Facebook Google+ Twitter

Pisz na Mazurach ma tablicę pamiątkową Lecha Kaczyńskiego

Mnożą się w kraju tablice, pomniki, nazwy skwerów, parków, sal gimnastycznych, ulic, mostów, przedszkoli i szkół imienia Lecha Kaczyńskiego. Jednocześnie trwają ostre spory w niektórych środowiskach lokalnych, w tych sprawach, np. w Radomiu.

Sonda

Czy w Polsce powinno się postawić więcej tablic upamiętniających ofiary Smoleńska?

 / Fot. Chancellery of the President of the Republic of PolandPragnienia i marzenia, jak wiadomo, spełniają się. Czasem też bywają samospełniające się marzenia. Jeden z działaczy PiS w Piszu na Mazurach marzył od ubiegłego roku o pomniku dla byłego prezydenta, Lecha Kaczyńskiego. I teraz ma już marzenie za sobą. Wprawdzie nie pomnik stanął, a tablica pamiątkowa, ale jednak dzieło upamiętnienia byłego prezydenta zostało spełnione.

Tak więc inicjatywa zrodzona przed rokiem, w sprawie ustawienia w Piszu tablicy poświęconej Lechowi Kaczyńskiemu, jest już spełniona. Brat bliźniak Lecha, Jarosław Kaczyński, na wieść o tym szczególnym dokonaniu lokalnych działaczy PiS, zrobił to, co najlepiej potrafi. Napisał list z wyrazami podziękowań lokalnym działaczom "za postawienie i ufundowanie tablicy". Na uroczystość jej wmurowania, brat bliźniak nie przyjechał, gdyż coś mu ważnego wypadło w tym czasie.

Piska tablica poświęcona pamięci Lecha Kaczyńskiego stanęła na skwerze, przy ul. Kościuszki - w bezpośrednim sąsiedztwie ronda im. Lecha Kaczyńskiego. Na tablicy byłego prezydenta widnieją dwa napisy. Pierwszy jest cytatem z przemówienia ks. kard. Stefana Wyszyńskiego z 1977 roku: "Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej". Drugi napis głosi: "Pamięci Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego".

Działacz PiS, Andrzej Zadroga - przewodniczący komitetu budowy tablicy - powiedział mediom – pisze "Rzeczpospolita", że dobór cytatów nawiązuje do "ciągłości myśli wielkich Polaków o Polsce i Polakach". Jednocześnie przyznał, że inicjatorami ustawienia tablicy poświęconej Lechowi Kaczyńskiemu było grono działaczy PiS z Piszu oraz grupa miejscowych ludzi o konserwatywnych poglądach.

W trakcie ceremonii odsłonięcia tablicy Lecha Kaczyńskiego, warmińsko-mazurski poseł PiS Jerzy Szmit, odczytał list Jarosława Kaczyńskiego, skierowany do uczestników uroczystości. W liście zawarł nie tylko podziękowanie za tablicę, ale i słowa ogólniejsze, związane z uroczystością i okolicznościami śmierci brata, Lecha.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (85):

Sortuj komentarze:

ckSMgWXs
 • ckSMgWXs
 • 10.06.2012 04:40

I don't expect the cetrnal banks to become a fan of this proposal. After all it will reduce their influence on the economy. As my last bullet point shows, I'd like the national cetrnal banks and the ECB involved in such a solution. They might even be the one delivering the infrastructure. At least they should monitor any activity to prevent abuse. Involvement is also necessary because of course an additional currency has interferences with the Euro that have to be considered at decisions concerning the Euro.Currently I have the feeling politics and cetrnal banks widely ignore this option. There is a possibility they might want to react like the Austrian government reacted 100 years ago to the Woergl experiment and just forbid complementary systems once they start to catch momentum. But then again, I am an optimist, I believe this time since we are better educated and networked globally, I believe we can make out governments listen and maybe prevent such a step, should the time come. I don't see the banks out of business. I just see them lose their superpower position. However, they will still be a very influential industry. Even with mutual credit or other money systems, you still need infrastructure, financing and services. You need debtor credibility evaluation more then ever and someone has to establish and maintain techniques to prevent abuse.We also have one other challenge, which I did not address in this article: the NCU would be great for consumption, it is however not so great for storing wealth. A need that arises from our wish to accumulate resource for times of need or retirement. So even investment fonds are likely to be around in such a system only they might to less casino gambling and more real investment in real businesses that produce real stuff.

