prasowy będzie regularność i cykliczność ukazywania się wpisów, autorzy blogów nie powinni się obawiać, że i ich dotknie przymus rejestrowania się w sądzie.

ZAŁOŻENIA NOWELIZACJI PROJEKTU USTAWY PRAWO PRASOWE - prezentacja PDF

SZCZEGÓŁY ZAŁOŻEŃ NOWELIZACJI USTAWY

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Obowiązek meldunku podobno zniesiony, ale bez niego nadal nie znajdziesz pracy...

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 10.02.2009 23:44

Rejestrowanie w sądzie stron internetowych jest taką samą głupotą jak obowiązek meldunku.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.