Komentarz został ukrytyrozwiń
bob
 • bob
 • 04.05.2012 19:17

pis czy pisz jedno g.....

Komentarz został ukrytyrozwiń
puchacz
 • puchacz
 • 03.05.2012 21:08

chora połowa wschodnia część narodu! to jest obłęd!! co ma pisz na mazurach do kaczynskiego???tyle co piernik do wiatraka!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jerzy P.
 • Jerzy P.
 • 03.05.2012 18:02

Każdy komentarz w dowolnym tonie nic nie zmieni. Każdy w tzw. "demokracji"/ słowo-wytrych/ może oceniać postępowanie innych w/g własnego zdania , ale nie zawsze logika idzie w parze z emocjami i zasługami. Dużo działo i dzieje się dziwnych rzeczy w naszym kraju , a nie było , nie ma i nie będzie odpowiedzialnych za wszystko co spowodowało, że obciążenie długiem publicznym jest około 22tyś./osobę , że nie wspomnę o zadłużeniu kraju. Wszystko co się wiązało się z reklamami, pomnikami, tablicami pamiątkowymi i innymi wydatkami , także administracyjnymi miało znaczący wpływ na na nasze stopniowe zadłużanie. Jeśli gdzieś doszli do wniosku, że pomnik-tablica, czy też coś innego, jest ważniejsze od sytuacji w jakiej znajduje się większość społeczeństwa, to niech się tym zajmą odpowiednie organy państwowe. J.P.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Henry 43
 • Henry 43
 • 03.05.2012 16:15

O co tyle bicia piany.Chcieli tablice ,maja tablice,czy to az tak wazna wiadomosc.? Ja na swojej posesji postawilem pomnik L.K.w skali 1/1 i nikt z tego nie robil wiadomosci dnia. Jednak pierwszej nocy,jakis PO wiec stracil mu leb i zabral z soba ,teraz stoi taka sierota bez glowy, jak J.K. ale znajomy rzezbiarz obiecal,ze glowe dorobi,czeka na przesilenie polityczne,aby trafic w 10.tke.

Komentarz został ukrytyrozwiń
miroslaw nowak
 • miroslaw nowak
 • 03.05.2012 16:14

chory narod kurwa wiecej pomnikow kaczora a kim on byl

Komentarz został ukrytyrozwiń
piotrus42@onet.pl
 • piotrus42@onet.pl
 • 03.05.2012 15:24

Czy nie wygodniej by było aby Sejm przjąl uchwałę nakazująca w kazdym mieście do 100 tys mieszkanców obligatoryjnie nazwać im L Kaczyńskiego 1 - skwer 1- ulica 1 - obwodnica . Dla miast powyzej 100 tys obowiazkowo pomnik Lecha z miejscem na przyszłość dla Jarosława.

Komentarz został ukrytyrozwiń
msgic
 • msgic
 • 03.05.2012 14:52

U mnie w mieście też zrobili rondo i pomnik tej małej gnidy. Pisowska banda popaprańców z rady miasta trwoni pieniądze na pomniki!

Normalnie cud nad Wisłą wyleciał zerem spadł bohaterem!?

Komentarz został ukrytyrozwiń
elf
 • elf
 • 03.05.2012 14:50

No jak PISsz ma być bez tablicy ?

Komentarz został ukrytyrozwiń
bolek z lelowa
 • bolek z lelowa
 • 03.05.2012 14:14

moja babcia chodzila do lelowa.wspominajac tamte czasy opowiadala ze tam zyla zydowska rodzina niejakich kilksteinow.bardzo porzadni ludzie chociaz sluzyli carowi.za mlodu mnie to nie interesowalo a dzisiaj babcia umarla i nie ma kogo zapytac

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.